MONTREAL

Montreal hakkındaki genel bilgiler

Nüfus: 1.900.000
Öğrenci Nüfusu: %9
Yüz Ölçümü: 431,5Km2
Bulunduğu Bölge: Kuzey Amerika, Kanada

Neden Montreal?

Montreal, Quebec eyaletinde, Saint Lawrence Nehri üzerinde bir adada bulunur. Kanada’nın ikinci en büyük şehridir ve Fransa dışında, dünyada en fazla Fransızca konuşan topluluklara ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde kullanılan resmi anadil Fransızca’dır. (Özellikle Quebec Fransızcası, Fransa’da konuşulan Fransızca’dan farklıdır). Ancak Montreal nüfusunun yarısından fazlası iki dillidir - yani hem İngilizce hem de Fransızca konuşmaktadırlar. Ayrıca Kanada’ daki en iyi öğrenci şehridir.

Montreal’e Ulaşım

İstanbul ile Montreal arası seyahat uçak ile yapılırsa uçuş süresi 9 saat, 38 dakika sürer. Bu süre rötarsız, aktarmasız ve hava şartlarının normal olduğu sadece havada geçen direkt uçuş süresidir. İstanbul Toronto arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle  12.000 TL civarındadır.

Montreal’de Ulaşım

Montreal’ de toplu taşıma ile şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Neredeyse her yerde, en fazla 5 dakika uzaklıkta bir metro istasyonu bulmak mümkündür. 25 yaşına kadar olan kişilerin aylık toplu taşıma kartı 33 Kanada Dolarıdır. 25 yaşın üzerindeki kişiler için ise bu kart 66 Kanada Dolarıdır. Tek seferlik ulaşım kartı ise 2.5 Kanada Dolarıdır. Toplu taşıma günün 24 saati vatandaşların hizmetindedir.

Montreal’de Yaşam Masrafları

Montreal’ de hükümetin öngördüğü ortalama yaşam masrafı 1.055 Kanada Dolarıdır.

Montreal’de İklim

Montreal iklim ılıman geçmektedir. Montreal ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Montreal ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 6.4 °C 'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 975 mm

Montreal ve Türkiye Zaman Farkı

Montreal ile Türkiye arasında 7 saat zaman farkı vardır. Yani Montreal’de saat 10:00 iken Türkiye’de saat 17:00’dır.

Montreal’de Nereye Gidilir, Neler Yapılır?

Eski Montreal:  Rue St. Antonie ve Montreal Limanı arasında yer alan Eski Montreal’in (Vieux-Montréal) 18.yüzyıldan kalma kale duvarları yok olsa da, halen birçok tarihi yapı ve evin restore edilmesiyle Nouvelle France’ın atmosferine sahip bir bölge. Parke taşı döşeli caddeler, 18. Yüzyıl tarihli 2-3 katlı şirin tuğla evleri ile, belki bir Fransız kentini, belki de bir Londra sokağını veya bir İskoç kasabasını andırıyor. Daracık sokaklarında yan yana sıralanmış galeriler ve antikacılardan alışveriş yapabilirsiniz.

Modern Sanat Müzesi: Modern Sanat Müzesi’nin (Musée d’Art Contemporain de Montreal) kalıcı ve geçici sergilerinde, binlerce sanatçının çağdaş sanat eserlerine yer veriyor. Pek çok Kanadalı ünlü sanatçının yanı sıra, uluslararası sanatçılardan Sam Taylor-Wood, Nan Goldin, Isaac Julien, Van Gogh ve Vik Muniz gibi değerli sanatçıların eserlerini burada görebilirsiniz.

Notre-Dame Bazilikası: 1829’da yapılmış, Neo-Gotik bir yapı olan Notre-Dame Bazilikası (Basilique Notre-Dame), vitray pencereleri, resimler, heykeller, altın renkli oymalarıyla, oldukça gösterişli bir yapı. Eskiden batı kulesindekini çalabilmek için 12 kişinin gerektiği bazilikanın çanı, halen Amerika kıtasının en büyük çanı olarak biliniyor.

Notre Dame de Lourdes Şapeli: Roma ve Venedik’te eğitimlerini tamamlayıp Montreal’e dönen Mimar Napoléon Bourrassa’nın 1882’de yaptığı kentin en güzel ve tarihi yapısı. Fresklerle kaplı oldukça güzel bir iç mekâna sahip, Roma ve Bizans mimarisinden izler taşıyan şapel, Neo-Klasik bir yapı. Şapelin süslü tavanını özellikle inceleyin.

Mount Royal Parkı:  Kentin en yüksek tepelerinden birinde 1876’da kurulan ve oldukça geniş bir alan yayılan nefis bir şehir parkı. Orman alanı ile yazları bisikletçileri ve koşucuları, kışları ise kayakçılarıyla renklenen Mont Royal, kışın buz pateni yapabileceğiniz bir göle de sahip. Şehre tepeden bakmak isterseniz Aşıklar Manzarası adı verilen bölgeye çıkın!

Kanada Montreal'de dil eğitimi için tıklayınız >> Montreal Dil Okulları

Kanada'da lisans eğitimi için tıklayınız. >> Kanada'da Üniversite

Kanada'da yüksek lisans eğitimi için tıklayınız. >> Kanada'da Master

MONTREAL HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler