OXFORD

Oxford hakkındaki genel bilgiler

İngiltere'nin güneydoğusunda bulunan, kültürel ve tarihi açıdan önemli şehirlerden birisidir. Dünya’nın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan bu kent tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Oxford, Londra'nın merkezinden trenle sadece 60 dakika uzaklıktadır. Oxford şehir merkezi, yüzyıllık tarihi pubları, ilginç dükkânları, canlı pazarları ve çok geniş bir yelpazedeki galeri ve müzeleriyle ilgi çekmektedir. Oxford ayrıca kültürel aktiviteleri, tiyatro, sinema ve kulüplerinin zenginliği ile ünlüdür. 

Oxford'un eşsiz çekiciliğinin bir parçası olan görkemli binaları ve nehir kenarındaki görünümünün mükemmelliği, 800 yılı aşkın oturmuş geleneği ve eğitimi ile çok iyi bilinen Oxford yüzyıllardır süregelen kendine has bu tarihiyle eşine az rastlanır bir şehir olma özelliği taşımaktadır. Şehirde birçok eski dükkan ve geleneksel pazaryerinin yanında yeniyi temsil eden birçok modern dükkan, alışveriş merkezi, bar ve restoran bulunmaktadır.

Nüfus: 149.000
Öğrenci Nüfusu: %25
Yüzölçümü: 45.59 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Güneydoğu İngiltere

Oxford'a Ulaşım? 

Oxford’a en yakın uluslararası havaalanları Londra’ya bağlı Heathrow ve Gatwick ile Birmingham Havalimanlarıdır. Üç havalimanı da İstanbul’dan yaklaşık 4 saat uzaklıktadır. Bilet fiyatları dönemlerine göre değişmekle birlikte ortalama 120-200 GBP (Sterlin) arasındadır. Üç havaalanından Oxford’a hızlı tren ve otobüs seferleri ile ortalama 1-2 saatte ulaşabilmeniz mümkündür.

Oxford'ta Ulaşım? 

Oxford'ta, İngiltere'nin birçok yerinde olduğu gibi ulaşım rahat ve kolaydır. Oxford'un tren ve otobüs seferleri, şehir ulaşımının yanı sıra Oxford'un yakınlarında bulunan turistik bölgeler ve önemli tarihi eserlere sahip şehirlere de ulaşım sağlamaktadır.

Oxford otobüs ulaşımı şehrin dört bir yanına sağlanmaktadır. Genelde yerliler ve öğrenciler tarafından çok kullanılmaktadır ve ulaşımı ucuzdur. Oxford tren istasyonu Botley Road'dadır. İstasyon şehir merkezine ve otobüs istasyonuna çok yakındır. Londra'ya ve çevre şehirlere ulaşımın en hızlı yolu trendir. Trenle Londra 1 saat, Coventry 1 saat, Birmingham 1.5 saat, Worcester 1 saat 20 dakika ve Hereford 2 saat uzaklıktadır.

Oxford'ta İklim? 

Oxford, İngiltere'nin genel iklim koşullarına benzerlik göstermektedir. En sıcak aylar Temmuz ve ağustos aylarıdır. En soğuk aylar ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Kış aylarında çoğu zaman yağmur yağmaktadır. Ocak ayı sıcaklık ortalaması 8 derece, Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 22 derecedir.

Oxford'ta Yaşam Masrafları? 

Oxford’ta yaşam masrafları Londra’ya göre çok daha uygundur. Aylık ortalama konaklama masrafları 700-900 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi otobüs biletleri 2-3 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 20-25 GBP (Sterlin) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Oxford ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de saat 16:00 iken Oxford’ta saat 14:00’dır.

Oxford'ta Nereye gidilir? Oxford'ta Neler Yapılır? 

Oxford tam bir eğitim ve kültür şehridir. Bu yüzden Oxford’ta gezilecek yerlerin çoğunluğunu kolejler, müzeler ve kütüphaneler oluşturmaktadır. Bu kolejlerin birçoğu ünlü ‘High Caddesi’ üzerinde yer almaktadır. Ayrıca bu cadde şehrin tarihi ve mimari anlamda en iyi yapılarına ev sahipliği yapar. 

Oxford Üniversitesi: Dünyadaki İngilizce eğitim veren üniversiteler arasında en eski olan üniversitedir. Üniversitenin kuruluş tarihi ile ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte, bazı kaynaklara göre 1096 yılında kurulduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde de dünyanın en saygın eğitim kurumlarındandır. Üniversite yaklaşık 130 ülkeden 18.000'den fazla öğrenciye eğitim vermektedir.

Bodleian Kütüphanesi: Oxford Üniversitesi’nin ana araştırma kütüphanesi olan Bodleian Kütüphanesi, Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden biridir. On iki milyonun üzerinde esere sahip olan kütüphane, İngiliz Kütüphanesi’nden sonra İngiltere’nin en büyük ikinci kütüphanesidir.

Alice Harikalar Diyarı'nın ve Harry Potter'daki Hogwarts Hall'ın doğum yeri olarak görülen Christ Kilisesi (Christ Church) görülmesi gereken bir diğer önemli yerlerdendir.

Şehrin içindeki ve etrafındaki parklar ve yeşil alanlar şehrin huzurlu bir havaya bürünmesini sağlar ve bu alanlarda yürümek ve piknik yapmak oldukça keyiflidir. Sadece çevrenin güzel manzarası bile insanı kendine hayran bırakır.

OXFORD HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler