SAN FRANCISCO

San Francisco hakkındaki genel bilgiler

San Francisco, ABD'nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde, San Francisco Körfezi Bölgesi'nde yer alan en önemli kültürel ve finansal merkezdir. Şehir, San Francisco Yarımadası'nın kuzeyine kurulmuştur. Şehrin batısında Büyük Okyanus, kuzey ve doğusunda ise San Francisco Körfezi bulunmaktadır.

San Francisco dünyanın en çok ziyaret edilen 100 şehri arasında 35. sırada yer almaktadır. Amerika'nın en büyük 13. şehri, Kaliforniya eyaletinin 4. büyük şehridir. Şehirde içerik açısından zengin kitap evleri, kültürel ve sanatsal aktiviteler bulunur. Toplu taşımanın kolaylıkla sağlandığı San Francisco son derece düzgün yapılanmış bir şehirdir. Dağlık alanları, Victoria Dönemi mimarisi, yaz sisleri ve kültürel çeşitliliğiyle oldukça ilgi çeken bir noktadır.

Nüfus: 4.335.391
Öğrenci Nüfusu: %12
Yüzölçümü: 600,6 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Güney

San Francisco ’ya Ulaşım? 

Türkiye’den San Francisco’ya aktarmalı olarak yaklaşık 19 saat süren bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul -San Francisco arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 600– 1000 USD arasındadır. Türk Hava Yolları’nın San Francisco’ya aktarmasız uçuşları da mevcuttur. BART istasyonunu kulllanarak San Francisco Havaalanı'ndan San Francisco'ya yolculuk etmek 8 USD olup, seferler 15 - 20 dakika arayla yapılmaktadır.

San Francisco ’da Ulaşım?

San Francisco toplu taşıma konusunda oldukça iyi hizmetlere sahip bir şehirdir. San Francisco Belediyesi'ne ait MUNI (toplu taşımacılık şirketi) şehrin tüm taşıma, otobüs ve cable car'larını idare etmektedir. San Francisco’da Ferry hizmetleri de yer almaktadır. Hemen hemen her yere ulaşan otobüsler ve özellikle BART (hızlı tren) insanı teknolojinin günümüzdeki geldiği seviyeye hayran bırakır.

San Francisco’da İklim? 

San Francisco şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 14 derecedir. Eylül ayı 17 derece ile en sıcak, Ocak ayı 10 derece ile en soğuk aydır. San Francisco’da yılda ortalama 67 gün yağış görülmektedir.

San Francisco ’da Yaşam Masrafları? 

San Francisco’da aylık ortalama konaklama masrafları 1300-1750 USD arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi cable car kullanımı günlük 13 USD’dir. Günlük cep harçlığı olarak 25-30 USD düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

San Francisco ile Türkiye arasında 10 saat zaman farkı vardır. Örneğin; Türkiye’de saat 15:00 iken, San Francisco’da sabah 05:00’dir.

San Francisco’da Nereye gidilir? San Francisco’da Neler Yapılır? 

Golden Gate Bridge: San Francisco Körfezi’nin girişinde bulunan dünyanın en uzun yedinci asma köprüsüdür. Köprü, San Francisco'yu Marin County'nin kuzey bölgeleri ve daha seyrek bir yerleşim olan Napa ve Sonoma Valley ile birleştirir.

San Francisco Fine Arts Museum: Sanatın ön planda tutularak tasarlandığı bu müze 50.000 m2’lik bir alana sahiptir. Müzenin zemin katında 400 kişilik bir oditoryum, 4000 m2’lik alışveriş bölümü, 2500 m2’lik kafeterya ve kitabevi gibi bölümler yer alırken, üst katında bürolar ve sergi mekanları bulunmaktadır.

Alcatraz: 1861 – 1963 yıllarında cezaevi olarak kullanılmış bir adadır. San Francisco Körfezi'nde sahile 2,4 km uzaklıkta 9 hektar alana yayılmış olan Alcatraz Adası, ABD'nin en ünlü hapishanelerinden biri olma özelliğini taşır.

Fisherman's Wharf: Rıhtıma kurulmuş, sokak göstericileri ve birbirinden ilginç mağazaları ile hoş vakit geçireceğiniz turistik bir bölgedir. Ünlü Alcatraz Hapishanesi'ne giden tekneler buradan hareket etmektedir. 

North Beach: Genelde İtalyan tarzı kafelerin ve restoranların bulunduğu bu bölgede kendinizi İtalya'da gibi hissedeceksiniz. 50'li yıllardan kalma caz barlar ve gece kulüpleri gece hayatına renk katmaktadır. Columbus Street boyunca yürümek burayı tanımak için yeterlidir.

Pier 39: Deniz kenarı rıhtımlarından en meşhur olanıdır. 2 kattan oluşan bu rıhtım ziyaretçilerine eğlence olanağı sunmanın yanı sıra yemek ve hediyelik eşya bulunan 100'den fazla dükkana da sahiptir.

SAN FRANCISCO HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler