İNGİLTERE'DE EĞİTİM YAŞAM İÇİN ÖZEL NOTLAR

Özel Notlar: İngiltere'de size bir şey ikram edildiğinde “No” yerine “No, Thank You”; “Yes” yerine “Yes, Please” diyerek nazik biri olduğunuzu karşınızdaki kişiye kanıtlayın. 

-Sofra nezaket kurallarına dikkat edin. Ağzınız doluyken konuşmak, izinsiz sofradan kalkmak, ağız şapırdatmak İngiltere'de hoş karşılanmayan hareketlerdir.

-Cümlelerinize daima “Can I..” “May I..” gibi nazik sözlerle başlayın. 

-“Thank you”, “Please” ve “Sorry” kelimelerini dilinizden düşürmeyin, sık sık kullanın. İngilizler bu kelimeleri "Three magical words" olarak tanımlarlar. Bu noktalara İngilizler önem verirler.

-Evlerimiz hiçbir zaman otel değildir. Unutmayın ki sizler o evin birer ferdi olacaksınız. Gerektiğinde küçük yardımlarınız hoşlarına gidecektir. Sormanız dahi bir jesttir. 

-Öğünler dışında yemek yemeyin. Bu, hem madden sizi zorlar hem de dengesiz ve düzensiz beslenme problemlerini beraberinde getirir. Acıktığınızı hissettiğiniz anda yanınızda taşıyacağınız mini bir kraker ile ana öğüne kadar idare etmeye çalışın. Ana öğüne yakın bir zamanda yiyeceğiniz yemek, ana öğünü yiyememenize dolayısı ile ileri saatlerde erken acıkmanıza yol açar. Bu gibi koşullarda ailelerin sizler için özel yemek hazırlamayacağını bildirmek isteriz. Türkiye'nin aksine bulunacağınız bölgede geceleri dışarıda yiyecek bulma gibi bir şansınız bulunmamaktadır. Çoğu lokal fast-food restoranları 21.00 sıralarında kapanır. 

-Evlerinde kaldığınız aile bireylerinin özel odalarına kesinlikle girmeyin. Özel eşyalarını kullanmayın, ihtiyaç duyarsanız da mutlaka izin isteyin. 

-Odalarınızda alkol ya da sigara gibi 18 yaşından küçük bireylere satılması yasak olan maddelerin bulunmaması ve 18 yaş altı öğrencilerin "pub" gibi merkezlerde kesinlikle bulunmamaları gereklidir. 18 yaş ve üzeri öğrenciler bu tür mekânlarda elbette bulunabilirler ancak sizlerden de toplum kuralları çerçevesinde davranışlar bekleneceğini unutmayın. Taşkınlık ya da benzeri hareketler görüldüğü takdirde bölge polisinin sadece 5 dakika içinde yanınızda olabileceği ihtimalini unutmayın.

-Uyku saatlerinize özen gösterin. Eğitim programına adapte olacağınız için vücudunuzun dinlenmiş olması gerekmektedir. Bu bağlamda eğitim temponuzun düşmesi amacınıza vurulan bir darbe gibi etki yapar.

-Evde ya da kaldığınız yurtta gürültü yapmamaya ve özellikle yat saatinden önce yüksek sesle konuşmamaya özen gösterin. Komşular da dâhil olmak üzere aile bireylerini rahatsız etmemeye özen gösterin. Bazı evlerde belli bir saatten sonra su borularının ve tazyikin çıkarmış olduğu yüksek ve rahatsız edici ses sebebi ile duş almanıza izin verilmeyebilir. Bu kurala özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. 

-Evle ilgili sorunlarınız olduğunda ailenizle çekinmeden paylaşın. Sizlerin sorunlarını büyük bir içtenlikle dinleyeceklerdir. Bu konuda acentenizden de yardım alabilirsiniz. 

-Süpermarketlerden aldığınız gıda maddelerini evinizdeki buzdolabında saklamak için ailenizden öncelikle izin isteyin, ondan sonra alışveriş yapın. Bu izni almadan alışveriş yapmak emrivaki olarak görülebilir ve bazı aileler tarafından hoş karşılanmayabilir.

-Damak tadınıza uymayan, beğenmediğiniz bir yemek yediğinizde aileye karşı açık ve samimi olun, yemeği beğenmediğinizi söyleyin. Beğenmediğiniz halde sırf kırılmasınlar diye yapacağınız gerçek dışı bir beğenme beyanı bundan sonra bu ve benzeri yemeklerin sizlere sunulacağı anlamına gelecek ve bu yemekleri sizlere sunmaya devam edeceklerdir. 

-Bulunduğunuz şehirde ve özellikle kendi mahallenizde yol alırken ya da bir rotayı takip ederken, otobüs/metro durağı, market, telefon kulübesi, kilise, yol işaretleri gibi yön belirleyici kriterleri belleğinize yerleştirin. Bir sonraki geçişinizde o bölgeyi hatırlamanız çok daha kolay olacaktır. 

-Bir okul ya da acente bünyesinde bulunan aileler büyük olasılıkla uzun yıllardan beri birçok öğrenciyi evlerinde barındırmaktadır. Konaklamanız süresince diğer ülkelerden gelen yabancı uyruklu öğrenciler sizlerle zaman zaman aynı evi paylaşabilirler. Bunu yadırgamamalı aksine bunun avantajını yaşamalısınız. 

-Evlerinizden çıkarken ailenizden o günün hava durumunu almayı ve ona göre giyinmeyi unutmayın. Uzmanların hava tahminleri oldukça başarılıdır. 

-Olası kusma, ishal, alerji, uyurgezerlik, uykusuzluk gibi sağlık sorunlarınızı ailenize mutlaka bildirin. Aksi takdirde aileniz yeterince önlem alamayacak ve sıkıntı duyacaktır. 

-Banyo yaparken suların küvet ya da alan dışına taşmamasına özen gösterin. Alışkanlıklarınızın aksine, ülkemizdeki gibi küvet dışında suyun gideceği bir rezervuar bulunmamaktadır. 

-İngiltere'de de diğer ülkelerde olduğu gibi tuvaletlerde su temizlik çubuğu bulunmamaktadır. Bu yüzden evlerdeki tuvalet kullanım talimatına lütfen dikkat edin. Gerekirse aileye çekinmeden danışın. Kişisel temizliğiniz için kolonyalı mendillerden yararlanabilirsiniz.

-Arkadaşlarınızla ya da kendi başınıza dışarıda akşam yemeği yemeye karar verdiğinizde 1 gün önceden ailenizi durumdan haberdar etmeniz yerinde olacaktır. Yemeyeceğiniz bir yemeğin hazırlanması boşuna zaman ve para kaybıdır. Bu konuya çok dikkat çünkü israfı hiç bir aile bireyi sevmez ve onaylamaz. 

-Saç boyası, tattoo, kına gibi boyar maddelerin evlerde kullanılması sakıncalıdır. Dışarıda kullandığınız bu malzemelerle evlere zarar vermemelisiniz. Olası bir zararda bu zararı telafi etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz

-Aksi belirtilmedikçe evlere giriş saati genelde 22.30'dur. Bu saatten sonra yapılan girişler, evin ve evde yaşayan diğer bireylerin huzursuz olmasına neden olmaktadır. Geç kalmanız aile tarafından endişe ile karşılanabilir. Bu konuda aileden gelebilecek şikâyetler acentenize ya da okulun barınma birimine rapor edilebilir ve bu konuda uyarı alabilirsiniz. Bazı aileler evlerinin anahtarlarını da verebilmektedirler. Bu durumda anahtarı kaybetmeyin ve kesinlikle çoğaltmayın. Ülkemizde sorun olmayan bu davranış İngiltere'de ciddi problemler yaratır. 

-Aileler ve grupla yaşadığınız problemler ya da uygunsuz hareketler okulun barınma birimine rapor edilmektedir. Sorunun büyümesi, ciddiyetsizlik, vurdumduymaz tavırlar gibi olumsuz davranışların devamı ya da tekrarı durumunda bu bilgiler yönetime ailenin reisi tarafından ulaştırılacaktır.

-Müslüman çoğunluğun yaşadığı bir ülkeden geldiğimiz için öğrencilerimize domuz eti içeren yiyecekler normalde sunmayacaklardır, ancak bu konuda çok hassassanız ilk günden bu uyarıyı ailelere tekrar yapmanızda yarar olacaktır. İslami ya da kişisel gerekçeler dışında domuz eti yiyebilecek öğrencilerimiz bu bilgiyi aileleri ile paylaşabilirler. 

-Akşam 22.30'dan sonra cep telefonlarınızın zilini sadece kendinizin duyabileceği şekilde ayarlayın ya da titreşim moduna alın. Oda arkadaşınızı ve ailenizi rahatsız etmemeye özen gösterin. 

-Türkiye'de pek çok kurs sizlere İngilizce eğitimi sunabilir ama İngiliz ailelerle yaşama deneyimini çoğu kurs ne yazık ki sunamaz ve öğrencilerimiz kendi aileleri ile anadilini konuşarak zaman geçirir. Bu ayrıcalığa sahip olduğunuzu unutmayın ve bundan maksimum yararlanmanın yollarını arayın. Onlarla sürekli pratik yapın, kendinizden, ailenizden, ülkenizden bahsedin. Unutmayın, bir dili konuşmanın en önemli noktası o dili öncelikle duymaktır.

-Ülkenizi her fırsatta tanıtın. Bir turizm ve kültür elçisi olarak kendinizi görün. Yanınıza ülkenizi ve şehrinizi tanıtan tanıtım broşürlerinden almayı unutmayın. Aileler büyük olasılıkla daha önceden Türk öğrencileri ağırlamış ve ülkemiz hakkında bilgi sahibi olacaklardır ancak sınıfınızda bulunan yabancı öğrenciler için aynı durum söz konusu değildir. İngilizceyi bulunduğunuz ortamda yaşatın mesela yağmurlu akşamlarda evden dışarı çıkmayın, onun yerine ders çalışabilir ya da aileyle o akşam ulusal kanallarda ya da DVD'de filmler izleyebilir, onlarla sohbet edebilirsiniz. 

-Yurtlarda barınma da aşağı yukarı aynı kurallara bağlıdır. Örneğin yurtta odalara açık yiyecek götürmek yasaktır. Sadece ambalajı kapalı olan yiyecekleri odanıza getirebilirsiniz. Ambalajı açtığınızda bu gıdaları tamamen tüketmeniz gerekmektedir. Çikolata ve meyve de dâhil açıkta bırakılan her yiyeceğin karınca, böcek vb. haşereyi hatta fare gibi kemirgenleri dahi odanıza çekebileceğini unutmayın.

İngiltere'de Dil Eğitimi ve İngiltere'de Yaz Okulu hakkında daha detaylı bilgi için lütfen linke tıklayınız.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Mükemmel İki Yıl İçin İtalya’da Master: Politecnico Di Milano Maceram

2018’de İzmir Yaşar Holding’te çalışırken tamamen tesadüf eseri, bir gideyim ne varmış bir bakayım diyerek gittiğim yurtdışı eğitim fuarında tanışt...   Devamı

Emre Danışan
Emre Danışan
Öğrenci
Ücretsiz Master Danışmanlığı ile İskoçya'da Eğitim

Hayatımın en önemli kararlarından birini verirken küçük bir araştırma yapıp bir eğitim danışmanı ile çalışmaya karar verdim. Böylece Academix aile...   Devamı

Gizem Kılıçarslan
Gizem Kılıçarslan
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler