SALAMANCA

Salamanca hakkındaki genel bilgiler

Nüfus: 144.228 (2019)
Öğrenci Nüfusu: %21
Yüz Ölçümü: 38.6 km2 
Bulunduğu Bölge: Avrupa

Neden Salamanca?

Şehir, İspanyan’nın kuzeybatısındaki Kastilya Leon özerk bölgesinde, Tormes nehri kenarında yer alır ve Madrid’e 212 km mesafededir. Portekiz sınırına ise 80 km uzaklıktadır. İspanya’daki e görkemli şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Binalar, yakındaki Villamayor ocağından çıkarılan kumtaşından inşa edilmiş ve güneş batmaya başladığında altın, turuncu ve pembe renkte parlarlar. Bu durum Salamanca'ya altın şehir La Dorada takma adını vermiştir. 1988'de UNESCO tarafından dünya mirası alanı olarak ilan edildi ve 2002'de Avrupa Kültür Başkenti oldu.Dünyanın ilk üniversitelerinden biri olan Salamnca Üniversitesi 1218 yılında burada kurulmuştur. Bir öğrenci şehri olan Salamanca, hareketli sosyal hayatı ve kültürel yapısı ile birçok uluslararası öğrenciyi cezbetmektedir.

Salamanca’ya Ulaşım

 Türkiye’den Salamanca’ya ulaşmak için önce Madrid’e 4,5 saat süren bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. Ardından Madrid’den tren ile Salamanca’ya ulaşım ortalama 2 saat sürmektedir. İstanbul-Madrid arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmek ile beraber genellikle 100-200 EUR arasındadır. Madrid-Salamanca arası yolculuk ise ortalama 25-40 EUR arasındadır.

Salamanca’da Ulaşım

Salamanca küçük bir şehirdir. Şehir içersindeki taksi ile sağlanabileceği gibi. Gündüz 13 adet hat, gece 2 adet hattan oluşan otobüs ağı ile de şehir içi ulaşım sağlanabilir. Ayrıca yürüyerek de birçok yere rahatça gidilebilir. Otobüs biletleri otobüs içinde satılan tek kullanımlık bilet 1.05 EUR, 3 aylık ulaşım kartı ise aylık 22.05 EUR’dur.

Salamanca’da Yaşam Masrafları

Yaşam masrafı açısından İspanya’daki en uygun şehirlerden biridir. Konaklama, ulaşım ve temel ihtiyaçlar aylık ortalama 500-600 EUR arasında değişebilir.

Salamanca’da İklim

Salamanca’da Akdeniz iklimi hakimdir. Yılın en soğuk ayı Ocak’ta sıcaklık ortalama 4-6 derece iken, en sıcak ayı Temmuz’da 22-24 derecedir. Kış aylarında çok yağış alır.

Salamanca ve Türkiye Zaman Farkı

Salamanca ve Türkiye arasında 2 saat zaman farkı vardır. Yani Salamanca’da saat 10:00 iken Türkiye’de saat 12:00’dir.

Salamanca’da Nereye Gidilir, Neler Yapılır

Plaza Mayor: Şehrin kalbinde kafe ve restoranlarla dolu büyük merkezi bir meydandır ve alışveriş caddeleri buraya bağlıdır. Etrafında 18. yüzyılda Barok stilinde inşa edilmiş binalar ile tarihi dokuyu yansıtmaktadır. Ayrıca buluşma noktası olan meydan, birçok partiye ev sahipliği de yapmaktadır.

Salamanca Katedrali: Eski Katedral ve Yeni Katedral yan yana inşa edilmiştir. Plaza Mayor'dan 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Eski katedral 12. yy. 'dan 14. yy. 'a kadar Roman ve Gotik tarzda, yeni olan ise 16 yy. 'dan 18. yy'a kadar Gotik ve Barok tarzda inşa edilmiştir.

Casa de las Conchas: Salamanca'nın önemli ve sembolik binalarından biri olan Casa de las Conchas, Deniz Kabukları Evi anlamına gelmektedir., 15 yy. 'da gotik tarzında inşa edilmiştir ve dış cephesi yüzlerce deniz kabuğuyla süslenmiş.

Roman Bridge: Tormes Nehri'nde yer alan köprünün MS 1. yy.’da Roma İmparatoru Marcus Ulpius Traianus tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir . Köprü 176 metre uzunluğunda ve 26 yarım daire kemerlerden oluşmaktadır.

İspanya Salamanca'da İspanyolca dil eğitimi için tıklayınız >> Salamanca Dil Okulları

İspanya'da lisans eğitimi için tıklayınız >> İspanya'da Üniversite

İspanya'da yüksek lisans / master eğitimi için tıklayınız >> İspanya'da Master

SALAMANCA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler