MELBOURNE

Melbourne hakkındaki genel bilgiler

Melbourne, Avustralya’nın Sydney’den sonraki en popüler şehridir ve Victoria eyaletinin başkentidir. Melbourne, Avustralya’nın en önemli finans merkezlerinden biridir. Ayrıca Asya Pasifik bölgesinin en önemli yerleşim yerlerinden birisi olarak kabul edilir. Melbourne ayrıca dünyanın en yaşanılabilir şehri olma özelliğine de sahiptir. Bu oldukça zor erişilebilen bir unvan olduğu için Melbourne bu anlamda çok sıra dışı bir şehirdir.

2011’de dünyanın en yaşanılabilir şehri seçilen Melbourne, 2002 yılından günümüze dek daima ilk 3’te yer alma başarısı göstermiştir. En yaşanılabilir şehir olmasının yanı sıra ayrıca şehir Oslo ile beraber dünyanın en pahalı 4. şehridir. Şehir oldukça modern ve yeni dizayn edilmiş bir mimariye sahiptir. Melbourne’de eğitim, eğlence, sağlık, araştırma ve geliştirme, turizm ve spor oldukça gelişmiş alanlar arasında yer almaktadır. Şehirde 2014 yılı verilerine göre yaklaşık olarak 4,500,000 insan yaşamaktadır.

Nüfus: 4,347 milyon 
Öğrenci Nüfusu: %10
Yüzölçümü: 9.990 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Güney Avustralya

Melbourne'e Ulaşım? 

İstanbul’dan Melbourne’e direkt uçuş bulunmuyor. Singapore Airlines ve Jetstar ile Singapur aktarmalı; Etihad ile Abu Dhabi aktarmalı; Malaysia Airlines ile Kuala Lumpur aktarmalı; Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak Melbourne Havalimanı'na uçabilirsiniz. Uçuş süreleri aktarma süresine göre değişiklik gösteriyor. Havalimanı, şehir merkezinden 23 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından taksiye binebilir, yarım saatte ortalama 50-70 AUD (41-57 USD) ödeyerek şehir merkezine gidebilirsiniz. Dilerseniz, havalimanından her 10 dakikada bir hareket eden Skybus Express otobüslerine binerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatı ise 18 AUD (14 USD)

Melbourne'de Ulaşım? 

Şehirde Melbourne ve Avalon olmak üzere iki havaalanı yer alıyor. Havaalanlarından şehir merkezine taksi ve shuttle otobüslerle kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor.

Tren, tramvay ve otobüslerden oluşan gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahip şehirde, rahat ve konforlu bir ulaşım olduğu söylenebilir. Özellikle şehrin geneline yayılmış tramvay ağıyla öne çıkan toplu taşıma sisteminde, şehir merkezini keşfederken şehir turu sunan tramvayları tercih edebilirsiniz. Tramvaylar dışında şehirde iki farklı tren istasyonu bulunuyor.

Melbourne'de İklim? 

Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Melbourne’nde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre CFB olarak adlandırılabilir. Melbourne ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 15 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı: 666 mm

Melbourne’de Yaşam Masrafları? 

Melbourne’de aylık ortalama konaklama masrafları 900-1200 AUD (680-900 USD) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi otobüs biletleri 3-4 AUD arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 25-30 AUD (18-20 USD) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Melbourne ile Türkiye arasında yaz saati uygulamasına gore 7-8 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de saat 12:00 iken Melbourne’de saat 19:00 yada 20:00’dır.

Melbourne'de Nereye gidilir? Melbourne'de Neler Yapılır? 

Rialto kuleleri: Collins sokağının batısında bulunan Rialto kuleleri, 251 metre yüksekliğindedir ve toplamda 63 kattan oluşmaktadır. Melbourne’un büyüleyici manzarasını seyre dalmak için buradan daha iyi bir yer bulamazsınız. 

Victorian Sanat Merkezi: Melbourne’un simgelerinden birisi olan bu sanat merkezi, konumu ve mimarisi ile turistlerin ilgisini çekmektedir. 

Collins Sokağı: Melbourne’un en meşhur sokaklarından birisi olan Collins sokağı, özellikle üzerinde bulunan binaların mimarisi ile dikkat çekmektedir. Bunun dışında sokakta bulunan prestijli mağazaların lüks alışveriş meraklılarına hitap ettiğini söyleyebiliriz. 

Parlamento Binası: Avustralya’nın Canberra’dan önceki başkenti olan Melbourne’da, başkent olduğu dönemde kullanılan parlamento binası halen ziyaretçilerini kabul etmektedir. Burada başkanın koltuğunda fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

Melbourne Müzesi: Melbourne’da bulunan en büyük tarih ve en kapsamlı kültür müzesi olmasından dolayı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında bu müze gelmektedir. Çanakkale Savaşı’ndan kalma 57. Alay’ın sancağı da burada bulunmaktadır. 

Kensington: Melbourne’un en meşhur banliyölerden birisidir. 

Kraliçe Victoria Pazarı: Güney yarımkürede bulunan en büyük açık hava pazarı olan Victoria pazarı, içerisinde hemen hemen aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz bir yerdir. 

Melbourne Akvaryumu ve Kraliyet Botanik Bahçeleri: Melbourne akvaryumu ve botanik bahçelerini ziyaret ederek doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Captain Cook Cottage: FitzRoy bahçeleri içerisinde yer alan Kaptan Cook’un evini ziyaret ederek bu bahçede yer alan birbirinden güzel çiçekleri görebilirsiniz.

Fedarasyon Meydanı: Melbourne’da yer alan en önemli ve en çok bilinen meydanlardan birisidir. Bu meydan Melbourne’da yaşayanlar için çok büyük bir buluşma ve toplanma merkezidir.

MELBOURNE HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler