UKRAYNA'DA KONAKLAMA SEÇENEKLERİ VE YAŞAM MALİYETLERİ

Ukrayna'da Konaklama Seçenekleri ve Yaşam Maliyetleri

Ukrayna'da üniversite öğrencileri tıpkı Türkiye'de olduğu gibi Ukrayna'da da çeşitli konaklama imkânlarına sahiplerdir. Öğrenciler bütçelerine göre farklı konaklama seçenekleri sayesinde eğitim hayatlarına ve günlük yaşamlarına belirledikleri ve istedikleri şartlarda devam edebilirler.
Ülkemizde Ukrayna'ya giden öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneği yurtlardır. Genellikle 2-3 kişilik yurt odaları olan Ukrayna yurtları, öğrencilerin kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için birçok imkana sahiptir. Öğrenciler yurtlarda kendi yemekleri yapabilir ve bu sayede yemek masraflarını oldukça azaltabilirler. Bunun yanı sıra yurtlarda bulunan çamaşırhaneler sayesinde öğrenciler kıyafetlerini yıkayabilir ve gündelik ihtiyaçlarını okul yurtlarında kolaylıkla karşılayabilirler.

Okul yurtlarının yanı sıra özel yurtlarda da öğrenciler konaklayabilirler. Özel yurtların şartları ve imkânları daha gelişmiş ve bireyseldir. Ancak okul yurtları ve özel yurtlar arasında fiyat farklı bulunmaktadır. Öğrenciler bütçelerine göre diledikleri yurdu seçme imkânına sahiplerdir. Yurtların fiyatları odadaki kişi sayısı, yurdun özellikleri ve imkânlarına göre farklılıklar göstermektedir. Ukrayna’da ki okul yurtları ve özel yurtlar arasında aylık ortalama 50-60 Dolar civarı çok büyük olmayan bir fark bulunmaktadır.

Öğrencilerin yurt imkânlarının yanı sıra evlerde de konaklama imkânı bulunmaktadır. Öğrenciler genellikle okula yakın evleri tercih etmekte ve okula en hızlı ulaşımın sağlanacağı yerlerde ikamet etmektedirler. Ukrayna'da ev kiraları hemen hemen ülkemiz ile aynı rakamlarda seyretmektedir. Kısacası öğrenciler uygun rakamlarda eşyalı ev kiralayabilir ve konaklamalarını isterlerse tek başlarına ya da kedi seçtikleri arkadaşları ile gerçekleştirebilirler. Öğrencilerin eve çıkmadan önce yurtta kalmaları ve yaşayacakları şehri tanımaları daha iyi olmaktadır. Belirli bir süre yurtta kalarak hem okula hem ülkeye alışan öğrenciler buna göre ev tutarak daha bilinçli bir şekilde davranma ve hayatlarını kurma imkânına sahip olurlar.

Ukrayna'da Konaklama Seçenekleri ve Yaşam Maliyetleri

Ukrayna'da Yaşam Maliyetleri

Ukrayna diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz yaşam standartlarına ve maliyetlerine sahip bir ülkedir. Bu avantajları sayesinde en çok tercih edilen ülke konumunda olup, özellikle öğrencilerin buraya yoğun ilgisi bulunmaktadır. Gıda ve konaklama konusunda ülkemiz ile hemen hemen aynı fiyatlara sahip olan Ukrayna'da öğrenciler bütçelerini zorlamadan yaşayabilirler. Beslenme ve konaklama dışında diğer günlük aktiviteleri de Türkiye'ye kıyasla oldukça uygun rakamlara gerçekleştirme imkânı bulan öğrenciler, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi döviz kuru farkından dolayı zorlanmaz ve bütçe konusunda darlığa düşmezler.

Hem öğrenciler hem de aileleri açısından oldukça avantajlı yaşam maliyetlerine sahip olan Ukrayna'da öğrenciler, uygun fiyatlarla eğitim hayatlarını tamamlamanın yanı sıra bir Avrupa ülkesinde uygun yaşam olanakları ile bulunma şansına da sahip olurlar. Gıda, eğitim ve konaklama maliyetlerini diğer Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımız zaman Ukrayna öğrencilere bütçelerinde %70'e kadar tasarruf sağlama imkânı sunan bir ülkedir. Ortalama Türkiye'de eğitim alan bir öğrencinin masrafları kadar öğrenciler masraf ederler ve bu sayede kur farkından etkilenmeden eğitim hayatlarını tamamlayabilirler. Ukrayna'ya gidip gelirken de uygun fiyatlı uçak biletleri sayesinde kolaylıkla ulaşımlarını gerçekleştirirler ve sadece Ukrayna'da yaşarken değil, tatillerde ülkelerine gelip giderlerken de büyük tasarruf ederler.

Ukrayna'da lisans için tıklayınız.
Ukrayna'da master için tıklayın

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

Çalışmaya başlamak için öncelikle GNIB kartını almanız gerekiyor.   Devamı

Tarık KURUCU
Tarık KURUCU
Öğrenci
EC English Dublin'de 25 Hafta Genel İngilizce ve Aile Yanı Konaklaması

Bu noktada internetten yaptığım araştırmalarda Academix'in bu kapsamda Türkiye'nin en iyi hizmet veren firmalarından biri olduğunu gördüm.   Devamı

Mehmet Serhat KARA
Mehmet Serhat KARA
Öğrenci
Kanada ILAC Dil Okulu Yorumları

yurt dışı eğitim hakkında soru ve tedirginliğiniz var ise Academix Antalya ofisi ziyaret etmenizi öneriyorum   Devamı

Burhan BOSTAN
Burhan BOSTAN
Öğrenci
PDM Öğrencisinden İtalya'da Oturum İzni Tavsiyeleri

Oturma iznine başvurabilmek için Poste Italiane yani postahaneden kit alınması gerekiyor   Devamı

Dilara ÇAŞKA
Dilara ÇAŞKA
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

EC Young Learners Yaz Okulu Programları

EC Young Learners, tecrübesi ve kalitesi ile Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda ve Malta gibi ülkelerde öğrencilere oldukça çeşitli aktivite imkan...   Devamı

Tugay İBİŞ
Tugay İBİŞ
Danışman
TOLES Sınavı Hakkında

Avukatlar, hukuk öğrencileri ve hukuk çevirmenleri için dünyanın önde gelen İngilizce sınavıdır.   Devamı

Aslıhan ÇALIŞKAN
Aslıhan ÇALIŞKAN
Danışman
Yurtdışında IELTS Hazırlık Eğitimi

Anadili İngilizce olan bir ülkede IELTS hazırlık kursuna katılmak öğrenciyi derslerde yoğun bir şekilde sınava hazırlarken ders dışında da günlük İ...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Portsmouth’ta Dil Okulu ve Yaşam

İngiltere’de Dil Eğitimi almaya karar verdiğimde, Türk oranının az olduğu, fiyatların daha uygun olduğu ve İngiliz kültürünü de yaşayabileceğim bir...   Devamı

Cansu BULGUR
Cansu BULGUR
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler