MANCHESTER

Manchester hakkındaki genel bilgiler

İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan ve Sanayi Devrimi’nin Liverpool ile birlikte ilk şehirlerinden biri olan Manchester, kozmopolit yapısıyla her çeşit öğrenciyi bünyesinde barındırmaktadır. Manchester Havaalanı’na yalnızca 15 dakika uzaklıkta olan şehir merkezinden, Londra’ya tren ile 2 saate ulaşılabilir. Bunun yanı sıra Manchester Kuzeybatı İngiltere'nin eğitim ve kültür merkezidir. Bilim açısından birçok buluşa ve önemli çalışmalara sahip olan Manchester Üniversitesi bu şehirdedir. Kütüphaneleri, müzeleri, tarihi yapıları ve kiliseleriyle görülmeye değer birçok mekan barındırmaktadır. Şehirdeki kültürel ve sosyal faaliyetler oldukça hareketli olduğundan canlılığı ve dinamikliği Londra’yı aratmaz. Müziğin ve futbolun öncü şehirleri arasında yer alır.

Öğrenci cenneti olarak da adlandırılan şehirde dört adet üniversitenin yanı sıra sayısız dil okulu bulunmaktadır. Manchester, kültürel yerleri, alışveriş merkezleri ve gece hayatı ile ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratmamanın yanında sayısız müze ve sanat galerileriyle öğrencilerin ilgisini çekmektedir. 

Nüfus: 2,240,230
Öğrenci Nüfusu: %20
Yüzölçümü: 115.65 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Kuzeybatı İngiltere

Manchester'a Ulaşım? 

Türkiye’den Manchester’a ulaşmak için yaklaşık 4 saat süren bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul Manchester arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 200 – 400 GBP (Sterlin) arasındadır.

Manchester’da Ulaşım? 

Manchester şehri çok etkin ve gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Metro, otobüs, tren gibi farklı araçlar şehrin hemen her bölgesine yolcu taşımaktadır. Manchester’da özellikle tramvay ağı çok geniş ve ‘’Day Saver’’ biletleri ile otobüs, tren ve tramvayların tamamından yararlanılabilir.

Manchester’da İklim? 

Manchester şehri nemli bir iklime sahiptir ve bol yağış almaktadır. En sıcak aylar Temmuz-Ağustos ayları olup ortalama 17-20 derecedir. Ocak ve Şubat aylarında sıcaklık ortalama 3-5 derecedir.

Manchester’da Yaşam Masrafları? 

Manchester’da yaşam masrafları Londra’ya göre çok daha uygundur. Aylık ortalama konaklama masrafları 800-1000 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi otobüs biletleri 4-5 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 20-30 GBP (Sterlin) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Manchester ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de saat 15:00 iken Manchester’da saat 13:00’dır.

Manchester’da Nereye gidilir? Manchester’da Neler Yapılır? 

John Rylands Kütüphanesi: Barındırdığı milyonlarca kitapla ve rahat kitap okuma yerleriyle oldukça sessiz ve eşsiz bir kütüphanedir. Eski ve orijinal metinleri görme şansı elde edebileceğiniz sergiler düzenlenir.

Royal Exchange Tiyatrosu: İngiltere’nin en iyi tiyatrolarından biridir. Kaliteli performansların sergilendiği tiyatro oldukça güzel bir manzaraya ve harika bir akustiğe sahiptir.

Bilim ve Sanayi Müzesi: Bilim ve Sanayi Müzesi iki ayrı binadan oluşur. Binaların birinde eski zamanlara ait model uçak ve araba maketleri bulunurken, diğerinde Manchester'da endüstrinin 18. yüzyıldan bugüne kadar olan gelişimini anlatan objeler vardır. Dünyanın ilk tren garı bu müze içerisinde yer almaktadır.

Manchester Belediye Binası: Noel zamanında Christmas marketin açıldığı gösterişli belediye binasında, Avrupa’nın çeşitli ülkeleri kendilerine özgü mutfaklarına ait yemeklerini satar. Albert Square’de yer alır.

Manchester Müzesi: Manchester Müzesi, Manchester Üniversitesi'nin içindedir. Özellikle içi doldurulmuş hayvanların ve iskeletlerin olduğu bölüm görülmeye değerdir. 

Manchester Katedrali: İngiltere’nin en geniş katedrali olma özelliği taşır. Mimarisi büyüleyici güzelliktedir. 

İnsanlık Tarihi Müzesi: İnsanlık tarihinin siyasal ve sosyal geçmişini gözler önüne seren Manchester’ın önemli müzelerindendir. 

Manchester Merkez Kütüphanesi: İçinde aynı zamanda bir tiyatro barındıran kütüphane, çok zengin kitap çeşitliliğine sahiptir.  

MANCHESTER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler