DUBLIN

Dublin hakkındaki genel bilgiler

Dublin İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Ülkenin doğu kıyısının ortasında yer almaktadır. Özellikle uygun yaşam maliyetleri ve 25 hafta üzeri dil eğitimi programlarına katılan öğrencilere sağlanan çalışma izni Dublin’i Türk öğrenciler açısından oldukça popüler hale getirmiştir. 

Dublin, yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçisiyle, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenttir. BBC’nin uyguladığı bir ankete göre; Dublin, Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti, İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçilmiştir. Dublin halkı oldukça sıcakkanlıdır.

Google, Facebook, Intel, Paypal gibi dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin Avrupa merkezleri Dublin’de bulunmaktadır. Dil eğitimi sonrası Dublin’de lisans yada yüksek lisans yapan öğrencilerin bu şirketlerde staj yapma yada çalışma şansları vardır.

Dublin Hakkında: 

Nüfus: 527.612
Öğrenci Nüfusu: %10
Yüzölçümü: 115 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Doğu

Dublin’ e Ulaşım? 

İstanbul-Dublin arası uçakla seyahat 4 saattir ve Türkiye ile arasında 2 saatlik bir zaman farkı mevcuttur. Istanbul Dublin arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 250 – 300 EUR (Euro) arasındadır.

Dublin’de Ulaşım? 

Dublin, İrlanda ulaşım ağının merkezindedir. Toplu taşıma sistemi yüzlerce otobüs hattından, beş yerel tren hattından ve iki tramvay hattından oluşmaktadır. Bilet ücretleri mesafeye göre 2-3 € arasında değişmektedir. Ayrıca bisiklet de öğrenciler için iyi bir alternatif olabilmektedir.

Dublin’ de İklim? 

Dublin denize konumundan dolayı ılıman bir iklime sahiptir. Kışları yumuşak, yazları serin geçer. Aşırı soğuk ya da sıcak yaşamaz.

Dublin’de Yaşam Masrafları?

Dublin’de aylık ortalama konaklama masrafları 750-1000 EUR (EURO) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi metro biletleri 2-3 EUR (EURO) arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 15-20 EUR (EURO) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Dublin ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’de saat 12:00 iken Dublin’de saat 10:00’dır.

Dublin’de  Nereye gidilir ? Dublin’de Neler Yapılır? 

National Museum: National Museum içerisinde mimari,tarih sanat eserlerini öğrencilerle buluşturan tarihi bir müzedir.

Guinness Storehouse:  2000’de faaliyete geçen,4 milyon ziyaretçi sayısına ulaşan Guinnes Storehous 7 katlı bir binadan oluşur.Her katı size Guinnes’ın tarihleri hakkında bilgi verir. Giriş ücretleri 18 €’dur.

Phoenix Park: Phoenix Parkı, İrlanda'nın başkenti Dublin'de bulunan Liffey Nehri'nin kuzeyinde ve şehir merkezinin 2-4 km batısında yer alan parktır.

St Patrick's Cathedral: Dublin’de ziyaret edilmesi gereken en önemli ve eski katedrallerden biridir.

Kilmainham Gaol: Eskiden hapishane olan, şimdilerde gezilip görülmesi gereken bir müze olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

DUBLİN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler