FORT LAUDERDALE

Fort Lauderdale hakkındaki genel bilgiler

Nüfus: 180.072 (2017)
Km2 başına nüfus: 2038.4
Toplam alan: 94 km²
Yüzölçümü: 90 km²

Neden Fort Lauderdale

Fort Lauderdale, ABD'de Florida eyâletinin güneydoğusundaki Broward ilinin merkezi kent. Miami'nin 45 km kuzeyinde yer alır.

Fort Lauderdale Florida eyaletinin en büyük limanına sahip şehidir. Karayibler’e ve daha birçok destinasyona giden gemiler buradaki Port Everglades’den kalkıyor. Bu anlamda önemi çok büyük. 9 büyük şirket burada bulunuyor ve ortalama 5 gemileri buraya bağlı ve bunların da ortalama yolcuları 4.000 civarı.

 Fort Lauderdale şehrinde tropikal iklim görülmektedir. Fort Lauderdale ilinde belirgin yağış görülür.

Şehirde yaklaşık olarak 500 Türkün yaşadığı tahmin edilmektedir. Şehir adını Binbaşı William Lauderdale’den almaktadır. Lauderdale bu alana ilk olarak liman yaptıran kişi olarak da bilinir; zaten liman İngilizcede ”fort” anlamına gelmektedir. Bu yüzden şehrin adına Fort Lauderdale denmiştir.

Fort Lauderdale'de İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Tropikal iklim  olan şehirde ”Thunder-Storm” yani gökgürültülü sağanak yağışlar neredeyse her gün görülmektedir. Ancak bu yağışlar oldukça kısa süreli olduklarından herhangi bir doğal afete sebebiyet vermezler. Şehir de yaz ve ilk bahar iklimi hakimdir sıcaklıklar 20 derecenin altına pek düşmez.

Ancak bölge oldukça etkileyici bir görünüme sahip olsa da ortalama her 10 yılda bir yıkıcı kasırgalara maruz kalmaktadır. 2005 yılında meydana gelen Katrina Kasırgası’nda New Orleans’ın yanı sıra Fort Lauderdale’de oldukça zarar gören şehirlerden biri olmuştur

Fort Lauderdale'de Ulaşım

Fort Lauderdale sakinleri, şehre 40 kilometre mesafedeki Miami Uluslararası Havalimanı’nı tercih etmektedir.

Bölgeye Lufthansa, KLM, British Airways gibi birçok havayolu şirketi tarifeli sefer düzenlemektedir. Ancak Türk Hava Yolları’nın doğrudan bölgeye uçuşu bulunmamaktadır. Uçuşlar Türk Hava Yolları’nın Star Alliance üyesi olması sebebiyle ortak uçuş olarak Lufthansa ile gerçekleştirilebilmektedir.

En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Af olarak adlandırılabilir. Fort Lauderdale ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 24.0 °C 'dır.

Şehir Miami, Orlando, Tallahassee’den sonra en çok turist çeken bölge olması ile ünlüdür. Turistlerin çok akın etmesi sebebi ile turizm çok gelişmiştir.

Fort Lauderdale'de Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Bol vitaminli bir salata olan Ceviche, Latin kökenli bir yemek olsa da Fort Lauderdale’de hayli popülerleşmiş. Limon ve portakal gibi narenciye ürünleriyle lezzetlenen bu yemek, çeşitli balıklarla tamamlanıyor. Şehirde yiyebileceğiniz en sağlıklı ve doyurucu yemek diyebiliriz.

Citrus Swirl, sıcak bir Florida gününde hem serinletecek hem keyiflendirecek bir lezzet. Bölgeye özgü hafif bir dondurma olan bu tatlıyı, sokak tezgahlarında sık sık görebilirsiniz. Şehir turunuzda mutlaka deneyin.

Kızartılmış deniz salyangozuna Florida’da Conch Fritters deniyor. Genelde meze olarak servis edilen bu yiyecek, lezzetli soslarla beraber servis ediliyor. Tropikal bir tat arıyorsanız, hayli iştah kabartan bir yemek olduğunu söyleyebiliriz.

Empanadas gibi birçok geleneksel İspanyol yemeği, Amerikan yemek kültüründe yer alıyor. Şehirde yenebilecek fast-food yiyeceklerden biri olarak değerlendirebileceğiniz hamurdan yapılan bu yemek, içine doldurulan çeşitli malzemelerle lezzetleniyor.

Eyalete özgü yerel bir tat denemeye ne dersiniz? O halde Gator Tail’i denemelisiniz. Tavuk ve balık arasında bir tada sahip olan bu yemek timsah etinden yapılıyor. Farklı lezzetlere açık biriyseniz bu egzotik yemeği listenize ekleyin.

Şehirde tatlı bir şeyler atıştırmak isterseniz limonlu turtayı deneyebilirsiniz. Hafifliği sayesinde sizi rahatsız etmeyecek bir tatlı olan Key Lime Pie, limon kabukları ile süslenerek servis ediliyor.

Geleneksel bir Küba kokteyli olan Mojito, şehirde en çok tüketilen alkollü içecekler arasında sayılıyor. Rom, şeker, limon ve nane karışımından yapılan bu kokteyl, sıcak Fort Lauderdale havasını biraz olsun yumuşatabilir.

Fort Lauderdale sokaklarında nefis istiridye lezzetleri bulabilirsiniz. Liman kenti olmasının zenginliğini mutfağında görebileceğiniz şehirde, deniz ürünlerini özellikle istiridyeyi doyasıya yiyebilirsiniz. Kızartılmış, sade, soslu ya da kabuklu çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Deniz ürünlerinin çeşitliliğini görebileceğiniz bir diğer seçenek olan Rock Shrimp, karidesleri en lezzetli haliyle önünüze sunuyor. Kabukları oldukça sert ancak etinin tadı uzun süre damağınızda kalacak.

Ekim ayından mayıs ayına kadar Florida’da tam bir yengeç festivali havası yaşanıyor. Limon ve tereyağı ile servis edilen yengeçleri Stone Crab adıyla sipariş verebilirsiniz.

Fort Lauderdale Türkiye ile Saat Farkı

Fort Laudardale ile Türkiye arasında 7 saat zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin; Fort Laudardale’de saat 08:00 iken, Türkiye’de saat 15:00’dır.

Fort Lauderdale'de Gezilecek Yerler:

Fort Lauderdale Beach,  Las Olas Boulevard, Las Olas Beach, Bonnet House Museum and Gardens

Bonnet House Museum and Gardens, Intracoastal Waterway,  Intracoastal Waterway

Fort Lauderdale Beach Park,  Hugh Taylor Birch State Park, Riverwalk Fort Lauderdale

Port Everglades,  Stranahan House, Fort Lauderdale Antique Car Museum, Sun Trolley

Broward Center for the Performing Arts,  NSU Art Museum,  New River,  Galleria  History Fort

Lauderdale, International Swimming Hall of Fame,  Swap Shop,  Naval Air Station Fort Lauderdale

Museum,  Balearia Caribbean, Coral Ridge Mall, The Wharf Fort Lauderdale,  Parker Playhouse

15th Street Fisheries, Volunteer Park, Everglades and Francis S. Taylor Wildlife Management Area

Holiday Park, Westfield Broward, Broward County Main Library

Amerika Fort Lauderdale'de dil eğitimi için tıklayınız >> Fort Lauderdale Dil Okulları

Amerika'da lisans eğitimi için tıklayınız. >> Amerika'da Üniversite

Amerika'da yüksek lisans eğitimi için tıklayınız. >> Amerika'da Master

FORT LAUDERDALE HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler