LONDRA

Londra hakkındaki genel bilgiler

LONDRA ŞEHİR REHBERİ

Londra Hakkında

Nüfus: 8.539.000

Öğrenci Nüfusu: %20

Yüzölçümü: 1.577.3 kilometrekare

Bulunduğu Bölge: Güney İngiltere

Neden Londra’ya Gitmeli?

Londra, İngiltere'nin ve Birleşik Krallık'ın başkentidir. Türk öğrenciler tarafından dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirdir! Londra farklı kültürleri tanımak, eşsiz tarihi eser ve müzeleri gezmek, muhteşem parkları ve yeşil alanları görmek isteyen tüm öğrenciler için en öncelikli tercihlerden biridir. Londra’da dünyanın her yerinden gelen insanlar yaşamaktadır. Çok çeşitli kültürleri misafir eden Londra’da, 300'den fazla farklı dil konuşulmaktadır. Londra dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Yeşilliği bol olan Londra'yı Thames nehri iki yakaya bölmektedir. Londra, yüzyıllardır İngiliz kraliyet ailesine başkentlik yapmış bir şehir olmasından ötürü bugün kraliyet hazinelerinin en önemlilerine de ev sahipliği yapmaktadır. Kraliçe'nin evi olan Buckingham Sarayı'nın yanı sıra kraliyet hazinelerinin sergilendiği London Tower, Lady Diana'nın evi Kensington Sarayı gibi dünyanın en önemli sanat eserlerine ve tarihi kalıntılarına ev sahipliği yapan bir kültür kentidir. New York'tan sonra dünyanın en önemli müzikaller şehridir.

Londra’ya Ulaşım?

İstanbul-Londra arası uçakla 4 saattir ve Türkiye ile arasında 2 saatlik bir zaman farkı mevcuttur. Heathrow Havaalanı dünyanın en yoğun ikinci uluslararası havaalanıdır. İstanbul Londra arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 200 – 400 GBP (Sterlin) arasındadır.

Londra’da Ulaşım?

Londra'da ulaşımda metro (Heathrow Express), otobüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Londra'nın yoğun trafiğinde en çok tercih edilen ulaşım aracı metrodur. Londra metrosu, dünyanın en eski metrosudur. Toplamda 274 istasyon bulunmaktadır. Londra'nın birçok bölgesine metro ile hızlı ve rahat ulaşabilmektedir.

Londra’da İklim?

Ülkede nemli deniz iklimi hakimdir. Yazları serin, kışları ılık geçer. Yıl boyunca yağmur görülür. Yağış en çok Kasım ayında gerçekleşir. Yazın ortalama sıcaklık 17°C, kışın ise 7°C dir. Havanın kapalı olduğu gün sayısı fazladır ve sis görülür.

Londra’da Yaşam Masrafları?

Londra’da yaşam masrafları diğer şehirlere göre biraz daha yüksektir.. Aylık ortalama konaklama masrafları 1000-1250 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi metro biletleri haftalık 25-30 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 20-25 GBP (Sterlin) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı?

Londra ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’de saat 16:00 iken Londra’da saat 14:00’dır.

Londra’da Nereye gidilir? Londra'da Neler Yapılır ?

Yurt dışına okumak için giden öğrenciler için derslerin yanı sıra bir de gittikleri şehirlerde sosyalleşmekte çok önemlidir. Öğrenciler dersten çıktıktan sonra yabancısı oldukları şehirlerde nereye gidilir, neler yapılabilir gibi sorularla baş başa kalmaktadırlar. Londra'ya okumak için gitmiş öğrencilerimiz için Londra'da nereye gidilir, Londra'da ne yapılır gibi pek çok soruya cevap verdiğimiz listemizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

1) MÜZELER

Bir ülkenin tarihini ve kültürünü öğrenmenin belki de en kolay ve etkili yolu müzeleri gezmektir. Özellikle Londra'da bilim müzelerinden arkeoloji müzelerine pek çok müze bulunmaktadır. Yurt dışına okumak için gitmiş öğrencilerimiz için hem sosyalleşme açısından hem de yabancı dillerini geliştirmek açısından mükemmel bir seçenektir. Londra'da gezmeniz gereken en güzel müzeleri derlediğimiz listemize burdan ulaşabilirsiniz

2) BARLAR

Yorucu geçen bir dersten sonra kafanızı dağıtabileceğiniz ve sosyalleşebileceğiniz en güzel yerlerden birisi de barlardır. Londra'da pek çok bar vardır ve genel olarak barların sıcak ortamında pek çok arkadaş edinebilir ve yabancı dilinizi derslerin ötesinde aktif bir şekilde kullanarak geliştirebilirsiniz. Peki bu barlar arasında hangisini seçmeli? Londra'daki en iyi 10 barı derlediğimiz listemize burdan ulaşarak tercihinizi belirleyebilirsiniz

3) RESTORANLAR

Londra ülkemizin kurunu da hesaba katarsak özellikle bizler için bazen çok pahalı olabiliyor. Özellikle yemek konusunda. Şık restoranlar, italyan mutfakları öğrencilerimizin maddi durumunu biraz zorlayabiliyor. Bu yüzden Londra'daki hem fiyat hem kalitesiyle öğrenci dostu olarak nitelendirilen en iyi 10 restorantı derlediğimiz listemize burdan ulaşabilir ve Londra'da edineceğiniz arkadaşlarınızla bu restoranlarda hesabı düşünmeden keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

4) SARAYLAR

Bir medeniyetin belki de en önemli mirasları saraylarıdır ve öğrencilerimiz bir yabancı dili öğrenirken aslında o medeniyetin tarihini ve kültürünü de öğrenmiş oluyorlar. Saraylar da bu yüzden bir ülkenin gezilmesi gereken değerlerindendir. Özellikle Londra'da Westminster ve Buckingham gibi dünyanın en meşhur sarayları yer almaktadır. Londra'nın en güzel saraylarını derlediğimiz ve onlar hakkında bilgiler ve tavsiyeler verdiğimiz listemize burdan ulaşabilirsiniz

5) PARKLAR

Şehri terketmeden ücretsiz bir şekilde kim kalabalıktan uzaklaşıp güzel bir doğa içinde bulunmak istemez ki? Parklar bize bu imkanı sunan, özellikle öğrenciler için gerek ücretsiz olmaları, gerek içerisinde pek çok aktivitenin yapılabilmesi açısından mükemmel seçeneklerdir. Özellikle Londra parklar konusunda dünyada ki en gelişmiş şehirlerden birisidir. Dersten çıktıktan sonra temiz hava alıp arkadaşlarınızla ufak bir piknik yapabileceğiniz Londra'nın en güzel parklarını derlediğimiz listemize burdan ulaşabilirsiniz. 

6) TİYATRO VE SİNEMALAR 

Bir yabancı dili öğrenmenin en etkili ve eğlenceli yollarından biri de şüphesiz film ve tiyatro izlemektir. İngilizce olarak pek çok film ve tiyatro bulabileceğiniz gibi Londra'da da pek çok tiyatro ve sinema salonu bulabilirsiniz. Dünyanın en eski ve köklü tiyatrosuna sahip olan ingiltere'nin başkentinde oyundan daha çok binanın güzelliğini seyredeceğiniz ve aynı zamanda farklı film skalalarıyla pek çok sinema bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla Shakespeare'in klasiklerinden birini ya da yeni çıkmış bir Hollywood filmini izleyebileceğiniz en güzel tiyatro ve sinemaları derlediğimiz listemize burdan ulaşabilirsiniz.

7) TARİHİ MEKANLAR

İngiltere yer yüzündeki en eski medeniyetlerden bir tanesidir. Avrupanın tarihi en eskiye ulaşan kraliyet ailesine sahip ülkelerden biri olan İngiltere tarihi boyunca pek çok olay yaşamıştır ve günümüze bu olaylardan pek çok eser gelmiştir. Katedrallerden Churcill'in Hitler'e karşı olan savaşı yürüttüğü yer altı odalarına İngiltere'nin tarihinde dönüm noktası olan mekanlardan en güzellerini derlediğimiz listemize burdan ulaşabilirsiniz

8) FESTİVALLER

Festivaller ve karnavallar şüphesiz bir şehrin en eğlenceli ve en renkli etkinlikleridir. Dans ve müzikle dolu olan festivaller özellikle yurt dışına okumak için giden öğrenciler için sosyalleşmek için mükemmel fırsatlardır. Londra'da yılın belli zamanlarında dünyanın en büyük ikinci festivali Notting Hill Karnavalı da dahil olmak üzere pek çok festival düzenlenmektedir. Bu festivallerden en güzellerini derlediğimiz listemize burdan ulaşabilirsiniz.

9) KONSER ALANLARI

Öğrencilerin en sevdiği etkinliklerden birisi olan konserler sosyalleşmek ve eğlenmek için harika seçeneklerdir. Londra da bu konuda çok büyük etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla meşhur bir şehirdir. Rock'tan jazz'a bütün müzik türlerini bulabileceğiniz adeta bir müzik şehri olan Londra'daki en sevilen ve kaliteli konser alanlarını derlediğimiz listemize burdan ulaşabilirsiniz.

10) SPOR ETKİNLİK ALANLARI 

Dünyadaki en popüler sporlardan biri olan futbol ve kriket gibi sporların en kaliteli liglerine sahip olan İngiltere için listemizde spor için yer ayırmamak yanlış olurdu. Dünyanın en prestijli tenis tunuvası Grand Slam'den, ekonomik hacmi pek çok ülkeninkinden büyük olan Premier Lig'e kadar pek çok sporu canlı izlemek için fırsat bulabileceğiniz Londra'daki en güzel spor etkinlik alanlarını derlediğimiz listemize burdan ulaşabilirsiniz. 

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler