KÖLN

Köln hakkındaki genel bilgiler

Nüfus: 1.024.373 Milyon
Öğrenci Nüfusu: %10
Yüz Ölçümü: 405,15 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Almanya

Neden Köln?
Almanya’nın dördüncü en büyük şehridir. Kozmopolit yapısı olduğundan dünyanın birçok yerinden insanlar buraya göç etmiştir. Köln; eyaletler içinde ulaşım, kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezi olmuştur.

Köln’e Ulaşım
Türkiye Köln arası direkt uçuşla 2 saat 52 dakika sürmektedir.  Uçak biletleri 1000 TL ile 2000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Köln’de Ulaşım
Kentte 28 tane tren istasyonu vardır. Kent içi ulaşım banliyö trenleri, metro, otobüs ve tramvay ile yapılmaktadır. Köln’ün sokaklarının dar olması sebebiyle araba kullanmak ve park yeri bulmak zordur. Bu nedenle havalar elverişli olduğu sürece yerel halk bisiklet kullanmayı tercih etmektedir.

Köln’de Yaşam Masrafları
Köln’de yurtta konaklama masrafları aylık 250 euro ile 350 euro arasında değişmektedir. Paylaşımlı evde kalmak isterseniz 280 ile 400 euro arasında bir meblağ ödemeniz gerekir fakat; ev tutmayı düşünüyorsanız bu fiyat yaklaşık 300 ile 400 euro arasında değişiklik göstermektedir. Yemek masrafı kişiye göre değişmekle birlikte aylık 100 ile 200 euro aralığında düşünebilirsiniz.

Köln’de İklim

Köln rüzgarsız ılıman bir iklime sahiptir. Yıl boyunca yağış oldukça fazla görülür. Ren nehrinin etkisi ve çukurda kalmasından dolayı yaz boyu yağışlar oldukça fazla görülmektedir.

Köln ve Türkiye Zaman Farkı

Türkiye Köln’den 1 saat ileridedir. Örneğin Türkiye’de saat 12:00 iken; Köln’de saat 11:00’dır.

Köln’de’ Nereye Gidilir, Neler Yapılır?
Köln üniversite kenti olmasının yanı sıra kültürel anlamda Almanya’nın başkenti demek yanlış olmayacaktır.

Şehrin merkezi olan Old Town’da gezerken tam bir kültür kentinde olduğunuzu anlamanız kaçınılmaz olacaktır.

Gotik mimarinin en önemli örneklerinden biri olan Köln katedrali 1248 yılında yapımına başlanmış olup 1880 yılında ancak tamamlanabilmiştir. 509 basamak çıkıp katedralden şehir manzarasını izlediğinizde çıktığınız basamaklara pişman olmayacaksınız.

Köln Katedralinin hemen yanında Hohenzollern Köprüsü yer almaktadır. Köprüden geçerken Rhine nehri, Köln katedrali ve St. Martins kilisesini de görmüş oluyorsunuz. Bunun yanı sıra köprü boyunca insanların birbirlerine aşklarını gösterdikleri asma kilitler yer alıyor. Buradaki inanışa göre insanlar aşklarının sonsuz olmasını dileyerek asma kilitlerini buraya asıyorlar.

Sanattan hoşlanıyorsanız bisikletle sokak sanat turlarına katılabilirsiniz. Kişi başı yaklaşık 35 euro olan bu gezinti ile küçük bir grup eşliğinde Köln sokaklarında bisikletle gezerek şehrin en renkli graffitilerini görüp fotoğraf çekebilir ve kendinize güzel anılar yaratabilirsiniz.

Almanya'da Köln'de dil eğitimi için tıklayınız. >> Köln Dil Okulları

Almanya'da lisans eğitimi için tıklayınız. >> Almanya'da Üniversite

Almanya'da yüksek lisans / master eğitimi için tıklayınızı. >> Almanya'da Master

KÖLN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler