KANADA'DA BİR ALTERNATİF

Kanada'da Bir Alternatif

Mesleki Sertifika ve Diploma Programları

Mesleki kariyer yapmayı hedefliyorsanız, Kanada’da community, üniversite ve kariyer kolejlerinde sunulan Mesleki Sertifika ve Diploma Programları sizi hedeflerinize ulaştırmak için geliştirilmiş ideal programlardır. Hem teorik, hem de pratik eğitim veren mesleki sertifika ve diploma ya da co-op programları, sundukları staj olanakları ve çalışma imkanları ile Kanada’da iş hayatına dahil olarak uluslararası bir deneyim kazanmanızı sağlar.

Kanada’da kolejler iş hayatının gerektirdiği profesyonel ihtiyaçları karşılamaya yönelik geliştirdikleri mesleki sertifika ve diploma programları ile bir çok alanda eğitim veririler. Programların eğitim süresi seçeceğiniz programa göre 1 ile 3 yıl arasında değişmekle birlikte, genelde sertifika programları 8-9 ay, diploma programları ise 2-3 yıl sürelidir.

Mesleki sertifika ve diploma programları sunan kolejler spesifik, mesleki eğitim tabanlı bir program uygulamakla birlikte genel akademik birikimde sağlamaktadır. Bu kolejler mesleki becerilerini geliştirmek isteyen çok sayıda üniversite mezunu tarafından da tercih edilmektedir. Öğrencilere sunulan staj olanakları da bu programların tercih edilmelerinde belirleyicidir. Aynı zamanda bu programları tamamlayan öğrenciler eğitim gördükleri alanda bir yıl iş deneyimi kazanma hakkına sahip olurlar.

Kanada’da mesleki sertifika ve diploma programlarına devam edebileceğiniz alanlardan bazıları ; işletme, pazarlama, turizm, sağlık bilimleri, çevre bilimleri, hemşirelik, biyoloji, uluslararası ticaret, ticaret ve teknoloji, madencilik, enformasyon teknolojileri, bilgisayar mühendisliği teknolojileri, otomotiv, mimarlık teknolojileri, makine mühendisliği teknolojileri, teknisyenlik, elektronik mühendisliği teknolojileri, bilgisayar programcılığı, güzel sanatlar, endüstriyel tasarım, grafik dizayn, animasyon, film yapımı, müzik, iletişim, halkla ilişkiler ve üniversiteye hazırlık programlarıdır.

Community Kolejler 

Kanada’daki popüler eğitim seçeneklerinden biridir. İş hayatında oldukça geçerli olan 1-3 yıllık profesyonel programlar sunarlar ve genellikle bu süre çalışma dönemini de kapsar.

Kanada Community Kolejler Derneği ‘ne (ACCC) üye olan Community Kolejler, Teknik Okullar, Üniversite Kolejleri ve Cégep’in de içinde yer aldığı 175 orta öğretim sonrası eğitim kurumu, işletme, endüstri ve kamu hizmetleri sektörlerindeki eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek gibi öncelikli bir işleve sahiptirler. Bu okullar hem mesleki amaçlı orta öğretim ihtiyacını, hem de yetişkin nüfusun yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

2-3 yıllık ya da daha kısa süreli kolej programlarının özelliği genel akademik konular kadar mesleki amaçlı spesifik müfredat programları da sunmalarıdır. Üniversite mezunlarının önemli bir bölümü eğitim gördükleri alanda mesleki beceriler kazanmak amacıyla, lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra bir koleje devam ederler.

Daha küçük sınıfları, kampus dışı ders imkanları, daha geniş laboratuar alanları ve etkileşimli öğretim sistemi düşünüldüğünde, kolejlerin meslekle ilgili müfredat programlarının, üniversitelerin sunduğundan daha yoğun olduğu söylenebilir.

Enformasyonteknolojileri, madencilik, çevre ve turizm gibi alanlarda Centers of Excellence olarak bilinen kolejler, Kanada uzman iş gücüne katılacak olan kişiler için uygulamalı eğitimler ve müfredatlar hazırlamaktadır. Sağlık, işletme, uygulamalı sanatlar, üniversiteye hazırlık, sosyal hizmetler, yetişkinlere yönelik eğitim programları ve akademik eğitimler, diğer full-time ve part-time programlar içinde yer alan eğitim seçenekleridir.

Kanada kolejlerinin özelliği, işveren merkezli müfredatlarını, ulusal ekonomik politikalara ilişkin kapsamlı öğretim kurumları içinde kombine etmeleridir. Kolejler, kamunun çalıştığı alanlardaki ekonomik ve sosyal ihtiyaçları karşılamak amacıyla sürekli olarak değişim ve yeniliği öngören dinamik kurumlardır. Birçok kolej ISO sertifikasını almış olup, toplumun değişen eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kalite ve mükemmeliyeti ön plana çıkarmışlardır.

CÉGEP

Yabancı öğrenciler Quebec’te Cégep olarak bilinen farklı tip bir koleje de devam edebilirler. Cégep, Genel ve Mesleki Eğitim Koleji anlamına gelen kelimelerin Fransızca da ki kısaltmasıdır. Cégep, orta öğrenimini tamamlamış öğrencilere üniversite için iki yıllık genel geçiş programları ya da iş amaçlı 3 yıllık teknik geçiş programları sunmaktadır.

Üniversite Transfer Programları

Üniversite derecesi almayı amaçlayan öğrenciler eğitimlerinin ilk iki yılını community kolej de sürdürüp kredi tamamlayabilirler. Bu şekilde tamamlanan kredilerin çoğu lisans programının ilk iki yılı olarak üniversiteye transfer edilebilir. Transfer programı sunan community kolejler yakınlarındaki üniversitelerle ilişki kurarlar, ancak hangi üniversitelerin transfer kredilerini kabul ettiğini belirlemek için kolejlerle bağlantıda olmak önemlidir. Öğrenciler aldıkları derslerin, girmeyi planladıkları üniversite için uygun olup olmadığı konusunda emin olmalıdırlar. Üniversite transfer programının tamamlanması öğrencinin otomatik olarak bir üniversite programına kabul edileceği anlamına gelmez. Öğrenciler ayrıca üniversitenin diğer kabul şartlarını da taşımalıdır.

Kariyer Kolejleri 

Kariyer kolejleri, öğrencilere kısa süreli eğitimden sonra iş hayatına yönelik pratik yetenekler kazandırmayı amaçlayan eğitim programları sunan özel kurumlardır. Multimedia, film çalışmaları, bilgisayar/internet çalışmaları, grafik dizayn konularında kısa süreli eğitim programlarını araştıran öğrenciler kariyer kolejlerine başvurabilirler.

Teknik/kariyer kolejleri verilen kısa süreli bilgilerden sonra öğrencileri iş hayatına hazırlamayı amaçlayan özel kurumlardır. Teknik/kariyer kolejlerinin ön plana çıkan özellikleri, geniş program seçenekleri içinde pratik becerileri geliştirmeye yönelik olmalarıdır. İşletme, bilgisayar, ve sekreterlik becerilerini geliştirme gibi spesifik alanlarda uzmanlaşmayı sağlarlar. Özel kurumlar olmalarına rağmen, sunulan programların standartları ve kaliteleri aynı kalmak üzere bu kurumların düzenlemeleri ve idareleri eyalete göre değişiklik gösterir. Kariyer kolejlerinin ücret sistemleri oldukça rekabetçidir.

Başvuru 

Kanada’daki kolejlere Eylül ve Ocak dönemlerinde başlanmaktadır. Eylül’de başlayacak programlara Mart ayında, Ocak’ta başlayacak programlara Ağustos ayında başvurmak gereklidir. Başvurular internet üzerinden okulun sayfasında yer alan başvuru formunu on-line doldurarak veya Kanada Eğitim Merkezi’nden temin edilebilecek formları okula göndererek yapılabilir.

Eğitim ve Yaşam Ücretleri

Okul ücretleri eyalete ve tercih edilen programlara göre değişiklik gösterebilir.

  • Kolejlerin yıllık eğitim ücretleri 5.000-7.500 US$ arasında değişir.
  • Konaklama ve yaşam ücretleri ortalama 3.000-5.000 US$ arasında değişir.  

Akare Magazin makalesinden alinmistir.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Mükemmel İki Yıl İçin İtalya’da Master: Politecnico Di Milano Maceram

2018’de İzmir Yaşar Holding’te çalışırken tamamen tesadüf eseri, bir gideyim ne varmış bir bakayım diyerek gittiğim yurtdışı eğitim fuarında tanışt...   Devamı

Emre Danışan
Emre Danışan
Öğrenci
Ücretsiz Master Danışmanlığı ile İskoçya'da Eğitim

Hayatımın en önemli kararlarından birini verirken küçük bir araştırma yapıp bir eğitim danışmanı ile çalışmaya karar verdim. Böylece Academix aile...   Devamı

Gizem Kılıçarslan
Gizem Kılıçarslan
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler