CHICAGO

Chicago hakkındaki genel bilgiler

Chicago, Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfus bakımından en büyük üçüncü şehridir. Illinois eyaletinde Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında yer alır. Göle nazır olan şehir merkezinde gökdelenlerin ve renkli sokakların yanı sıra, birçok park ve bahçe yer almaktadır.

Chicago kenti ülkenin çok önemli bir ulaşım, kültür, politika, sanayi, finans, tıp ve yüksek öğrenim merkezidir. Kent ülkenin orta batısının ticari ve iktisadi, kültürel ve finansal başkenti konumundadır. Chicago’nun şehir planlaması çok düzenli ve ulaşımı kolaydır. Gökdelenlerin arasında yerden 6 metre yükseklikte metro ağı kuruludur.

Chicago caz müziğinin başkentlerinden sayılır. Ayrıca dans, spor, müzik, görsel sanatlar, sahne sanatları, tiyatro, festivaller, kültür merkezleri, kütüphaneler ve gösteriler kentin başlıca kültürel unsurları arasındadır. Göl kenarındaki parklar ve plajlar bisiklet, yüzme, golf, koşu, plaj voleybolu, güneşlenme gibi birçok açık hava aktivitesi için imkan sunmaktadır. Çok sayıda bisiklet yolunun bulunmakta ve bisiklet kullanmak günlük yaşamın doğal bir parçası halinde seyretmektedir. Çok sayıda gece eğlencesine özgü mekan bulunmaktadır.

Nüfus: 2,719,000
Öğrenci Nüfusu: %12
Yüzölçümü: 606,1 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Kuzey Doğu

Chicago’ya Ulaşım? 

İstanbul Chicago arası uçakla seyahat 12 saattir ve Türkiye ile arasında 7 saatlik bir zaman farkı mevcuttur. Chicago O’hare Uluslararası Havaalanı Dünyanın en işlek havaalanlarından ikincisidir. Istanbul Chicago arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 900 – 1200 USD (Dolar) arasındadır.

Chicago’da Ulaşım? 

Chicago’nun şehir planlaması çok düzenli ve ulaşımı kolaydır. Gökdelenlerin arasında yerden 6 metre yükseklikte metro ağı kuruludur. Aşağısında ise normal trafik akışı devam etmektedir. Bilet fiyatları mesafeye göre değişmekte olup aylık kart alternatifleri bulunmaktadır.

Chicago’da İklim? 

Chicago şehri, nemli karasal iklim bölgesi içinde yer almaktadır. Bu sebepten dolayı da 4 ayrı mevsimi yaşayabilen bir şehirdir. Yazlar oldukça sıcak ve nemli geçmektedir. Yaz mevsiminde ortalama sıcaklık değeri 29 – 30 derece dolaylarındadır. Kışlar ise soğuk ve karlı geçmekte ve Ocak ayında ortalama sıcaklık değeri -4 ve -5 derece dolaylarında seyreder. 

Chicago’da Yaşam Masrafları? 

Chicago’da aylık ortalama konaklama masrafları 1000-1500 USD (dolar) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi metro biletleri 2 - 3 USD (Dolar) arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 20-25 USD (Dolar) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Chicago ile Türkiye arasında 8 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’de saat 18:00 iken Chicago’da saat 10:00’dır.

Chicago’da Nereye gidilir? Chicago’da Neler Yapılır? 

Chicago Sanat Enstitü: Sahip olduğu sanat zengin koleksiyonuyla sadece ABD’nin değil dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilir.

Millenium Park: Yaz aylarında ücretsiz olarak Millenium parkta 300 kişiyle aynı anda yoga, pilates ve zumba yapabilir, akşamına aynı yerde Senfoni orkestrasının konserlerinde piknik sepetinizi, dilerseniz içeceğinizi alıp müzik ziyafeti yapabilirsiniz.

Navy Pier: Hoşunuza gidebilecek aktiviteler, sanat müzesi, manzarasına doyum olmayan bir dönme dolaba sahiptir.

Skydeck Chicago: Skydeck ismi verilen gökdelen 103 katlı ve yılın 365 günü açıktır. Şehre yüksekten bakmak isteyen turistlerin en gözde noktasıdır.

Michigan Caddesi: Şehrin en güzel magazalarının yer aldığı, geniş ve uzun bir caddedir. 

John Hancock Center: Michigan Caddesi üzerinde 344 m yüksekliğinde gökdelendir. Chicago'daki en yüksek üçüncü ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki dördüncü en yüksek gökdelen durumundadır.

CHICAGO HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler