BARCELONA DON QUIJOTE SPANİSH LANGUAGE SCHOOL VE ESERP BUSINESS SCHOOL HAKKINDA

Öğrenci Yorumları

Selam;

Barcelona’da her şey yolunda, siyasi durumlar biraz karışık olsa da burada kimse kimseye iç siyaset sebebiyle bir şey demiyor. Dış siyaset daha çok etkiliyor Türk’leri, Türk siyasetçilerinin ılımlı dış ve iç politikalar izlemeleri önerilebilir ama kim dinleyecek değil mi =)

Öğrencilerin kayıt olmadan dikkat ettikleri en önemli ilk şeyi bir öğrenci olarak ben ileteyim, Barcelona ucuz bir şehir mi; hayır değil ama korkmayın eğer İstanbul’da yaşayıp hayatta kalabildiyseniz burada da yaşayabilmenin yollarını kısa sürede keşfedeceksiniz. Hem de öyle yalnızca nefes alıp, ders çalışmak için hayatta kalmak değil, bir süre sonra süper (görece olarak bütçeyi yıkmayan) mekanlar ve insanlarla tanışacaksınız ki bu sizi fazlasıyla sosyal hale getirecek. Veliler de korkmasın öğrenciler bir süre sonra bu sosyallikten sıkılıp haftanın yarısını evde geçirmeyi tercih ediyor :)

ESERP’de Master Degree in Marketing Management kısmında eğitimime devam ediyorum. Önemli bir kısım var burada; eğitimimi İspanyolca almaya karar vererek kayıt oldum, eğer C2 İspanyolcanız yoksa, “ben gramer biliyorum ama konuşamıyorum, oraya gidince halledilir abi, atla devemi” gibi düşünceleriniz varsa yanılıyorsunuz. Çünkü okulda herhangi bir sınava girmiyor; projeler teslim ederek ders geçiyorsunuz, ana diliniz değilse ilk haftadan verilen ve 1 hafta süreniz olan 3 projeyi teslim etmeye çabalamak üzücü oluyor. Daha ilk haftadan “ben nereye geldim, bu sürecin aynı zaman da eğlenceli olması gerekmiyor mu” diye kendini sorgulatıyor insana. Yine de İspanyolcan uçup gitmiyor merak etme, burada hayat ana dillerinde akıyor. Tamam, herkes İngilizce de biliyor ama İspanyolca konuşmak senin faydana, zaten gelir gelmez bir süre devlet dairesi, evrak işi derken İngilizce bilmeyen çok insanla da karşılaşacaksınız. Ayrıca ESERP’ün İspanyolca verdiği seminerlerin tamamına ve öğrencilerine ücretsiz olarak sunduğu İspanyolca derslerine katılmak mümkün, ders derken yanlış anlaşılmasın, kurs gibi değil daha çok var olan İspanyolcanı akademik olarak kullanmanı da sağlamaya çalışıyorlar.

Yine de “ben bir şansımı deneyeyim İspanyolca alayım eğitimimi dersen de, köprüden önceki son çıkış senin insan ilişkilerine bağlı, Master Coordinator’ınla konuşup anlaşıp İngilizce programa geçebiliyorsun, ilk haftalarda olmaya dikkat ama! (ben ilk haftanın sonunda programımı İngilizceye çevirdim). 

Akademik kadro öğrencilerin akademik ihtiyaçlarını belirlemiş ve bazı modüller oluşturmuş, bu sebeple her hafta farklı bir derse giriyorsunuz ama 2-3 hafta sonra aynı dersin devam modülünü alıyorsunuz. Başta biraz kafa karıştırıcı ama önce temel bilgileri verip üzerine öyle çıktıklarını 1-2 ay sonra fark ediyorsunuz. Her modülün içinde teslim etmeniz gereken grup projeleri var. 3-5 kişilik gruplar halinde çalışıp, minik sunumlar yapıp dönem içi notlarınızı ona göre alıyorsunuz. Bir de bitirme projeniz var, bu biraz daha esaslı bir proje ama modüllerden biri bu projenin nasıl yapılacağı hakkında. Yani neyi nasıl yapacağınızı önceden çok iyi şekilde açıklıyorlar ve her ay PMO Coordinator’ınız ile görüşüp projenin nasıl şekillendiğini, şekillenmesi gerektiğini birlikte gözden geçiriyorsunuz. PMO’da ne üzerine çalışacağınızı da siz ve grup arkadaşlarınız seçiyorsunuz.

Gelelim konaklamaya; ben gelmeden önce “spotahome.com” üzerinden ilk ayın konaklamasını nerede yapacağımı buldum. Fakat ev sahipleri biraz acımasız olabiliyor burada, örneğin ben sürekli kalacağım evi o ilk ayda “idealista.com” üzerinden bir çok görüşmeye giderek buldum, bulunduğum evden 5 gün önce ayrılmam gerekti (yeni kontratımın başlama tarihi sebebiyle), sonuç ev sahibim depozitomu vermedi. Ne kadar haklı olduğunuzu düşünseniz ve gerekli yerlere şikayet etseniz de devlet ev sahibini koruyor ve bir şekilde sizi haksız çıkartıyor. (Bunun yanında ev bulamam hikayeleri de duydum, sanırım burada yaşamanın en acılı taraflarından biri ev bulma süreci.)

Okulun “Noel Korosu oluşturalım”dan başka bir aktivitesini görmedim ama, Barcelona genel itibari ile eğlenceli bir şehir. Her hafta sınıfından biri mutlaka bir ev partisi veriyor, ayrıca gidilebilecek tarihi yerlerin yanı sıra, kafa dinleyebileceğiniz parklar ya da kahvenizi söyleyip kitabınızı okuyabileceğiniz harika kafeler var. İstanbul’u düşünün, ama insanların birbirini yargılamadığı, kimsenin bir başkasına dik dik bakmadığı, kendini tuvalet kağıdıyla mumyalayıp sokakta koşsan da insanların yalnızca el sallayıp fotoğraf çektiği, kahveni içerken yan masan da Darth Wader’ın kahvesini yudumlamaya çalıştığı ama yapamadığı için el kol salladığını fark ettiğin bir şehir burası. Yan kesicisi çok, polisleri çapkın, devlet daireleri çileli (benim devlet dairesiyle ne işim olacak deme, oturma iznin için bir süreç var!)
Şehirde ulaşım çok kolay, bir kere şehir düz ve düzenli. NIE’si olan öğrencilerin (6 aydan fazla konaklayacak yabancıların kullandığı kimlik kartı) yıllık 40 euro karşılığında kiralayabildikleri bisikletler var. Otobüs, metro ve niceleri de seçenekler arasında ama sürekli sokaklarda long board, bisiklet ya da scooter kullanan insanları görünce bir süre sonra ulaşıma haftada vereceğiniz 10 euroyu başka bir şey için (çok fazla başka şey var ;) ) kullanabilirim diye düşünmeye başlıyorsunuz. 

NIE konusuna kısa bir açıklık getirmek isterim, insanlar randevusunu almak için ajanslara para falan ödüyorlar, ben ödemedim, Barcelona’ya geldiğinizde devletten oturma izninizi ve NIE (6 aydan fazla kalacaklar için verilen yabancılara özel kimlik kartı) almak için bir randevu alıyorsunuz, internet sitesi;

https://sede.administracionespublicas.gob.es/icpplus/index.html

Site sabah 07.00’dan 07.30’a kadar cevap veriyor. Nedendir bilinmez yalnızca bu saatlerde randevu alabiliyorsunuz, bu saatler dışında randevu alabilmek imkansıza yakın, fakat burada da ajanslar devreye girip biz sizin yerinize alalım diye sizden para alıyorlar. Randevunuzu Barcelona’ya giriş yapmanızdan itibaren 30 gün içinde almanız gerekiyor, dönemin yoğunluğuna göre bu süreyi 90 güne uzatabiliyorlar, bilgileri online takip etmek önemli. Ben randevumu 2. gün denememde alabildim.

Randevuyu aldıktan sonra ne oluyor; okul kabul belgeniz, pasaportunuz, 2 adet mini vesikalık fotoğrafınız, empadronamiento’nuz (ikametgah bilginizi başvurudan önce almanız önemli, ev sahibinize ya da aracı kuruma söyleyip gerekli sözleşme ya da ev sahibinizi yanınıza alarak, pasaportunuzla gideceğiniz belediye binasında hemen veriyorlar) yanınıza alıp parmak izi vermeye gidiyorsunuz. İşlemden 1 ay sonra da NIE’nizi başka bir binadan teslim alıyorsunuz.


 

Ortalama yaşam masrafları nedir diye bir soru var, bunun ortalaması öğrencisine göre değişir. Kiralayacağınız evden tutunda, bir günde neler yapacağınıza göre bile değişiklik gösterir. Ortalama bir kira, ortalama diye bir yaşam yok burada, her bütçeye uygun farklı bir yaşam var. 2.000 euroya süper yaşayan öğrenciler de var, 5.000 euro yetmiyor bana diye sıkıntı çeken de. Yine de her ay için toplamda 1.500’lerin altında bir harcama yapılabileceğinizi pek sanmıyorum.

Başvuru sürecimde Academix’in hem üniversite hem de dil okulu kısmında büyük yardımları oldu. Dil okulum Don Quijote harika bir yerdi. Öğretim üyeleri, öğrencileri, öğretmenlerin öğrencilere yaklaşımı falan harika. Üniversitem yine aynı şekilde ama kimi zaman Academix’e ulaşmaya çalışmak zorluyor insanı. Örneğin vize sürecimde yaşadığım bir problem sebebi ile Kadıköy ofisinizden herhangi biri ile görüşmek istediğimde, herkesin fuarda olduğu bana 2 gün içinde dönebilecekleri söylendi. “Kimse mi kalmaz fuar dönemi ofislerinizde, küçük bir destek ekibiniz de mi yok?” diye kara kara düşündürüyor insanı, demekki yoğun bir sezon geçiriyorlar ama biri bırakılmalı ☺ Yine de Selçuk BERBER’e teşekkürlerimi iletiyorum. Fuarda olmadığı zamanlarda e-mail ile, facebook ile kolayca ulaşılabiliyorum kendisine.

Teşekkürler,


Nergis Urek
Don Quijote Spanish Language School – Barcelona, İspanya
ESERP Business School – Barcelona, İspanya
2015 Dil Okulu ve Master Öğrencisi
Academix Danışmanı: Selçuk Berber
selcuk@academix.com.tr
0507 179 59 55

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

CES Dublin'de 6 Ay Dil Eğitimi

Bunun üzerine arkadaşımın tavsiyesi ile Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Çorlu şubesinden bu konu ile ilgili destek almaya gittim. Sevgili danı...   Devamı

Nergis Aldemir
Nergis Aldemir
Öğrenci
Dublin Griffith College Digital Media Master Tavsiyeleri

Academix ekibinin Dublin Griffith College ile olan sağlam iletişim bağı sayesinde tam olarak istediğim program olan Digital Media Master programı...   Devamı

Özgün Ademhan
Özgün Ademhan
Öğrenci
University of Cattolica Political and Social Sciences Lisans Eğitimim

Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler okumaya karar verdiğimde çok araştırdım. Ve Cattolica Üniversitesi’nin bu bölümde Avrupa’nın en iyilerin...   Devamı

Dila Kemerli
Dila Kemerli
Öğrenci
Enforex Barselona'da 2 Hafta İspanyolca Dil Eğitimim

İspanyolca'nın da yerinin çok büyük ve önemli olduğunu düşünerek profesyonel bir destek almak üzere Bağdat Caddesi Academix'ten randevu aldım ve Em...   Devamı

Onur Kara
Onur Kara
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

CES Londra Tavsiyelerim

İngilizce dil eğitimi dendiğinde akla ilk olarak İngiltere geliyor. Özellikle Birleşik Krallığı’n başkenti olan Londra dil eğitimi almak isteyen öğ...   Devamı

Burcu İHTİYAROĞLU
Burcu İHTİYAROĞLU
Danışman
Universidad Catolica de Murcia (UCAM) Tavsiyeleri

Okul Ulusal Tarihi-Sanat Anıtı ilan edilen barok kilisesiyle birlikte, güzel, huzurlu, sessiz ve kolay ulaşım imkânına sahip bir ortamda yer almakt...   Devamı

Şilan ERBEK
Şilan ERBEK
Danışman
Almanya'da Yaz Okulu Tavsiyeleri

Neden Almanya'da yaz okulu programlarına katılmalı? Yabancı dil öğrenimi ne kadar küçük yaşta başlarsa o kadar sağlam ve çabuk elde edilen sonuçlar...   Devamı

Mehtap Alkaşi
Mehtap Alkaşi
Danışman
CES Dublin Tavsiyelerim

Avrupa’nın en yaşanılır başkenti olarak bilinmekte olan bu güzel İrlanda şehrine gerek çalışma izni gerekse huzur ve güvenliği nedeniyle artık eski...   Devamı

Emre AYAN
Emre AYAN
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler