DRESDEN

Dresden hakkındaki genel bilgiler

Nüfus: 551.072
Öğrenci Nüfusu: %5
Yüz Ölçümü: 328,8 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Doğu, Almanya

Neden Dresden?

Dresden, Almanya’nın doğusunda yer alan Saksonya eyaletinin başkentidir. Saksonya’nın kalbi olarak da geçen şehir Elbe Nehri kenarında  küllerinden yeniden doğmuş, tam bir kültür şehridir. Çok sayıda sanat eserini içerisinde barındıran bu şehirde, bugüne dek ayakta kalan Barok mimari yapıda eserler görebilirsiniz. Dresden Avrupa’nın ünlü bir ulaşım noktası ve ekonomi merkezi olarak da bilinir. Tarihte birkaç kez şehir tamamen bombalanmış yerle bir olmuş ve tekrar inşa edilmiştir. Nehrin kıyısında yer alan büyük saraylar ve kuleleri, kubbeler, kiliseler rüya gibi bir manzarayı size sunar.

Dresden’e Seyahat

Dresden’e direkt uçuşla ya da aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Yaklaşık 3-4 saat sürecek olan Türk Hava Yolları aktarmasız uçuşları tercih edebilirsiniz. Bilet ücretleri dönemsel olarak değişmekle birlikte yaklaşık 200-400 Euro arasındadır.  Havalimanı şehrin kuzeyinde, şehir merkezine ise yaklaşık yarım saatlik mesafededir. Trenle seyahat sevenler, Berlin ya da Frankfurt’tan direkt tren seferleri yapabilirler.

Dresden’de Ulaşım

Dresden içerisinde ulaşımı daha çok yürüyerek yapmanızı tavsiye edilir. Ayrıca şehrin ünlü olan noktalarından biri bisiklet taksilerdir. Bu taksiler size hem şehri gezdirebilir hem de şehri gezerken rehberlik yapabilirler.

Dresden’de Ya��am Masrafları

Dresden’de aylık konaklama ve temel ihtiyaçlar 500-900 Euro arasında değişir. Tek kullanımlık toplu taşıma bileti 1.7 Euro. Cep harçlığı olarak günlük 15-25 Euro düşünülebilir.

Dresden’de İklim

İklim Okyanus iklimine sahip bir şehirdir. Almanya’nın diğer şehirleri ile kıyasladığınızda kışları çok soğuk değildir, yazları ise sıcak geçer. Şehrin en güzel zamanları; Noel zamanı, Mart, Nisan, Mayıs gibi yağışın az olduğu aylardır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 0.1 iken, Temmuz ayında ortalama sıcaklık 19° derecedir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Dresden ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de saat 16:00 iken Dresden’de saat 15:00’dır.

Dresden’de Nereye Gidilir, Neler Yapılır

Savaş dönemlerinde birkaç kez yıkılıp tekrar inşa edilse dahi, en son yaşamış olduğu II. Dünya Savaşı yıllarından sonra dahi Dresden hala pek tarihi güzelliğe sahip olan bir şehir. Bu nedenle şehirde geçirdiğiniz zamanda sıkılmadan ziyaret edeceğiniz yerler çok fazla.

Zwinger 

Dresden’in sembolüdür diyebiliriz, inşasına 1707 yılında başlanmış olduğu ve yapımının 1728 yılına bitmiş olduğu söyleniyor. Barok tarzının en ihtişamlı örneklerinden biridir. Dönemin birçok sanatçısının elinin olduğu bu eserde, sanatçılar mimar Matthaus Daniel Pöppelmann önderliğinde bu harika yapıtı tamamlamışlar.

Semper Opera House

Dresden’nin dışında Almanya için de çok değerli bir yapı olarak bilinir. Ülke tarihinin en büyük en eski opera binalarından biridir. II. Dünya Savaşında yaşanan saldırılardan sonra kapanmış ancak yapılan çalışmalar ile birlikte 1989 yılında yeniden kapılarını açmıştır.

Residenzschloss

Saksonya’nın zamanında yöneticisi olan Wettin ailesine ait saraydır. O zamanlar yönetici August’un sanata olan ilgisi ile birlikte mimari açıdan bir şaheser ortaya çıkmış. Bugün müze olarak hizmet veriyor, içerisinde Münzkabinett (Bozuk Para Müzesi) ve Kupferstickkabinett (Baskı, çizim müzesi) görülmeye değer iki yer.

Almanya'nın Dresden şehrinde Almanca dil eğitimi için tıklayınız. >> Dresden Dil Okulları.

Almanya'da üniversite eğitimi için tıklayınız. >> Almanya'da Üniversite.

Almanya'da yüksek lisans / master eğitimi için tıklayınız. >> Almanya'da Master.

DRESDEN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler