KANADA'DA GEÇİCİ 2 AŞAMALI UZUN DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ SÜRECİ

14 Temmuz 2020’de Kanada vatandaşlık ve göçmenlik bakanı Marco E.L. Mendicino’nun yaptığı açıklamalara istinaden, Kanada uzun dönemli öğrenci vizelerini de ilgilendiren birtakım geçici değişiklikler duyuruldu.

Uluslararası öğrencilerin, eğitimlerine uzaktan online devam etseler dahi eğitim sonrası hak edecekleri rutin yasal kalış ve çalışma izni haklarından mahrum kalmamalarını öngören bu değişiklikler, öğrencilerin yurtdışı eğitimleri için olası Kanada tercihlerinde etkili rol oynaması bekleniyor.

Açıklanan yeni değişiklikler kapsamında:

- Online olarak yapılacak olan uzun dönem öğrenci vizesi “study-permit” başvurularına öncelik verilerek, başvuruların olabildiğince kısa sürede sonuçlanmaları amaçlanacak.

- COVID19 süreci sebebiyle eğitimlerinin bir kısmını Kanada dışında online olarak almak zorunda kalan öğrencilerin mezuniyet sonrası hak edecekleri yasal kalış ve çalışma izni, öğrencilerin programlarının en az %50’sini Kanada’da tamamlamaları koşuluyla herhangi bir kesintiye ya da sekteye uğramayacak.

- Eğitimlerine online olarak başlamak isteyen ancak kritik koronavirüs süreci sebebiyle vize başvurularında tüm dökümanlarını sunamayan aday öğrenciler için geçici olarak 2 onay aşamalı bir vize süreci modeli başlatılacak.

COVID19 süreci sebebiyle zorunlu olarak ihtiyaç duyulan bu değişikliklerle birlikte, 2 aşamalı vizenin ilk aşaması olan “prensipte vize” aşaması onayını alan öğrenciler, online olarak eğitimlerine başlayabilecek ve vize başvuru merkezlerinin tam olarak hizmete başlaması akabinde talep edilecek olan diğer şartları (biometrik, kriminal kayıt, adli sicil kaydı vs.) daha sonra sağlamaları durumunda ise ikinci ve son aşama olan “final onayı” ile uzun dönem vizelerini almış olacaklar ve böylece eğitimlerine fiziksel olarak devam edebilmek için Kanada’ya seyahat edebilecekler.

Bu yeni süreç, daha önce Eylül 2020’de programına başlamak için 15 Eylül 2020 tarihinden önce uzun dönem öğrenci vizesi başvurusu olan study permit başvurusu yapan öğrencileri de kapsayacak. Bu öğrenciler COVID19 sebebiyle başvuruları adına tüm evrakları tamamlayamamış olsalar dahi, 2 aşamalı vize sayesinde eğitimlerine online olarak başlayabilecekler.

Önemli nokta olarak ise öğrencilerin bu 2 aşamalı “prensipte vize” uygulamasında ilk aşamada ön onayı almış olsalar bile, gerekli koşulları sağlayamamaları durumunda ikinci aşamadaki değerlendirme sonrası olası bir vize reddi ihtimali hala mevcut olacak. Özet olarak, iki aşamalı vizede ilk aşamada değerlendirilecek olan kriterler Kanada’da bir eğitim kurumundan alınacak okul kabulü ve aday öğrencilerin finansal durumlarının eğitim için yeterliliği gibi kriterler söz konusu olacak. Bu aşamada ön onayı alan aday öğrenciler eğitimlerine online olarak başlayabilecek. Sürecin devamında ikinci aşama olan son onay kısmında ise biometrik kayıt, kriminal geçmiş, adli sicil kaydı ya da gerekli görülmesi durumunda sağlık kontrolü gibi kriterler ele alınacak. Tüm bu sürecin sonunda ise vizesini alan öğrenciler, eğitimlerine fiziksel devam edebilme adına Kanada’ya seyahat edebilecekler.

Pandemi döneminde Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık'ın uzun yıllara dayanan deneyiminden faydalanarak Kanada'da Eğitim planlarınızı yapmak için hemen bizimle iletişime geçin.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Politecnico di Milano'da Uçak Mühendisliği Yüksek Lisans

Politecnico Di Milano'da MSc Aeronautical Engineering eğitimi alan öğrencimizin paylaştığı deneyimleri.   Devamı

Furkan Özkalay
Furkan Özkalay
Öğrenci
ILAC College Vancouver Business Administration

Bu mesajı size Vancouver’dan yazıyorum. Buraya kadar gelmemde büyük emeği olan Academix Kadıköy Şubesi’nden Deniz Hanım’a da teşekkürlerimi iletmek...   Devamı

Eşref Furkan Karaoğlan
Eşref Furkan Karaoğlan
Öğrenci
İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler