DID MÜNİH'TE 32 HAFTA ALMANCA DİL EĞİTİMİM

Öğrenci Yorumları

Münih'te Eğitim ve Yaşam

Almanya’ya gideceğim dediğimde birçok arkadaşım ‚“Neden Almanya başka bir memleket mi kalmadı“ diyeli tam 7 ay oluyor. Zaman çok çabuk akıp geçiyor inanın anlamadım bile. Almanya’ya daha önceden arkadaşlarımla bir kaç defa gelmiştim ama Münih şehrine October Fest zamanında geldiğimde adeta aşık olmuştum.

Münih gerçekten çok düzenli ve elit kesimin yaşadığı bir şehir. Almanya’nın 3. Büyük şehri olarak geçse de İstanbul’da yaşayan bir insan için küçük denilebilir. Ama en güzel özelliği şehrin parklarla dolu olması ve istenildiğinde de herşeye ulaşılabilmesi. Sanatsal, kültürel ve sosyal açıdan gelişmiş bir şehir. Ama açıkça söylemek gerekirse insanların beklentisine göre şehir seçimini yapması gerektiğini düşünüyorum. Benim aradığım şey huzur, sakinlik, saygı ve düzendi ve aradığımı da buldum.

Burada vizemi uzatmada ya da yabancılar ofisinde herhangi bir problemle karşılamadım. Almanya’ya gelmeden önce danışmanımın ( Burcu İhtiyaroğlu) hazırladığı yapılacaklar listesindeki talimatlara uyduğumdan (yani neler yapılacağını bilerek geldiğimden) dolayı olsa gerek hiçbir sıkıntı çekmedim :)

DID Münih'te 32 Hafta Almanca Dil eğitimim

Tek yaşadığım sıkıntı açıkça söylemem gerekirse ev ayarlamak oldu. Ne akla hizmetse internet üzerinden bir aylığına bir ev kiraladım. Daha sonrasında nasılsa bulurum diye düşündüm. Ama maalesef yanılmışım. Münih’de bir insanın paylaşımlı bir oda bulması bile maalesef en az 3 ay sürüyor. Siz siz olun gelmeden önce araştırmalara başlayın ya da okul’un sunduğu fırsatları değerlendirin . Ama yine şunu belirtmem gerekiyor ki okulun sunduğu seçeneklerin de en ucuzu 800 Euro civarında. Bu da aylık gider olarak yüksek bir miktar. Para hesabını gerçekten iyi yapmanız gerekiyor.

Bunun dışında yeme içme Almanya’nın diğer şehirleri ile çok farklı değil. Yani konaklama sorununu çözdüğünüz zaman bir problem yaşamazsınız, şehrin keyfini çıkarırsınız hatta.

Şehirde ulaşım çok iyi. Strassenbahn, S-Bahn, U- Bahn bağlantıları ile şehrin bir ucundan bir ucuna gidebilirsiniz. Öğrenci kartı aldığınız zaman da ulaşım gayet ucuza geliyor. Dil okuluna da gitseniz öğrenci kartı almanız mümkün illaki Üniversiteye gitmeniz gerekli değil. Bunu bilerek belirtmek istedim ilk geldiğimde bana alınamıyor dedikleri için ilk birkaç ay pahalı ödedim. Yani burdan konuyu şuna bağlayacağım size denilen dışında mutlaka siz de ilgili konuyu araştırmalısınız. Herzaman olmasa da bazen farklı olanaklar karşınıza çıkabiliyor.

DID Münih'te 32 Hafta Almanca Dil Eğitimim

Ayrıca Almanya genelinde bisiklet kullanımı çok yaygın. Şehirde sadece bisiklelerin geçebildiği (bisiklet yolu hariç) arabaların giremediği geniş caddeler bile mevcut. Kesinlikle bisiklet almanızı öneririm. Ayrıca ikinci el bisiklet satan birçok mağaza da var. İllaki yeni almak zorunda değilsiniz. Ülkeden ayrılacaksanız da yine aynı dükkanlara satabiliyorsunuz bu da bir avantaj. Bunun dışında kiralama opsiyonları da var ama uzun süreli tabiki mantıksız.

Münih için yazacak çok şey var ama son olarak da biraz insanlardan bahsetmek istiyorum. Burada insanlar gerçekten kuralcı ama aynı derece de saygılı. Yani siz olumlu olup, kurallara uyduğunuz sürece hiç bir problem yaşamazsınız. Örneğin S-Bahn da yüksek sesli bir video izlerseniz ters bakışlarla karşılaşırsınız ya da dalıp bisiklet yolundan yürüdüyseniz bazen sert bir tepki de alabilirsiniz bunlar yaşanmış olaylar. Ama ben daha olumsuz bir tepkiyle karşılaşmadım:)

Okulumda (DID) dünyanın dört bir yanından gelen çok güzel insanlarla tanışdım çok da eğlendim. Tek dezavantajım yaş konusu oldu benim. Radikal bir karar alarak iş hayatından sonra böyle birşeye atıldığımdan kaynaklanıyor o da. Doğal olarak birçok öğrenci bu tarz okullara genelde okullarının ara dönemlerini değerlendirmek amacıyla geliyor. Çok uzun süreli de kalmıyorlar. Bundan dolayı dil okulunda çok insan tanıyorsunuz ama genellikle kısa süreli oluyor.

Konfor alanımdan çıkıp buraya gelmem biraz uzun sürdü ama kesinlikle bu deneyimi yaşadığımdan dolayı çok mutluyum. Kesinlikle belirli bir süre yurt dışında yaşamanın insana farklı bir bakış açısı kattığına inanıyorum. Umarım fırsatınız olur ve sizler de bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Gökçe Fetullahoğlu
DID Dil Okulu - Münih, Almanya
2019 Yurtdışı Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Burcu İhtiyaroğlu
b.ihtiyaroglu@academix.com.tr
+90 216 408 22 33

 

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Empire State'de 1 Ay Dil Eğitimi Kaplan International

Bu süreçte her konuda bana danışmanlık yapan ve yardımcı olan Hakan Bey'e teşekkür ediyorum.   Devamı

Melek BARDAKÇI
Melek BARDAKÇI
Öğrenci
Academix Yaz Okulu Grubu University of East London'a Katıldım

Academix'e tanışmaya ilk gidişimizden başlayarak Türkiye'ye dönüşümüze kadar her evresi programlanmış ve eğlenceli bir yaz okulu dönemi yaşadık.   Devamı

Murat YONTAR
Murat YONTAR
Öğrenci
Madrid'de İspanyolca Dil Eğitimi Enforex Dil Okulu

Academix vasıtasıyla giden birinin hikayesini internet sitesinde okumamla yolum Serdal Bey’le kesişti.   Devamı

Eylül Başak ALPER
Eylül Başak ALPER
Öğrenci
Manchester'da Hayatımın En Unutulmaz 2 Ayı NCG Dil Okulu

Yurt dışı eğitim uzmanım SELDA hanım ile yaptığımız araştırmalar sonucu benim isteklerim doğrultusunda NCG Manchester dil okuluna karar verdik.   Devamı

Hilmi EROĞLU
Hilmi EROĞLU
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Berlin School of Business And Innovation Gezim ve Gözlemlerim

Okul yetkilisi Ms. Sofia de Nadia eşliğinde okulun derslikleri, öğrenci salonu, ibadethane vb yerleri görme imkanı buldum.   Devamı

Mehmet KANTARCI
Mehmet KANTARCI
Danışman
Cultus Schools Polonya'da Üniversite Öncesi Dil Eğitimi

Polonya’daki bir çok üniversiteden kabul almanız için ya IELTS sınavından min. 6.0 skoru elde etmeniz ya da bir yıl hazırlık okumanız gerekiyor.   Devamı

Tugay İBİŞ
Tugay İBİŞ
Danışman
Polonya'da Eğitim Yaşam ve Çalışma İzni

Öğrenci kartlarına tanımlanan dönemlik yüklemeler ile şehir içi ulaşım sınırsınız kullanılabiliyor. Polonya’nın geneli çok dağlık bir coğrafya olma...   Devamı

Tugay İBİŞ
Tugay İBİŞ
Danışman
Dublin, Galway ve Cork'ta Eğitim Tavsiyeleri

Dublin’e göre yaşam giderleri daha uygun olduğu için Cork tercih edilebilir bir lokasyon olarak öne çıkıyor. Galway’den daha fazla yapılacak bilece...   Devamı

Kaan ÜNVERDİ
Kaan ÜNVERDİ
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler