SYDNEY

Sydney hakkındaki genel bilgiler

Sydney Avustralya'daki en eski yerleşmelerden biridir. Ülkenin ekonomik dahil her açıdan en gelişmiş şehirlerindendir. Jackson Limanı’nın göz kamaştırıcı kıyılarında kurulmuş olan bu güzellikteki bir şehre dünyanın başka bir yerinde rastlamanız mümkün değildir.

Sydney'de birçok tarih öncesinden kalma yerleşmeler bulunmakta ve şehrin birçok yerinin tarih öncesinden kalma isimleri vardır. Sydney'de yaşam 1778 yılında bir sömürge kolonisi olarak başlamıştı ve şehir 60 boyunca İngiliz toplumunun istenmeyen, suçlu unsurlarını içinde barındırdı. Bu kötü başlangıca rağmen Sydney şu andaki multi- kültürel haline gelip bir dünya merkezi olmayı başardı.

Nüfus: 4.293.379
Öğrenci Nüfusu: %7
Yüzölçümü: 12.144,6 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Güney

Sydney'e Ulaşım? 

Türkiye’den Sydney’e ulaşmak için ortalama 18-20 saat uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul - Sydney arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 2200 – 3000 TL arasındadır.

Sydney'da Ulaşım? 

Sydney'in içine ve dışına birçok otobüs servisi vardır. Birçok şirket öğrencilere indirim yapmaktadır. Sydney'de ayrıca özel otobüs turları da vardır. Havalimanından şehirdeki önemli duraklara (Kings Cross, Bondi vs.) periyodik olarak özel otobüs seferleri yapılmaktadır. Sydney'de tren ağı gelişmiştir. Şehirde ayrıca metro sistemi de vardır. Şehirdeki en hızlı ulaşım trenle (city rail) sağlanır.

Sydney'de İklim? 

Her mevsim ziyaret için uygundur. Eylül’den Kasım’a ilkbahar, Aralık’tan Şubat’a kadar yaz, Mart’tan Mayıs’a sonbahar, Haziran’dan Ağustos sonuna kadar da kış ayları yaşanır. Ancak Tasmania ve Victoria eyaletleri bu genellemenin dışında kalmaktadır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık: 15-35 derece, Kış aylarında ortalama sıcaklık: 0-15 derecedir.

Sydney'de Yaşam Masrafları? 

Aylık ortalama konaklama masrafları 1000-1500 AUD (750-1150 USD) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi otobüs biletleri 4-5 AUD (3-4 USD) arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 25-30 AUD (18-22 USD) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Türkiye ile Sydney arasında yaz saati uygulamasına göre değişmekle birlikte 7 yada 8 saatlik bir zaman farkı vardır. Örneğin; Türkiye’de saat 12:00 iken Sydney’de saat 19:00 yada 20:00’dir.

Sydney'da Nereye gidilir? Sydney'da Neler Yapılır? 

Sydney Opera Binası: Sydney Opera Binası Circular Quay'in doğusunda yer almaktadır. Yelkene benzeyen çatısıyla ünlü bina Jorn Utzon tarafından dizayn edilmiştir. 20. Yüzyılın en önemli modern mimari yapılarından biridir. Yapıda konser salonu, opera salonu, drama salonu, resital salonu, restoranlar ve barlar yer alır. Sydney’in sembolü haline gelmiş olan Opera House, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Darling Harbour: Sydney’in en hareketli turistik merkezlerinden biri olan Darling Harbour, alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda dükkana, gösteri merkezlerine, Cockle Bay’de 50’den fazla restoran ve bara sahiptir.

Royal National Park: Amerika’daki Yellowstone National Park’tan sonra dünyanın en büyük 2. ulusal parkı olan Royal National Park, New South Wales Eyaleti’nde Sydney’in 32 km güneyinde yer alır. 16.000 hektarlık alanda, zengin bir biyoçeşitliliğe sahip parkta çok sayıda bitki ve hayvan koruma altındadır. 

Sydney Limanı: Şehrin karakteristik yerlerinden biridir. Romantik tepeleri, göz kamaştırıcı koyları ve plajlarıyla dünyanın en güzel yerlerinden biridir.

Circular Quay: Sydney Körfezi'nin etrafında inşa edilmiştir ve çoğu kimse tarafından şehrin odak noktası olarak görülmektedir.

Muru Mittigar Aborjinal Cultural Centre: Avustralya’daki geleneksel Aborjin kültürünü yaşatan merkez Sydney’in batısında, şehre 1 saat uzaklıkta yer alır.

SYDNEY HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler