DİL EĞİTİMİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dil bilimcilerin yaptıkları araştırmaya göre bir dili öğrenmek için geçmişte ne kadar çalışıldığı önemli değildir. En iyi öğrenme yolu o dilin konuşulduğu kültür içinde yaşamaktır ve süre olarak en az 1 yıl öngörülmektedir. 

İlk bir ay anlamak ve anlaşılmaya çalışmayla geçecektir. İlk günlerinizde ve bazen haftalar alan bir sürede konuşulanları anlamakta zorlanacak konuşmalara katılmakta çekimser kalacaksınız. Konuşulanların ne kadarını anladığınız önemli değil. Kelimelerden çok olaylara konsantre olduğunuz taktirde kelime haznenizden de bildiğiniz kelimeleri ard arda ekleyince konuşulan konudaki ana fikri anlamanız çok zor olmayacaktır. Size sorulan sorularda anlamadığınız bir şey olursa soruyu tekrarlatmaktan veya bir kez daha başka bir yoldan sorulmasını rica etmekten çekinmeyin. Yanlış yapmaktan korkmayın dil öğrenmek için yurt dışına çıkıyorsunuz. 

2. ve 3. aylarda dili öğrendiğiniz hissine kapılacaksınız. Ancak bu büyük bir yanılgıdır. Öğrendiğiniz dil ile birlikte kültürel farkları anlamaya öğrenmeye başlayacaksınız. Öğrendiğiniz şey esasen kültürdür ve sizi dili öğrendim yanılgısına sürükleyecektir. Aslında öğrendiğiniz o insanların nerede gülüp nerede ağladığını anlamaktır. Hangi duygularını hangi surat ifadesiyle, hangi sözcüklerle anlattıklarını anlamaya başlamışsınızdır. Denemesi size kalmış örneğin sinirli bir yabancıyı aynı kelimelerle taklit etmeye çalışın.

3. ay sonunda yurt özlemi, aile bağlarınız ve geride bıraktığınızı düşündüğünüz her şeye bir anda dayanılması güç bir özlem duyacaksınız. Bunun temel nedenlerinden birisi gittiğiniz ülkede sizi heyecanlandıracak oyalayacak bir şeyin kalmamış olduğunu düşünmenizdir. Diğer taraftan dilde hedeflediğiniz yere geldiğinizi düşünmeye başlamışsınızdır. Kısaca bir çeşit depresyondayım diyebilirsiniz. 

5. ve 6. aydan itibaren yabancı dilin inceliklerini içinde bulunduğunuz kültürün inceliklerini öğrenmeye başlayarak gerçek arkadaşlıklar gerçek dostluklar kurma aşamasına geleceksiniz. 

Sonraki her ay dil bilginizi geliştireceğiniz anadili İngilizce olan arkadaşlarınızla kelime bilgilerinizi tazeleyeceğiniz süreçtir. 

Bir seneden sonra dil öğrenme süreci hiç bitmemelidir. Yani bir şekilde İngilizce, kitap okumaya çalışmak, filmler seyretmek, arkadaşlarınızla bağınızı koparmamanız önemlidir.

İngilizce öğrenme sürecinizi hızlandırmak için Mutlaka günlük gazete okuyun, başlangıçta sürekli sözlük kullanmak size sıkıcı gelebilir ancak zaman geçtikçe kelime hazinenizin geliştiğini ve sözlüğe daha az gereksinim duyduğunuzu fark edeceksiniz. Günlük gazete okumak ayrıca size gündemi takip etme dolayısıyla güncel olaylar ile ilgili sosyal diyaloglara katılabilme avantajını da sağlayacaktır.

Özellikle yolda kaybettiğiniz zamanları MP3 çalarınızla radyo dinleyerek değerlendirebilirsiniz. BBC 4 gibi müzik yayını olmayan radyo kanalları hem kulak dolgunluğunun oluşmasında hem de aksana aşinalık kazanma konusunda yardımcı olacaktır. Başlangıçta konuşulanların çok azını anlayabiliyorken zaman ilerledikçe anlama oranınızın arttığını fark edeceksiniz. TV izlerken işitme engelliler için teletex yayınından altyazıları açarak konuşmaları daha rahat takip edebilirsiniz.

Kendi seviyenize uygun hikaye kitapları ve romanlar okuyun. Bu kitaplar temel, orta yada ileri seviyede İngilizce bilgisi olanlara özel olarak farklı seviyelerde hazırlanmıştır. Öğrendiğiniz gramer yapılarını gündelik konuşmalara uygulama konusundaki becerinizi arttıracaktır.

Özellikle orta seviyeden itibaren mutlaka sadece İngilizce-İngilizce sözlük kullanın. İngilizce İngilizce sözlükler bir kelimenin farklı anlamları ile birlikte cümle içinde nasıl kullanıldığına dair de örnekler içermektedir. Aynı zamanda kelimenin hangi zarflar ile birlikte kullanıldığı, geçmiş zamanları da yer almaktadır. Genellikle bir kelimeyi kullanabilmek için anlamını bilmek yeterli olmamaktadır. Dolayısıyla öğrendiğiniz her yeni kelimeyi bir İngilizce-İngilizce sözlükten çalışmanızı tavsiye ederiz.

Yurtdışında iken anadil olarak İngilizcenin konuşulduğu bir sosyal ortamda bulunuyor olmanın avantajlarını uçaktan indiğimiz andan itibaren sonuna kadar değerlendirebilmeliyiz. Alışveriş yaparken, bir toplu taşıma aracında seyahat ederken, bir müzeyi gezerken her fırsatta görevlilerle diyalog kurmanızı, soru sormanızı, karşınıza çıkan her şeyi okumanızı, her anonsu dinlemenizi tavsiye ederiz. 

Sosyal hayatınızdaki dışa dönüklüğünüz İngilizce öğrenme hızınızı ciddi ölçüde etkileyecektir. Sadece gramer kitapları okuyarak çok fazla yol kat edemezsiniz. Yüzmeyle ilgili bir sürü kitap okuyup, anlamış ama hiç suya girmemiş olan biri nasıl yüzme bildiğini iddia edemezse sizde bir dili kullanmadığınız sürece asla öğrenemezsiniz. İngilizce konuşurken yanlış yapmaktan çekinmeyin yada sürekli kendinizi en iyi bildiğiniz kalıplarla ifade etmeye çalışmayın. Yeni öğrendiğiniz şeyleri mutlaka dilinize adapte etmeye gayret edin. Yeni kullanmaya başladığınız kalıplarda sürekli yanlış yapsanız da yılmayın. Sonunda bu kalıpların dilinize yerleştiğini göreceksiniz. İngiltere’de iken bütün çevrenizden sürekli bir şeyler öğreniyor olacağınız için, bu hızlı bilgi akışı içinde kullanmadığınız şeyleri unutabilirsiniz. Özellikle ana dili İngilizce olan insanlarla konuşurken kullandıkları yapılara, kelimelere, neyi ne şekilde ifade ettiklerine  çok dikkate edin. Çoğunlukla insanları cümle içinde yakaladığınız bir kelimeden yada mimiklerinden bile anlayabilirsiniz ancak dikkatli dinleyerek, kullanılan yapıları ayırt ederek hafızanıza almaya çalışmanız öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Türkçe konuşlan sosyal ortamlardan ve Türk arkadaş çevrelerinden uzak olmak İngilizce düşünmeye başlayabilmek ve sadece İngilizce’ye konsatre olabilmek açısından çok önemlidir.

Okuldan arta kalan zamanlarınızda sürekli devam ettiğiniz, ana dili İngilizce olan insanlarla tanışabileceğiniz bir sosyal ortamınızın olması çok önemlidir. Bu kendi ilgi alanınıza yönelik bir spor yada sanat faaliyet olabilir. Yada sosyal bir organizasyonda gönüllü çalışmalara katılabilirsiniz.

Bir dili, sadece o dilin konuşulduğu ülkede bulunarak kendiliğinden öğrenemeyeceğinizi yine her şeyin sizin çabanızla ve performansınızla ilgili olduğunu unutmayın. Önemli ölçülerde para ve zaman yatırımı yaptığınız yurtdışı eğitiminiz sırasında zamanınızı asla boşa harcamayın ve süreci en verimli değerlendirmeye çalışın.

Gelmeden önce IELTS, TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birine girmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca İş İngilizcesi, Turizm İngilizcesi, Akademik İngilizce gibi özel alanlara yönelik de dil çalışması yapabilirsiniz. 

Yurtdışında Dil Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi için lütfen linke tıklayınız.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Mükemmel İki Yıl İçin İtalya’da Master: Politecnico Di Milano Maceram

2018’de İzmir Yaşar Holding’te çalışırken tamamen tesadüf eseri, bir gideyim ne varmış bir bakayım diyerek gittiğim yurtdışı eğitim fuarında tanışt...   Devamı

Emre Danışan
Emre Danışan
Öğrenci
Ücretsiz Master Danışmanlığı ile İskoçya'da Eğitim

Hayatımın en önemli kararlarından birini verirken küçük bir araştırma yapıp bir eğitim danışmanı ile çalışmaya karar verdim. Böylece Academix aile...   Devamı

Gizem Kılıçarslan
Gizem Kılıçarslan
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler