HALİFAX

Halifax hakkındaki genel bilgiler

Nüfus: 413.700
Öğrenci Nüfusu: %5
Yüz Ölçümü: 5.490,28 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Kuzey Amerika, Kanada

Neden Halifax?

Halifax, Kanada’nın Yeni İskoçya eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda Halifax, Atlantik kıyısında bir liman şehridir. Bunun yanında gelen özel sektör ve devlet yatırımı ile ulaşımda da yenilikler bölgedeki hızlı gelişime öncülük etmiştir. Halifax’teki başlıca işveren kurumlar Halifax Tersanesi, Saint Mary’s Üniversitesi, Ulusal Savunma Bakanlığı ve Dalhousie Üniversitesi’dir. Bunların yanı sıra balıkçılık, madencilik, doğal gaz ve ormancılık da diğer gelir kaynaklarındandır. Halifax, Kanada’da en yaşanabilir şehirler listesinde başlardadır ve yaşam kalitesi ile meşhurdur. Halifax geçmişte de önemli bir yerleşim yeri olduğu için şehir merkezinde birçok tarihi bina bulmak mümkündür. Bunlardan en önemlisi Citadel Tepeleri’ndeki korulara bakan Halifax Saat Kulesi’dir. Ayrıca Halifax tüm bu özelliklerinin yanı sıra doğal güzellik olarak da Kanada’nın en güzel yerlerinden biridir.

Halifax’a Ulaşım

Türkiye’den Halifax’a ulaşmak için önce 12 saat süren bir İstanbul-Toronto, ardından 2 saat süren Toronto-Halifax uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul Toronto arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 1000-1500 CAD (750-1150 USD) arasındadır. Türk Hava Yolları ve Air Canada’nın Toronto’ya aktarmasız uçuşları mevcuttur. Toronto-Halifax arası uçuşlar ise tek yön 300-350 CAD arasında değişmektedir.

Halifax’ta Ulaşım

Halifax’te toplu taşıma otobüs, tren, tramvay veya feribot yoluyla yapılmaktadır. Şehirde gelişmiş bir toplu taşıma ağı bulunmaktadır.

Halifax’ta Yaşam Masrafları

Halifax’te aylık konaklama ve temel ihtiyaçlar 900-1200 CAD (Kanada Doları) arasında değişir. Tek kullanımlık toplu taşıma bileti 2,50 CAD’dir. Cep harçlığı olarak günlük 15-25 CAD düşünülebilir.

Halifax'te İklim

Halifax ılıman bir iklime tabiidir. Okyanus kıyısındaki konumu nem ve yağış oranın yüksek olmasını sağlarken yıllık sıcaklık ortalaması 6,4°C’dir.

Halifax ve Türkiye Zaman Farkı

Halifax ve Türkiye arasında 6 saat zaman farkı vardır. Yani Halifax’te saat 10:00 iken Türkiye’de saat 16:00’dır.

Halifax’ta Nereye Gidilir, Neler Yapılır

Maritime Museum of th Atlantic: Maritime Museum of th Atlantic 1948’de kurulan bir denizcilik müzesidir. 30.000’den fazla parça, 70 küçük gemi ve 1913 yılında inşa edilen bir buharlı gemi ile Kanada’nın en büyük denizcilik müzesidir.

Citadel Tepesi, Ulusal Tarihi Sit Alanı: Citadel Tepesi ve Ulusal Tarihi Sit alanı, ilk olarak 1749 yılında İngilizler tarafında gözetleme tepesi olarak kurulduktan sonra yıllar içinde zaman birkaç kez tekrar inşa edilmiştir. 1800 yılında yapılan Old Town Saat Kulesi’de bu sit alanının içerisinde bulunmaktadır. Burası günümüzde Halifax’ın en turistik yerlerinin başında gelmektedir.

McNabs Adası: McNabs Adası Yeni İskoçya eyaletinin en büyük adasıdır. Ada, Halifax’ın Fransızlar’a karşı savunmasında çok önemli bir rol oynamıştır. 1749’da Halifax kurulduktan sonra McNab ailesi bu adaya yerleşmiş ve 1934 yılına kadar burada yaşamışlardır. Günümüzde ada ulusal bir parktır.

St.Paul Kilisesi: St.Paul Kilisesi Halifax, şehir merkezinde, Nova Scotia Piskoposluğu ve Kanada Anglikan Kilisesi Prens Edward Adası'nda bulunan Evanjelik bir Anglikan kilisesidir 1750 yılında açılmıştır. Halifax şehir merkezinde, açık bir meydanda yer almaktadır.

Kanada Halifax'ta dil eğitimi için tıklayınız >> Halifax Dil Okulları

Kanada'da lisans eğitimi için tıklayınız. >> Kanada'da Üniversite

Kanada'da yüksek lisans eğitimi için tıklayınız. >> Kanada'da Master

HALİFAX HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler