BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Diablo Valley CollegeDiablo Valley College, Pleasant Hill’de yer alan,1949’da kurulan Kalifornia devlet kolejlerinden biridir. Mount Diablo’nun gölgesindeki modern ve yeşil kampüsü ile Berkeley ve San Francisco’ya yakındır. Güvenli, arkadaş canlısı ve büyüyen çevresi ile yatay geçişlerde kolaylık sağlamaktadır.

Mükemmel bir Akademik eğitim: DVC’de 2 yıl + Üniversitede 2 yıl =Lisans Derecesini DVC’de iki yıl eğitim gördükten sonra öğrenciler, Lisans eğitimlerini başka bir üniversiteye geçiş yaparak iki veya daha fazla yılda tamamlama seçeneğine sahip olur. DVC UC Berkeley’e en çok örgenci  yatay geçişi yapan kurumdur.  Bilindiği   gibi, UCB yıllardır dünyanın en iyi üniversiteleri arasında konumlandırılmaktadır. 2010 da hem dünyada hem ABD de dünyanın en iyi ikinci üniversitesi seçilmiştir.

DVC nin  UC Riverside, UC Davis, UC Irvine, UC Merced, UC Santa Barbara ve  UC Santa Cruz ile , yabanci ögrencilerin  transferlerini garantileyen  YATAY GEÇIS GARANTI anlaşmaları  vardır.  Bunun yani sira,  California'daki  San Francisco State University, San Jose State University and San Diego State University gibi  23 devlet üniversitesinin tümüyle ve the University of San Washington, Indiana University Bloomington, University of Michigan, Georgetown, Cornell, USC, UT Austin gibi özel üniversitelerle  de  yatay geçiş garanti anlaşmaları mevcuttur.

DVC Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından da tanınmaktadır.

Lisans Eğitiminize DVC’de başlamanız, dört yıllık bir üniversiteye başlamanıza göre binlerce dolar tasarruf etmenizi sağlar.

Programlar: Öğrenciler, 35 anabilim dalı ve 53 sertifika programı arasından seçim yapabilir. DVC, Güzel Sanatlar ve Fen Bilimleri Alanında Ön Lisans Eğitimi (Associate Degree) Programları, Başarı Sertifikası ve çok sayıda dört yıllık üniversiteye geçiş programlarına yönelik eğitim olanakları ile toplamda 100 adet çalışma programı sunmaktadır.

Uluslararası öğrenci sayısı: 80’den fazla ülkeden gelen binlerce öğrencisi vardır.

DVC Kabul Koşulları: DVC’ye başvurabilmek için lise mezunu (en az 12 yıllık ortaöğretim kurumundan mezun) ve en az 18 yaşında olmanız gereklidir. Anadili İngilizce olmayan veya eğitim dili İngilizce olmayan bir liseden mezun olan öğrencilerin İngilizce dil yeterlik düzeylerini gösteren bir belge sunması zorunludur. DVC, TOEFL (500 PBT veya 61 IBT) veya en az 5.5 puan olan IELTS belgelerini kabul etmektedir. ELS 109 seviyesi veya IEC B seviyesini tamamlayan öğrencilerde kabul almaya hak kazanırlar.

Başvuru:
- $100 (dolar) başvuru ücreti
- Lise not çizelgenizin bir kopyası
- İngilizce değilse, lise not çizelgenizin çevirisi
- Öğrencinin mali belgesi (başvuru sırasında verilir)
- İngilizce dil sınavı: TOEFL veya IELTS sonuç belgenizin bir kopyası (sınava daha önce girdiyseniz) 

2014-2015 Yılı Öğrenim Ücretleri:
-DVC’de ilk kayıt ücreti olarak her birim için $46 ve ders ücreti olarak birim başına $208 ödenmesi gerekmektedir.
-Eğitim, konaklama, yemek, kitap-materyal transfer, sigorta toplam ücret: $22,592
-DVC eğitim ücretleri: $6,000-$9,400 arasında değişmektedir.
-Cal State University: $9,000-$14,000
-Universityof California: $34,000-$47,000
-Private University: $19,000-$54,000
Ücretler ilk iki yıllarında DVC’yi seçen öğrenciler için toplam süreçte ne kadar kar elde edebileceklerini göstermektedir.

Son başvuru tarihleri 2015: Bahar dönemi: 15 Eylül / Yaz dönemi: 15 Şubat

İlgili Linkler: