ALMANYA KÖLN'DE 3 AYLIK DİL EĞİTİMİ

Öğrenci Yorumları

Benim adım Berke , 19 yaşındayım. 1 ay önce üniversite eğitimime başlamadan önce Almancamı geliştirmek için Köln'deki dil okuluna başladım. Yeni gelen öğrencilere yardımcı olabilicegini düşündüğüm birkaç şeyi paylaşmak istiyorum.

Konaklama:

Konaklama için birçok seçenek mevcut : Sizin gibi öğrencilerle paylasacaginiz bir apartman dairesi (WG) , bir ailenin yanında kalmak veya kendi eviniz .
Ben bir ailenin yanında kalıyorum ve çok memnunum. Sürekli Almanca konusacaginiz birileri oluyor ve bu dilinizi ilerletmeniz açısından çok iyi , ailenin yaşadığı bir ev olduğu için mutfakta istediğiniz her ekipmanı bulabiliyorsunuz , bir sorum olduğu zaman her zaman yardımcı oluyorlar ve kesinlikle size ayrılan alanlara müdahale etmiyorlar. Tek başınıza yasiyormussunuz gibi oluyor. Üniversite egitiminizden önce bir dil kursuna gidicekseniz üniversiteye başlayana kadar bir ailenin yanında kalmanızı kesinlikle taksiye ederim.Yemek , Alışveriş :

Eğer kaldığınız aileyle ortak yemek yemiyorsaniz veya WG de kalıyorsanız kendi yemeğinizi yapmak zorunda kalicaksiniz. Mümkün olduğu kadar az dışarda yemeğe çalışın çünkü masraflı oluyor baya. Almanya'da bir çok süpermarket var ( Rewe , Aldı , Kaufland , Netto... ). Aldı ve Kaufland diğerlerine göre birazcık daha hesaplı ve meyve sebze açısından daha iyi , yaşadığınız yere yakın varsa bunlardan birini kullanmasını tavsiye ederim.
Onun dışında Almanya'da alışveriş yaptığınız zaman size poşet vermiyorlar , Süpermarketlerde parayla satılıyor . Alışverişe gitmeden yanınıza bir sırt çantası alırsanız rahat rahat tasirsiniz ürünleri.Ulaşım:

Almanyanın bir çok şehri çok güzel metro ağına sahip . Üniversiteye başladığınızda sömestir harcını odediginizde somestirlik ulaşım kartı veriliyor zaten , dil eğitimi alicaksaniz da . Her şehirde farklı sanırsam ama ben 67€ ya aylık bir kart aldım ve her taşıma aracını kullanabiliyorum. Metroda kontrol olmuyor gibi gözüküyor ama sakin kartsız binmeyin , cezası aylık kart kadar ve 4-5 kontrole denk geldim su ana kadar. Telefonunuza metro haritasını indirirseniz yolunuzu rahatlıkla bulursunuz. Onun dışında küçük bir şehirde yaşıyorsanız kendinize bir bisiklet alabilirsiniz. Her yere kolayca ulasmanizda yeterli olacaktır. Ayrıca benim çok yararlı bulduğum bir bisiklet servisi var Almanyada, www.bahn.de linkini gördüğünüz bu uygulamanın adı call a bike , telefonunuza indirdiğiniz uygulamasıyla beraber yakındaki bisikletleri görebiliyorsunuz , sonra alıp kullanıp işiniz bitince olduğunuz yere birakabiliyorsunuz. Çok hesaplı ve pratik bir ulaşım yolu denemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca bisiklet kullandığınız için yaşadığınız yeri ve çevresini çok iyi öğrenmiş olucaksiniz.

Sosyal Çevre ve Aktiviteler:

Evet uçaktan indiniz bambaşka bir şehir ve tanıdığınız kimse yok. Hiç korkmayın , tek yapmanız gereken biraz girişimci olmak. Ilk geldiginizdeki o heyecanı , endişeyi yeni şeyler denemek için kullanın. Korkuya dönüştürmeyin. Ben mesela burda Istanbulda yaptığım sporun aynısını yapmaya devam ettim ve dans etmeye başladım. Bu sayede birçok insanla tanıştım ve zamanımı daha güzel gecirmemi sağladı. Yapmayı sevdiğiniz şey her neyse gittiğiniz yerde de onu yapan insanlar olucaktir , onlarla tanışmak sizin için çok güzel bir başlangıç. Dil okulunuzdan birçok arkadaş edineceksiniz zamanla zaten ama okulların sosyal aktivitelerine her zaman katilin. Gittiğiniz yerde Türkler de olucak , Türklerle arkadaş olmayın demiyorum ama sürekli Türklerle takılırsanız sürekli Türkçe konuşursunuz. Mümkün olduğu kadar uluslararası bir arkadaş grubu yapın kendinize değişik kültürleri tanımış olursunuz. Herkesle konuşmaya çalışın , Almanlar her konuda çok nazik ve yardıma hazırlar. Birçok kez yaşlı teyzelerle meyve seçtiğim oldu :) Bir şeyi bilmiyorsanız hemen sorun yardımcı olucaklardir kesin.

Unutmamaniz gereken şeyler:

1- Almanyadaki çoğu plastik , cam şişe depozitolu bunlara Pfandflasche deniyor. Şişelerin üstünde yazıyor. Bunları sakin atmayın hep kontrol edin aldığınızda , şişenin Pfand değeri var mi diye. Bunları bir yerde biriktirip , toplu halde supermarktlerdeki cihazlardan depozito değerlerini alabilirsiniz.

2- Internetten bir şey indirdiginizde dikkatli olun Türkiyedeki gibi değil çok katılar. Ceza ödemek zorunda kalmanızı istemeyiz. Torrent kullanıyorsanız , Almanyaya gitmeden indirmek istedikleriniz indirmenizi tavsiye ediyorum çünkü Almanyada yasak ve cezası da fazla.

3- Almanyada yasayacsginiz için bir Alman hattına ihtiyacınız olacak. Bahsettiğim süpermarket Aldinin ALDI TALK isimli operatörünü kullanmanızı tavsiye ederim. Kontörlü telefon mantığıyla işliyor. Hattiniza para yukluyorsunuz ve istediğiniz paketi secebiliyorsunuz. 8€ ya Konuşma , Mesaj , Internet alabiliyorsunuz. Internet 1.25 gb sadece ama Almanyada internet sınırsız , paketinizdeki hattınız bitse bile sadece hızı yavaşlıyor. Sonsuza kadar kullanabilirsiniz.

Bu yolculukta bana destek olan Academix'e , Almanya'ya gelmem ve bu süreçte beni hep motive eden Burcu ablama çok teşekkür ederim. 

Berke Kısın
TANDEM Germany Dil Okulu - Köln, Almanya
2017 Yurtdışı Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Burcu İhtiyaroğlu
b.ihtiyaroglu@academix.com.tr
+90 216 408 22 33

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Mükemmel İki Yıl İçin İtalya’da Master: Politecnico Di Milano Maceram

2018’de İzmir Yaşar Holding’te çalışırken tamamen tesadüf eseri, bir gideyim ne varmış bir bakayım diyerek gittiğim yurtdışı eğitim fuarında tanışt...   Devamı

Emre Danışan
Emre Danışan
Öğrenci
Ücretsiz Master Danışmanlığı ile İskoçya'da Eğitim

Hayatımın en önemli kararlarından birini verirken küçük bir araştırma yapıp bir eğitim danışmanı ile çalışmaya karar verdim. Böylece Academix aile...   Devamı

Gizem Kılıçarslan
Gizem Kılıçarslan
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler