ST. JULİAN'S

St. Julian's hakkındaki genel bilgiler

Malta'nın insanı teşvik eden ve cezbeden en önemli özelliği tarihinin bir hazine yuvası olmasıdır. Burada rastlayabileceğiniz ve insanlığın tüm tarihi geçmişini yansıtan arkeolojik kalıntıları, kültürel anıtları ve mimariyi dünyanın çok az yerinde bulabilirsiniz. Denebilir ki; Malta Adası dev bir açık hava müzesidir. Başkent Valetta, kendi türünün tek örneği ve bir artistik mimari harikasıdır. Malta Adası’nda ziyaretçi her köşede gizli bir tarih ve kültürle karşılaşır.

Malta, Gozo ve Comino adlı üç takım adadan oluşan ülke, Akdeniz'in kalbinde Afrika ve Avrupa'nın arasında yer almaktadır. Bu stratejik konumu Malta'nın yüzyıllar boyunca Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar, Araplar, Normanlar, İspanyollar, St. John Şövalyeleri, Fransızlar, Osmanlılar ve İngilizler'in sahip olmak istediği bir coğrafya olmasına neden olmuştur. Bu da tüm bu ulusların tarih boyunca adada izlerini bırakmalarını sağlamıştır. 

Nüfus: 413.609
Öğrenci Nüfusu: %7
Yüzölçümü: 316 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Güney Avrupa

Malta'ya Ulaşım? 

İstanbul – Malta arası uçuş yolculuğu yaklaşık 2 saat 15 dakika sürmektedir ve Türkiye ile arasında 1 saatlik zaman farkı vardır. Bilet fiyatları dönemlerine göre değişmekle birlikte ortalama 400-700 TL arasındadır.

Malta'da Ulaşım? 

Malta’nın tek toplu taşıma aracı otobüslerdir. Merkez otobüs terminali Valletta’da bulunur ve Malta’nın her yerine otobüs bulmanız mümkündür. Yaz aylarında otobüsler daha sık ve daha uzun süre yolcuların hizmetindedir.

Malta'da İklim? 

Akdeniz'in göbeğinde, diğer bütün zenginliklerinden daha fazla, Malta'yı iklimi önemli bir turizm merkezi haline getirmiştir. Yıllık toplam yağış miktarı yaklaşık 50 santimdir. Kışın ortalama hava sıcaklığı 12 derecedir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 22 derecedir.

Gerçekten de Malta'da iki mevsim olduğunu söyleyebiliriz. Kuru yaz sezonu ve ılıman kış sezonu. Kış aylarında bile denize girmek mümkündür ve plaj sezonu Ekim ayının ortasına veya sonuna kadar devam edebilir.

Malta'da Yaşam Masrafları? 

Aylık ortalama konaklama masrafları 300-750 Euro arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi otobüs biletleri 1-3 Euro arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 5-15 Euro düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Malta ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de saat 16:00 iken Malta’da saat 15:00’dir.

Malta'da Nereye gidilir? Malta'da Neler Yapılır?

Sliema; Malta’nın çağdaş uluslararası havaalanına 20 dakika uzaklıktadır. Adanın en büyük ve modern şehri olan Sliema, cafeleri, alışveriş merkezleri, restoranları ve sahili ile Malta’nın en gözde şehirlerinden biridir.

Comino; yüzme cennetidir. Blue Lagoon olarak bilinen parlak turkuaz sularıyla Akdeniz’in en çekici ve şeffaf sularına sahiptir.

Mdina yakınında yer alan cam yapım atölyelerini ziyaret edebilirsiniz. Burada cam bibloların yapılışını görebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Mosta; dünyanın en büyük kilise kubbelerinden birine sahip olan, en önemli özelliği, mimarisinde Roma’da bulunan Pantheon’dan esinlenilmiş Mosta Katedrali bulunan şehirdir.

Gozo; ülkenin en önemli dalış noktası olma özelliğine sahiptir.

3 Şehirler; Vittoriosa, Cospicua ve Senglea’dan oluşan ve Büyük Liman’a bakan bu bölge “3 Şehirler” diye bilinir.

Marsaxlokk & Marsascala; Malta’nın güneyinde yer alan bu balıkçı köyleri her ne kadar modern turizmin gelişmesi ile tatil merkezlerine dönüşmüş olsalar da geleneksel havalarını koruyorlar. Ülkenin en ünlü balık restoranlarını burada bulabilirsiniz.

ST. JULİAN'S HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler