GRANADA

Granada hakkındaki genel bilgiler

Nüfus: 234.325
Yüzölçümü: 88 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Avrupa, İspanya

Neden Granada

Granada, İspanya’nın güneyinde bulunan, Endülüs Bölgesi’nde bir şehirdir. Şehrin nüfusu yaklaşık 235,000 kişidir. Şehir, Akdeniz kıyısında, Sierra Nevada Dağları’nın eteğinde kurulmuştur. Şehirde hala Endülüs kültürü büyük önem taşır. Granada, İspanyol Yahudilerinin yüzyıllarca yaşadığı bir yerdir, kente Emeviler varmadan bile burada kültürel izlerini bırakmışlardır. El Hamra Sarayı, Granada Kraliyet Şapeli, Sacromonte Abbey, Granada Arkeoloji Müzesi ve Casa de Zafra Müzesi şehirdeki önemli yapılardandır.

Granada’ya Ulaşım

Türkiye’den Granada’ya ulaşmak için en hızlı ve uygun yol 4 saat 40 dakikalık İstanbul – Malaga uçuşunun ardından 2 saatlik Malaga – Granada otobüs yolculuğu yapmaktır . THY’nin Malaga’ya direkt uçuşu bulunmaktadır. İstanbul – Malaga uçuşu 1800-2.000 TL civarındadır. Malaga – Granada arası otobüs bileti ise 100 TL civarındadır.

Granada'da Ulaşım

Granada çok büyük bir şehir olmadığı için ulaşımda bisiklet, otobüs ve tramvay sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca şehir merkezindeki birçok yere yürüyerek bile ulaşabilirsiniz.

Granada’da İklim

Granada’da kışın sıcaklık en düşük 4-5°C civarındadır. Kışlar genellikle ılık geçmektedir. Yazın ise sıcaklık en yüksek 35 °C civarındadır.

Granada’da Yaşam Masrafları

Granada’da aylık konaklama ve temel ihtiyaçlar 1,000-1,500 Euro’dur. Tek kullanımlık toplu taşıma bileti 1,50 Euro’dur. Cep harçlığı olarak günlük 15-20 Euro düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı

Türkiye ile Granada arasında yaz saati uygulamasına bağlı olarak 1 ya da 2 saatlik bir zaman farkı vardır. Örneğin; Türkiye’de saat 12:00 iken Granada’da saat 10:00 ya da 11:00’dır.

Granada’da Nereye gidilir, Neler Yapılır

El Hamra Sarayı: Daha önce küçük bir şato olarak kullanılan bu yapı Emevilerin şehri ele geçirmesinden sonra Sultan 1. Muhammed tarafından bir saray dönüştürülmüştür. Yıllar içerisinde sürekli büyüyen bu yapı Hristiyanların eli geçtikten sonra Hristiyanlığa hizmet veren yapıların da eklenmesiyle devasa büyüklüğe ulaşmıştır. Günümüzde Granada’nın ve İspanya’nın en turistik lokasyonlarından biridir.

Granada Katedrali: Granada Katedrali 1523 yılında yapımı tamamlanmış şehrin tam merkezinde bulunan önemli bir yapıdır. Granada’nın en ünlü turistik noktalarından biridir.

Albaicin Mahallesi: Albaicin Mahallesi, El Hamra Sarayı’nın karşısında tepede kurulan kültürel ve tarihi bir mahalledir. Mahalle bembeyaz evleri ile ünlüdür. Ayrıca mahalle içerisinde İspanya’nın en büyük hamamı bulunmaktadır.

Sacromonte Mahallesi: Granada’ki kültürel mahallelerden biridir. Bu mahallede çingeneler yaşamaktadır. Mahallede çingene kültürüne ait birçok motif ve yapı görebilirsiniz.

Corral Del Carbon: Arap egemenliği döneminde kömür deposu olarak inşa edilen yapı Hristiyan egemen dönemde tiyatro sahnesi halini almıştır. Günümüzde ise tarihi yapısını koruyan nadir bir yapı olarak turistik ziyaretlere açıktır.

Generalife Bahçeleri: El Hamra sarayının içerisinde bulunan bu bahçeler o dönemde padişahın yazlık bahçeleri olarak inşa edilmiştir. Günümüzde sarayın en çok dikkat çeken ve ziyaret edilen noktalarından biridir.

Cartuja Manastırı: Bu manastırın yapımına 1506 yılında başlanmıştır ve yapımı 300 yıl sürmüştür. Günümüzde Barok mimarinin en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

İspanya Granada'da İspanyolca dil eğitimi için tıklayınız >> Granada Dil Okulları

İspanya'da lisans eğitimi için tıklayınız >> İspanya'da Üniversite

İspanya'da yüksek lisans / master eğitimi için tıklayınız >> İspanya'da Master

GRANADA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler