LONDRA

Londra hakkındaki genel bilgiler

LONDRA ŞEHİR REHBERİ

Londra Hakkında

Nüfus: 8.539.000

Öğrenci Nüfusu: %20

Yüzölçümü: 1.577.3 kilometrekare

Bulunduğu Bölge: Güney İngiltere

Neden Londra’ya Gitmeli?

Londra, İngiltere'nin ve Birleşik Krallık'ın başkentidir. Türk öğrenciler tarafından dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirdir! Londra farklı kültürleri tanımak, eşsiz tarihi eser ve müzeleri gezmek, muhteşem parkları ve yeşil alanları görmek isteyen tüm öğrenciler için en öncelikli tercihlerden biridir. Londra’da dünyanın her yerinden gelen insanlar yaşamaktadır. Çok çeşitli kültürleri misafir eden Londra’da, 300'den fazla farklı dil konuşulmaktadır. Londra dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Yeşilliği bol olan Londra'yı Thames nehri iki yakaya bölmektedir. Londra, yüzyıllardır İngiliz kraliyet ailesine başkentlik yapmış bir şehir olmasından ötürü bugün kraliyet hazinelerinin en önemlilerine de ev sahipliği yapmaktadır. Kraliçe'nin evi olan Buckingham Sarayı'nın yanı sıra kraliyet hazinelerinin sergilendiği London Tower, Lady Diana'nın evi Kensington Sarayı gibi dünyanın en önemli sanat eserlerine ve tarihi kalıntılarına ev sahipliği yapan bir kültür kentidir. New York'tan sonra dünyanın en önemli müzikaller şehridir.

Londra’ya Ulaşım?

İstanbul-Londra arası uçakla 4 saattir ve Türkiye ile arasında 2 saatlik bir zaman farkı mevcuttur. Heathrow Havaalanı dünyanın en yoğun ikinci uluslararası havaalanıdır. İstanbul Londra arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 200 – 400 GBP (Sterlin) arasındadır.

Londra’da Ulaşım?

Londra'da ulaşımda metro (Heathrow Express), otobüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Londra'nın yoğun trafiğinde en çok tercih edilen ulaşım aracı metrodur. Londra metrosu, dünyanın en eski metrosudur. Toplamda 274 istasyon bulunmaktadır. Londra'nın bir çok bölgesine metro ile hızlı ve rahat ulaşabilmektedir.

Londra’da İklim?

Ülkede nemli deniz iklimi hakimdir. Yazları serin, kışları ılık geçer. Yıl boyunca yağmur görülür. Yağış en çok Kasım ayında gerçekleşir. Yazın ortalama sıcaklık 17°C, kışın ise 7°C dir. Havanın kapalı olduğu gün sayısı fazladır ve sis görülür.

Londra’da Yaşam Masrafları?

Londra’da yaşam masrafları diğer şehirlere göre biraz daha yüksektir.. Aylık ortalama konaklama masrafları 1000-1250 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi metro biletleri haftalık 25-30 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 20-25 GBP (Sterlin) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı?

Londra ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’de saat 16:00 iken Londra’da saat 14:00’dır.

Londra’da Nereye gidilir? Londra'da Neler Yapılır ?

Parlamento Binası: Saray, Westminster semtinde Thames Nehri'nin kuzey yakasında, Whitehall'da bulunan diğer kamu binalarının yakınında yer alır.

Tower Bridge: Thames Nehri üzerinde yer alan bir köprüdür. Londra Kulesine yakın olduğu için "Kule Köprüsü" olarak adlandırılır.

Tower of London: Londra'nın merkezinde, Thames Nehri'nin kuzey kıyısında bulunan tarihî yapıdır.

Buckingham Sarayı: Westminster'da bulunan, İngiliz kraliyet ailesinin Londra'da oturduğu saraydır.

Trafalgar Meydanı: Londra'nın merkezinde, National Art Gallery'nin ana giriş kapısının baktığı meydandır.

London Eye: 135 metre yükseklikte, Avrupa'da bilinen en yüksek dönme dolaptır. Birleşik Krallık'ın en popüler turistik mekanıdır.

Hyde Park: Londra'daki Kraliyet Parkları'nın en büyüğüdür. Bitişiğindeki Kensington Bahçeleri ile birlikte 150 hektarlık bir alanı kaplar. Madame Tussauds Müzesi: Merkezi Londra'da bulunan dünyaca ünlü balmumu heykel müzesidir.

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler