LİMERİCK

Limerick hakkındaki genel bilgiler

Nüfus:90.757
Yüz Ölçümü: 51,3 km²
Bölge: İrlanda’nın orta-batısında bir kontluk.

Neden Limerick?

İrlanda’nın güneyinde yer alan ve Vikingler tarafından kurulduğu bilinen  Limerick , nehirler üzerine kurulu bir kenttir. Kelime anlamı olarak Limerick; yalın anlamına gelmektedir. Geniş parklara, tarihi katedrallere, müzelere ve çok fazla tarihi esere sahiptir. Kente köprülerden 3 farklı giriş bulunmaktadır. Bölgede görülmesi gereken ilginç eserler yer almaktadır.Kent doğa ile iç içe yapısı ve tarihi dokusu nedeniyle birçok sanatçıya ilham olmuştur.

Limerick’de Ulaşım

Bölge İrlanda’da ulaşımın en kolay olduğu yerlerden biridir. Yaygın kara yolu ve demir yolu ulaşım ağları sayesinde şehir içi ulaşımda ve diğer şehirlerle gerçekleştirilen ulaşımda herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.Bunların yanı sıra Bus Éireann ve Eurobus isimli otobüs işletmelerinin hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Bus Éireann’da çocuklar, yetişkinler ve öğrenciler olmak üzere üç tur bilet uygulaması varken, Eurobus seferlerinde tek tip bilet uygulanmaktadır. Türkiye’den Limerrick’e ulaşmak için Shannon Havalanı’na gitmek için bilet alınması gerekir.Bunun yanı sıra Türkiye’den Dublin’e uçabilir , oradan tren veya otobüs hatlarını kullanarak şehre ulaşabilirsiniz.

Limerick’de Yaşam Masrafları

Limerick���de bir öğrencinin ortalama yaşam masrafları aylık 700€ civarındadır.Tabi bu tutarlar kişi bazlı değişiklik gösterebilir.Bunun yanında konaklama ücretlerinin yıllık 8 bin Euro gibi bir maliyeti olablilir.

Limerick'de İklim

Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Limerick Limerick ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Limerick ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 10.1 °C 'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 981 mm

Türkiye ile Saat Farkı?

Limerick ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de saat 16:00 iken Limerick’te saat 14:00’tür.

Limerick’de Nereye Gidilir, Neler Yapılır

  • Limerick Sanat Galerisi: İlginç sanat eserlerine ilgiliyseniz mutlaka görmeniz gereken galeride yılın belli dönemlerinde dünyaca ünlü sanatçıların eserleri sergilenmektedir.
  • Aziz Mary Katedrali: 12. yüzyılda yapılan katedral şehrin en eski dini ziyaret noktalarından biridir. Katedral oyma işlemeleriyle de hayli dikkat çekmektedir.
  • King John’s Castle: 13. yüzyılda Kral John tarafından yaptırılan kale, şehrin simge yapıları arasında bulunuyor.
  • Piskoposluk Sarayı: Kentin önemli tarihi kalıntılarından biri olan Piskoposluk Sarayı 18. yüzyılda yapılmıştır. Eğer vaktiniz olursa bu sarayı da ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Limerick şehrinde, İngilizce dil eğitimi için tıklayınız. >> Limerick Dil Okulları

İrlanda'da lisans eğitimi için tıklayınız. >> İrlanda'da Üniversite

İrlanda'da yüksek lisans eğitimi için tıklayınız. >> İrlanda'da Master

LİMERİCK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler