VANCOUVER

Vancouver hakkındaki genel bilgiler

Vancouver, British Columbia eyaletinin en büyük, Kanada’nın 3. büyük şehridir ve 2004 yılında Conde Nast Traveller tarafından Amerika kıtasının en iyi şehri seçilmiştir. Vancouver olağanüstü bir doğaya ve çok hareketli bir şehir merkezine sahiptir. Yumuşak iklimiyle beraber muhteşem Coast Dağları ve Pasifik Okyanusu arasındaki konumu ile dünyanın en güzel şehirlerinden biridir.

Vancouver müzeleri, tiyatroları, sinemaları ve parkları ile ziyaretçilerine birçok kültürel alternatif sunmaktadır. Şehirde golf, kamping, kayak, hiking ve daha birçok doğa sporları yapılabilir. Özellikle Vancouver'a 2 saat uzaklıktaki Whistler, Kuzey Amerika'nın en popüler kayak merkezlerinden birisidir.

Nüfus: 2.267.658
Öğrenci Nüfusu: %8
Yüzölçümü: 2,878.52
Bulunduğu Bölge: Kuzey Amerika

Vancouver'a Ulaşım?

Türkiye’den Vancouver’a ulaşmak için 15 saatlik bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul - Vancouver arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 900 – 1500 CAD (680-1150 USD) arasındadır. Vancouver Uluslararası Havaalanı Kanada’nın büyük havaalanlarından bir tanesidir. Vancouver, şehir merkezinin 12 km güneybatısında yer alır ve özel araç, toplu taşıma, şehirlerarası otobüs ve taksi ile kolayca erişilebilir.

Vancouver'da Ulaşım? 

Vancouver’da otobüs ağı en yaygın toplu taşıma sistemidir ve genellikle tren servisinden daha ucuzdur. Vancouver iyi bir ulaşım sistemine sahiptir. Neredeyse tüm öğrenciler toplu taşıma araçlarını kullanmaktadır.

Genelde aylık ulaşım kartları en uygunudur. Bu aylık ulaşım kartları sayesinde tüm toplu taşıma araçlarına (Otobüs, Skytrain ve SeaBus) ücretsiz olarak binebilirsiniz.

Vancouver'da İklim? 

Kış aylarında ortalama 5-10 derece, yazları ise ortalama 23 derece olan Vancouver, yıl boyunca ılıman bir iklime sahiptir. Günde 16 saate kadar gün ışığı vardır.

Vancouver'da Yaşam Masrafları? 

Aylık ortalama konaklama masrafları 900 - 1200 CAD (680-910 USD) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi otobüs biletleri 2-3 CAD arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 20-30 CAD (15-22 USD) olarak düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Vancouver ile Türkiye arasında 10 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de saat 16:00 iken Vancouver’da saat 06:00’dır.

Vancouver'da Nereye gidilir? Vancouver'da Neler Yapılır? 

Vancouver’in en gözde yeri kuşkusuz Stanley Park’tır. Hem yerli hem yabancı herkesin doğasına hayran kaldığı bir park olan Stanley Park’ta, sanat müzeleri, tiyatrolar ve at yarışı pistleri, bu parkın sunduğu etkinliklerin sadece bir kaçıdır. 

Farklı etnik gruplar kesinlikle kentteki yaşamı renklendiren en önemli unsurdur. Gezerken ya da herhangi bir etkinliğin içindeyken bunu görüp hissedebilirsiniz. Çince’den İngilizce’ye bir çok seslenmeye şahit olacaksınız.

Görmeniz gereken ilginç mahallelerden biri Gastown. Bu mahalle, cezbedici ve oldukça tarihsel caddelerden, küçük dükkanlardan ve restoranlardan oluşuyor. Diğer gezilesi mahalleler ise Kitsilano ve Çin Mahallesi. Özellikle Çin Mahallesi kendine özgü mimarisi ile dikkat çekiyor. Açık pazaryeri kesinlikle görülmeli. Robson Caddesi dolaylarına da dükkanları görmek ve restoranlarında yemek yemek için uğrayabilirsiniz.

Vancouver Gözetleme Yeri: Bu 130 metre yükseklikteki gözetleme yeri şehir merkezindeki limanda kurulmuştur. Şehrin şaşırtıcı manzarasını izleyip, rahatlamak ve düşünmek için gidilecek harika bir yerdir.

Capilano Asma Köprüsü: 70 metre yüksekliğinde ve Capilano nehrinin üzerinde bulunan Capilano Asma Köprüsü, 135 metre yürüyerek karşıya geçme cesareti gösteren ziyaretçilerini hayrete düşürür.

Vancouver Akvaryum: Bu akvaryumda dünyanın her yerinden gelen 70.000'in üzerinde canlı vardır. Sizi eğlendirecek birçok sergi ve gösteriler düzenlenmektedir. Akvaryumda balıklarla beraber yüzebilirsiniz.

VANCOUVER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler