MİAMİ

Miami hakkındaki genel bilgiler

Miami, Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinin ikinci büyük kentidir. Atlas Okyanusu kıyısında bir kıyı kentidir. Amerika’nın en güneyinde, denize doğru uzanan bir burnun ucundadır. Burası, Amerika’nın renkli şehirlerinden birisidir. Şehir; ticaret, kültür, medya, eğlence, finans, sanat, turizm ve uluslararası ticarette önemli bir merkez konumundadır. ABD’nin 42’nci büyük şehridir.

Müzik, moda, sinema ve popüler eğlence ve sahne sanatları için de uluslararası bir merkezdir. Çok sayıda dünyaca ünlü üniversiteye sahiptir. Forbes dergisine göre 2008 yılında geniş yeşil alanları, temiz içme suyu, temiz sokakları ve şehir genelindeki geri dönüşüm programları ile Miami, Amerika’nın “En Temiz Şehri” seçilmiştir. Bununla birlikte farklı anketlerde dünyanın 5. en zengin şehri seçilmiştir.

Nüfus: 5.564.635
Öğrenci Nüfusu: %12
Yüzölçümü: 143,1 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Güney

Miami’ye Ulaşım? 

Türkiye’den Miami’ye yaklaşık 19 saat süren bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul - Miami arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 430-500 USD arasındadır. Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Miami’ye yaklaşık 13 saat süren aktarmasız uçuşları da mevcuttur.

Miami’de Ulaşım? 

Ulaşım genelde otobüsler ve taksiler ile sağlanmaktadır. Miami'de toplu taşıma sistemi olarak Metrobus, Metromover ve Metrorail sistemleri mevcuttur. Easy card günlük 5 USD haftalık 26 USD’dir. Troleybüsler ücretsizdir. Öğrenciler için aylık 37.50 USD karşılığında Montly Pass denilen kartlardan temin etmeniz sizin için daha hesaplı olacaktır.

Miami’de İklim? 

Miami’de tropikal bir iklim hakimdir. Şehirde kış aylarında yeterli yağış görülmemektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı 25 derecedir. 32 derece ile Ağustos ayı en sıcak, 19 derece ile Ocak ayı en soğuk aydır.

Miami’de Yaşam Masrafları? 

Miami’de aylık ortalama konaklama masrafları 1300-1600 USD arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Günlük cep harçlığı olarak 25-30 USD düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı?

Miami ile Türkiye arasında 7 saat zaman farkı vardır. Örneğin; Türkiye’de saat 18:00 iken Miami’de sabah 11:00’dir.

Miami’de Nereye gidilir? Miami ’de Neler Yapılır? 

Bayside: Burası Downtown Miami’de bulunan, hem bir şeyler yiyip içebileceğiniz, hem alışveriş yapabileceğiniz bir bölgedir. Forrest Gump’ın çekildiği Bubba Gump ve Hard Rock Cafe buradadır. Sakin bir akşam geçirebilir, isterseniz tekne turlarına katılabilirsiniz.

Everglades Ulusal Parkı: Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük subtropikal vahşi hayat alanıdır ve her yıl ortalama olarak bir milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. ABD'nin güneydeki 48 eyaletinin en büyük üçüncü ulusal parkıdır. Dünyada tüm ağaç çeşitlerinin bulunduğu üç yerden birisidir.

Miami Seaquarium: Miami’de bulunan bir okyanus akvaryumudur. Dünyanın en büyük deniz hayvanı koleksiyonlarından birini içeren bu okyanus akvaryumunda 400 balık türünden 10 bin örnek, 6 deniz memelisi grubundan 35 örnek ve 50'yi aşkın türden 500 omurgasız örneği barındırmaktadır. Dev akvaryum, iki tane üç katlı ana tank ile birkaç daha küçük birimden oluşur.

Coconut Grove: Miami'nin birçok yeri gibi kendine özgü renkliliği ve canlılığı olan bu bölge yıl boyu değişik festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede bulunan Miami Museum of Science and Space, bilime ve uzaya meraklı olanlar için bulunmaz bir yerdir. Kaliteli restoranların ve barların yer aldığı bölge aynı zamanda çok büyük iki alışveriş merkeziyle de ünlüdür.

Little Haiti: Bir zamanlar Lemon City olarak anılan bölge Haitili göçmenlerin buraya gelip yerleşmesinden sonra Little Haiti adını almıştır. Karayip kültürüyle Amerikan ruhunun esintilerini taşıyan bölgede egzotik mimarisiyle ünlü Caribbean Market Place adlı alışveriş merkezi görülmeye değer yerlerdendir.

Little Havana: Küba'yı görmek için oraya kadar gitmenize gerek yok. Downtown Miami'nin hemen batısında yer alan Little Havana Küba'nın küçük bir kopyasıdır. Sokaklar, caddeler, evler, kısaca her yer Küba'nın esintilerini taşımaktadır. Her yıl Mart ayında bu bölgede düzenlenen ve yaklaşık bir milyon kişinin katıldığı Calle Ocho festivali Kübalıların geleneklerine sadık kaldıklarını gösterdikleri festivaldir.

Key Biscayne: Miami'nin en güney ucunda bulunan Key Biscayne’de, beyaz kumlu sahillerinin yanı sıra bisiklet ve doğa turları yapabileceğiniz Crandon Park ve Bill Baggs Florida State Recreation Park isimli iki büyük park bulunmaktadır. Ayrıca Crandon Park içinde yediden yetmişe herkesin ilgisini çeken yunus ve katil balinaların şovlarıyla değişik balık türlerini görebileceğiniz Miami Seaquarium bulunmaktadır.

Miami Beach: Yılın her günü parıldayan bu bölgede beyaz kumlu sahilleri, masmavi denizi ve ünlülerin takıldığı neon ışıklı birbirinden farklı gece kulüpleriyle insanı adeta büyüleyen bir yerdir. Miami Beach'in batı köşesinde bulunan Palm, Star ve Hibiscus adaları birçok ünlü sanatçının lüks içinde yaşamlarını sürdürdüğü evlerinin bulunduğu küçük adalardır. Ayrıca Miami Beach, her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alışveriş mağazaları sayesinde hem tatil hem de alışveriş düşünenler için ideal bir yerdir.

Miami farklı kültürlerin ve ırkların yaşadığı bir şehir olduğundan bu özelliği gece hayatına da yansımıştır. Dansın eğlencenin hiç bitmediği Miami'de gündüz okyanus ve güneşin keyfine vardıktan sonra gece de birbirinden farklı neon ışıklı barlarda ve gece kulüplerinde dans edip eğlenme imkanınız olacaktır.

MİAMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler