TORONTO

Toronto hakkındaki genel bilgiler

Toronto’da dünyanın birçok yerinden gelmiş olan 5 milyonun üzerinde insan yaşamaktadır ve bu insanlar Toronto’yu tartışmasız renkli ve çok kültürlü şehir haline getirmektedir. Aynı zamanda Kuzey Amerika’nın en temiz ve en güvenli şehirlerinden birisidir. Toronto, Kanadalı Huron Yerlileri’nin dilinde “buluşma yeri” anlamına gelir. Bu isimden daha uygun bir isim olamazdı çünkü burada hiç kimse uzun süre yabancı olarak kalamaz.

Toronto düşük suç oranı, temiz çevresi, yüksek yaşam standardı ve yabancılara hoşgörülü davranışlardan dolayı “Economist Intelligence Unit” ve “Mercer Quality of Living Survey” tarafından sürekli olarak dünyanın yaşanılacak en iyi şehirlerinden biri olarak seçilmektedir. 

Toronto, oldukça canlı ve yaşam doludur. Toronto’yu keşfetmek için zaman ayırmalısınız çünkü bu şehirde herkes için bir şeyler mutlaka vardır.

Toronto’ya Ulaşım? 

Türkiye’den Toronto’ya ulaşmak için ortalama 12 saat süren bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul Toronto arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 1000-1500 CAD (750-1150 USD) arasındadır. Türk Hava Yolları ve Air Canada’nın Toronto’ya aktarmasız uçuşları mevcuttur.

Toronto 'da İklim? 

oronto’nun iklimi Ontario Gölü sayesinde daha ılımandır ve iklimi Kanada’nın en yumuşak iklimlerindedir. Kış mevsiminde Toronto’da Kanada’nın bir çok şehrinden daha az kar yağar ve kışlar diğer şehirlere nazaran daha ılımlı geçer. İlginç bir durumdur ki, kış mevsiminde Toronto’da güneşli günler en soğuk günlerdir. Tipik bir kar yağışı genel olarak 10 cm’yi aşmaz. 

Yaz mevsimi yüksek dereceleri tipik olarak 25-30 derece arasındadır fakat yine de daha yüksek derecelere çıkması da beklenebilir.

Toronto'da Yaşam Masrafları? 

Aylık ortalama konaklama masrafları 900 –1200 CAD (680-900 USD) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi otobüs biletleri 1-2 CAD arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 10- 20 CAD (7.5-15 USD) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Toronto ile Türkiye arasında 7 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de saat 20:00 iken Toronto’da saat 13:00’dır.

Toronto 'da Nereye gidilir? Toronto'da Neler Yapılır? 

CN Tower: 553.33 metre ile dünyanın en uzun kulesi olmakla birlikte turistlerin sıklıkla uğradığı ilgi çekici yerdir. Kule içerisinde 50'den fazla restoran bulunmaktadır. Ayrıca kule tepesinin zemininin bazı kısımları camla kaplıdır.

Ontario Gölü: Uzunca, oval biçimli Kanada ile ABD arasında uzanan göl, doğu ve güneyden ABD’nin New York, güney batı ve kuzeyden Kanada’nın Ontario eyaletleriyle çevrilidir.

Yonge-Dundas Square: Toronto’nun en ünlü meydanıdır. Yonge-Dundas Meydanı’nın etrafında restoranlar, kafeler ve alışveriş merkezleri vardır. Sokak sanatçıları burada performanslarını sergiler. Meşhur alışveriş merkezleri Eaton Center da burada yer almaktadır. 

Toronto Zoo: Dünyanın en kalabalık hayvanat bahçelerindendir. 5000'in üzerinde hayvan türü bulunmaktadır.

Harbourfront: Şehrin göl kıyısındaki liman; restoranları, kafeleri, galerileri, açık hava tiyatrosu ve alışveriş merkeziyle en yoğun bölgelerinden biridir. Turistik açıdan da oldukça keyifli olan bölgede ayrıca tekne gezileri de düzenlenmektedir.

Toronto Eaton Centre: Toronto’un en büyük alışveriş merkezi olmakla birlikte görülmeye değer bir yapısı vardır.

Casa Loma: Her yıl yüzbinlerce ziyaretçi kabul eden Casa Loma Kalesi, Toronto’nun önemli turistik yerlerinden biridir. X-Men, Chicago ve Scott Pilgrim vs. The World filmleri Casa Loma Kalesi ve çevresinde çekilmiştir.

Centreville Amusement Park: Toronto’nun en büyük eğlence parkıdır.

TORONTO HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler