SAN DIEGO

San Diego hakkındaki genel bilgiler

San Diego, Güney Kaliforniya'da ABD ile Meksika sınırında bir sahil şehridir. San Diego’nun lakabı ‘’Amerika’nın en güzel şehri’’dir. Dört mevsim boyunca harika iklimi, hiç bitmeyen güneşi, masmavi Pasifik Okyanusu, bir saat uzaklıktaki kayak merkezleri, rahat bir yaşam biçimi ve Meksika’ya olan sınırından dolayı ilginç bir etnik ve kültürel karışıma sahip olması, San Diego’nun akla gelen bir kaç özelliğidir. Rahat ve çekici ortamıyla, San Diego bölgesi bir çok insanın hayallerini süsler. San Diego, Amerika’nın yedinci, California eyaletinin de ikinci en büyük şehri olmasına rağmen diğer büyük Amerikan şehirlerinin aksine karmaşadan uzak ve genel olarak sakin bir yaşam ortamı sunar.

Nüfus: 1.356.000
Öğrenci Nüfusu: %12
Yüzölçümü: 964,5 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Güney

San Diego ’ya Ulaşım? 

Türkiye’den San Diego’ya aktarmalı olarak yaklaşık 19 saat süren bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul - San Diego arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 600– 1000 USD arasındadır.

San Diego’da Ulaşım?

San Diego’da ulaşım otobüs, tramvay, Amtrak ve Coaster ile sağlanmaktadır. Şehir merkezleri arasında tramvay ile rahat ulaşım sağlanabilmektedir. San Diego´dan California kıyı şeridi üzerinden kuzeye seyahat etmek ve seyahat ederken güzel manzaralar görmek istiyorsanız ulaşım için amtark harika bir seçimdir. Taksiler diğer ülkelere göre fazla kullanılmamaktadır. Büyük alışveriş merkezleri, oteller ve gece kulüpleri yanında taxi durakları bulabilmek mümkündür.

San Diego’da İklim? 

San Diego, ağırlıklı olarak orta kurulukta ılık bir iklimine sahiptir. Yıl boyunca güneşli ılık bir hava hakimdir. Yazları çok sıcak ve bunaltıcı olmayan, kışları ise oldukça ılıman geçen ideal iklimi ile Amerika´nın en dengeli iklimine sahiptir. Kar hiç yağmaz, Aralık ve Mart ayları arasında yılın en güçlü yağışlarını almaktadır. Kıyıdan 5 – 10 mil içeri girdiğinizde çöl iklimi görülmeye başlar.

San Diego’da Yaşam Masrafları? 

San Diego’da aylık ortalama konaklama masrafları 1250-1500 USD arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi metro biletleri 2,25-3 USD arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak da 25-30 USD olarak düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

San Diego ile Türkiye arasında 10 saat zaman farkı vardır. Örneğin; Türkiye’de saat 16.00 iken, San Diego’da sabah 06:00’dır.

San Diego’da Nereye gidilir? San Diego’da Neler Yapılır? 

Balboa Park: Hafta sonları San Diego’luların vazgeçilmez gezinti yerlerinden biridir. Şehrin simgesi haline gelmiş olan bu park birçok filme de ev sahipliği yapmıştır. Dünyaca ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi´nin de içinde bulunduğu parkta botanik bahçeleri, bisiklet ve gezi parkları, tiyatrolar, dükkanlar, restoranlar ve müzeleriyle ziyaret edilmesi gereken mekanlardan biridir.

San Diego Zoo: Dünyanın en ünlü hayvanat bahçesi olan San Diego Hayvanat Bahçesi, Balboa Park içerisinde yer alır.

Wild Animal Park: San Diego Zoo ve Sea World´den sonra San Diego´nun sunduğu diğer bir park da Wild Animal Park´tır. Bu gezi noktasında safari turları ve özel akrobasi şovları yapılmaktadır.

Sea World: San Diego´yu dünyaya tanıtan mekanlardan birisi de Sea World ve Shamu´dur.

Pacific Beach: Güney California´nın en güzel sahillerinden biri olan Pacific Beach, sahip olduğu birçok gece kulübü ve barla gençlerin uğrak yeri olmuştur. Gündüzleri bu sahilde sörf yapan birçok insan görebilirsiniz.

Del Mar: San Diego´da at yarışları denince ilk akla gelen yerdir. Mükemmel bir sahil şeridi, harika evler, elit bir nüfusa sahip bir sahil kasabası olan Del Mar, aynı zamanda mükemmel manzaralar eşliğinde yenilecek yemekler için güzel bir mekandır.

SAN DİEGO HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler