ALMANYA KÖLN'DE 3 AYLIK DİL EĞİTİMİ

Öğrenci Yorumları

Benim adım Berke , 19 yaşındayım. 1 ay önce üniversite eğitimime başlamadan önce Almancamı geliştirmek için Köln'deki dil okuluna başladım. Yeni gelen öğrencilere yardımcı olabilicegini düşündüğüm birkaç şeyi paylaşmak istiyorum.

Konaklama:

Konaklama için birçok seçenek mevcut : Sizin gibi öğrencilerle paylasacaginiz bir apartman dairesi (WG) , bir ailenin yanında kalmak veya kendi eviniz .
Ben bir ailenin yanında kalıyorum ve çok memnunum. Sürekli Almanca konusacaginiz birileri oluyor ve bu dilinizi ilerletmeniz açısından çok iyi , ailenin yaşadığı bir ev olduğu için mutfakta istediğiniz her ekipmanı bulabiliyorsunuz , bir sorum olduğu zaman her zaman yardımcı oluyorlar ve kesinlikle size ayrılan alanlara müdahale etmiyorlar. Tek başınıza yasiyormussunuz gibi oluyor. Üniversite egitiminizden önce bir dil kursuna gidicekseniz üniversiteye başlayana kadar bir ailenin yanında kalmanızı kesinlikle taksiye ederim.Yemek , Alışveriş :

Eğer kaldığınız aileyle ortak yemek yemiyorsaniz veya WG de kalıyorsanız kendi yemeğinizi yapmak zorunda kalicaksiniz. Mümkün olduğu kadar az dışarda yemeğe çalışın çünkü masraflı oluyor baya. Almanya'da bir çok süpermarket var ( Rewe , Aldı , Kaufland , Netto... ). Aldı ve Kaufland diğerlerine göre birazcık daha hesaplı ve meyve sebze açısından daha iyi , yaşadığınız yere yakın varsa bunlardan birini kullanmasını tavsiye ederim.
Onun dışında Almanya'da alışveriş yaptığınız zaman size poşet vermiyorlar , Süpermarketlerde parayla satılıyor . Alışverişe gitmeden yanınıza bir sırt çantası alırsanız rahat rahat tasirsiniz ürünleri.Ulaşım:

Almanyanın bir çok şehri çok güzel metro ağına sahip . Üniversiteye başladığınızda sömestir harcını odediginizde somestirlik ulaşım kartı veriliyor zaten , dil eğitimi alicaksaniz da . Her şehirde farklı sanırsam ama ben 67€ ya aylık bir kart aldım ve her taşıma aracını kullanabiliyorum. Metroda kontrol olmuyor gibi gözüküyor ama sakin kartsız binmeyin , cezası aylık kart kadar ve 4-5 kontrole denk geldim su ana kadar. Telefonunuza metro haritasını indirirseniz yolunuzu rahatlıkla bulursunuz. Onun dışında küçük bir şehirde yaşıyorsanız kendinize bir bisiklet alabilirsiniz. Her yere kolayca ulasmanizda yeterli olacaktır. Ayrıca benim çok yararlı bulduğum bir bisiklet servisi var Almanyada, www.bahn.de linkini gördüğünüz bu uygulamanın adı call a bike , telefonunuza indirdiğiniz uygulamasıyla beraber yakındaki bisikletleri görebiliyorsunuz , sonra alıp kullanıp işiniz bitince olduğunuz yere birakabiliyorsunuz. Çok hesaplı ve pratik bir ulaşım yolu denemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca bisiklet kullandığınız için yaşadığınız yeri ve çevresini çok iyi öğrenmiş olucaksiniz.

Sosyal Çevre ve Aktiviteler:

Evet uçaktan indiniz bambaşka bir şehir ve tanıdığınız kimse yok. Hiç korkmayın , tek yapmanız gereken biraz girişimci olmak. Ilk geldiginizdeki o heyecanı , endişeyi yeni şeyler denemek için kullanın. Korkuya dönüştürmeyin. Ben mesela burda Istanbulda yaptığım sporun aynısını yapmaya devam ettim ve dans etmeye başladım. Bu sayede birçok insanla tanıştım ve zamanımı daha güzel gecirmemi sağladı. Yapmayı sevdiğiniz şey her neyse gittiğiniz yerde de onu yapan insanlar olucaktir , onlarla tanışmak sizin için çok güzel bir başlangıç. Dil okulunuzdan birçok arkadaş edineceksiniz zamanla zaten ama okulların sosyal aktivitelerine her zaman katilin. Gittiğiniz yerde Türkler de olucak , Türklerle arkadaş olmayın demiyorum ama sürekli Türklerle takılırsanız sürekli Türkçe konuşursunuz. Mümkün olduğu kadar uluslararası bir arkadaş grubu yapın kendinize değişik kültürleri tanımış olursunuz. Herkesle konuşmaya çalışın , Almanlar her konuda çok nazik ve yardıma hazırlar. Birçok kez yaşlı teyzelerle meyve seçtiğim oldu :) Bir şeyi bilmiyorsanız hemen sorun yardımcı olucaklardir kesin.

Unutmamaniz gereken şeyler:

1- Almanyadaki çoğu plastik , cam şişe depozitolu bunlara Pfandflasche deniyor. Şişelerin üstünde yazıyor. Bunları sakin atmayın hep kontrol edin aldığınızda , şişenin Pfand değeri var mi diye. Bunları bir yerde biriktirip , toplu halde supermarktlerdeki cihazlardan depozito değerlerini alabilirsiniz.

2- Internetten bir şey indirdiginizde dikkatli olun Türkiyedeki gibi değil çok katılar. Ceza ödemek zorunda kalmanızı istemeyiz. Torrent kullanıyorsanız , Almanyaya gitmeden indirmek istedikleriniz indirmenizi tavsiye ediyorum çünkü Almanyada yasak ve cezası da fazla.

3- Almanyada yasayacsginiz için bir Alman hattına ihtiyacınız olacak. Bahsettiğim süpermarket Aldinin ALDI TALK isimli operatörünü kullanmanızı tavsiye ederim. Kontörlü telefon mantığıyla işliyor. Hattiniza para yukluyorsunuz ve istediğiniz paketi secebiliyorsunuz. 8€ ya Konuşma , Mesaj , Internet alabiliyorsunuz. Internet 1.25 gb sadece ama Almanyada internet sınırsız , paketinizdeki hattınız bitse bile sadece hızı yavaşlıyor. Sonsuza kadar kullanabilirsiniz.

Bu yolculukta bana destek olan Academix'e , Almanya'ya gelmem ve bu süreçte beni hep motive eden Burcu ablama çok teşekkür ederim. 

Berke Kısın
TANDEM Germany Dil Okulu - Köln, Almanya
2017 Yurtdışı Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Burcu İhtiyaroğlu
b.ihtiyaroglu@academix.com.tr
+90 216 408 22 33

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Kaplan Cambridge'de 3 Ay Yoğun İngilizce

Bu arada buraya gelmeden önce 2 aylık kayıt yaptırmıştım ama ayrılamayacağımı farkedip 1 ay daha uzattık. Tabi ki bu süreçlerde her zaman Nilay Han...   Devamı

Merve Tuncer
Merve Tuncer
Öğrenci
ILSC Toronto'da 26 Hafta İngilizce Dil Eğitimi

“Kursun faydasını gördün mü?” Ben ILSC kursuna 28 hafta kayıt oldum. Okulum gayet güzel ama önemli olan sizin kurstan sonra ne yaptığınız. Öğretmen...   Devamı

Furkan Anıl Karaaslan
Furkan Anıl Karaaslan
Öğrenci
CES Dublin'de 6 Ay Dil Eğitimi

Bunun üzerine arkadaşımın tavsiyesi ile Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Çorlu şubesinden bu konu ile ilgili destek almaya gittim. Sevgili danı...   Devamı

Nergis Aldemir
Nergis Aldemir
Öğrenci
Dublin Griffith College Digital Media Master Tavsiyeleri

Academix ekibinin Dublin Griffith College ile olan sağlam iletişim bağı sayesinde tam olarak istediğim program olan Digital Media Master programı...   Devamı

Özgün Ademhan
Özgün Ademhan
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

CES Londra Tavsiyelerim

İngilizce dil eğitimi dendiğinde akla ilk olarak İngiltere geliyor. Özellikle Birleşik Krallığı’n başkenti olan Londra dil eğitimi almak isteyen öğ...   Devamı

Burcu İHTİYAROĞLU
Burcu İHTİYAROĞLU
Danışman
Universidad Catolica de Murcia (UCAM) Tavsiyeleri

Okul Ulusal Tarihi-Sanat Anıtı ilan edilen barok kilisesiyle birlikte, güzel, huzurlu, sessiz ve kolay ulaşım imkânına sahip bir ortamda yer almakt...   Devamı

Şilan ERBEK
Şilan ERBEK
Danışman
Almanya'da Yaz Okulu Tavsiyeleri

Neden Almanya'da yaz okulu programlarına katılmalı? Yabancı dil öğrenimi ne kadar küçük yaşta başlarsa o kadar sağlam ve çabuk elde edilen sonuçlar...   Devamı

Mehtap Alkaşi
Mehtap Alkaşi
Danışman
CES Dublin Tavsiyelerim

Avrupa’nın en yaşanılır başkenti olarak bilinmekte olan bu güzel İrlanda şehrine gerek çalışma izni gerekse huzur ve güvenliği nedeniyle artık eski...   Devamı

Emre AYAN
Emre AYAN
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler