CAPE TOWN

Cape Town hakkındaki genel bilgiler

Cape Town için Güney Afrika’nın farklı yüzü yakıştırması çok uygundur. Güney Afrika'nın tam güneybatı ucunda yer aland Cape Town, Güney Afrika'nın nüfus bakımından en büyük ikinci şehridir. Cape Town, Cape Town'da Afrika, Hollanda ve İngiliz kültürleri harmanlamıştır. Ülkenin ana dili İngilizce’dir.

Alabildiğine uzun kumsallar, şarap mahzenleri, altın madenleri, birbirinden farklı türde binlerce kuş çeşidi, Masa Dağı'nın eşsiz manzarası bu dağda bulunan 5000 üzerinde bitki çeşidi ile Cape Town'da eğitim almak apayrı bir keyiftir. Cape Town'da doğal yaşamın haricinde lüks bir hayat için de aradığınız bir çok şeyi bir arada yaşayabileceğiniz bir şehirdir. Cape Town, bir yanda şık restoranları, alışveriş merkezlerini, hoş otelleri, bir yanda ise müzeleri ve kültürel etkinlikleri içinde barındıran bir şehirdir. Ülkemizde kış ayları yaşanırken, Cape Town'un gökyüzünde parlayan güneş, bu şehri ziyaret etmek için ilk nedenlerden bir tanesidir.

Nüfus: 1.000.000 
Öğrenci Nüfusu: %3
Yüzölçümü: 2,454.72 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Güney Afrika

Cape Town'a Ulaşım? 

Türkiye’den Cape Town’a ulaşmak için yaklaşık 11-13 saat süren bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul Cape Town arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 2000 – 2700 TL arasındadır. THY’nın Cape Town’a direk uçuşları bulunmaktadır.

Cape Town'da Ulaşım? 

Gelişmiş toplu ulaşım sistemi sayesinde Cape Town’da gideceğiniz yere varmak çok kolaydır. Şehirde çoğu insan taksi dolmuşları kullanır. Hızlı, ucuz ve çok miktarda olmaları onları daha tercih edilir kılarken daha uzun mesafe seyahat edecekler için Metro Trenler mevcuttur.

Cape Town'da İklim? 

Şehirde kışlar ılıman yazlar ise sıcak geçer. Yaz mevsiminin yaşandığı Aralık-Ocak-Şubat aylarında en yüksek sıcaklık 26°C, en düşük sıcaklık ise 17°C civarındadır.  Kış aylarının yaşandığı Haziran-Ağustos ayları arasında ise sıcaklık  7 °C - 20°C arasında değişmektedir. Yarımada genelde Güney Atlantik yüksek basınç sistemi kaynaklı keşişlemenin etkisindedir. Bu rüzgara bölge halkı tarafından- hava kirliliğini dağıttığı ve havayı temizlediği düşünülerek- “Cape Doktoru” adı verilmiştir. Yılda ortalama 3070 saat güneş ışığı alan Cape Town’ın yıllık ortalama sıcaklığı 19°C’dir.

Cape Town'da Yaşam Masrafları?

Cape Town’da konaklama ücretleri seçilen bölgeye ve konaklama alternatiflerine göre değişiklik göstermektedir ve ortalama haftalık 275 Euro civarındadır. Genel olarak Cape Town’da yaşam giderleri düşüktür.

Türkiye ile Saat Farkı?

Cape Town ile Türkiye arasında zaman farkı bulunmamaktadır.

Cape Town'da Nereye gidilir? Cape Town'da Neler Yapılır? 

Masa Dağı : Cape Town'a gidip de ziyaret etmeniz gereken en öncelikli gezi yeridir. Teleferik ile masa dağına çıkılmaktadır (Teleferik ücreti 4 Euro civarındadır). Cape Town'a kuşbakışı bakmanız ve fotoğraf çekmeniz için ideal bir ortam vardır.

Ümit Burnu : Cape Town'a gidip de Ümit Burnu'nu ziyaret etmemek olmaz. Buraya yaklaşık 1-1,5 saatlik araç yolculuğunun sonunda ulaşıyorsunuz. 1860'da yapılmış olan deniz fenerini ziyaret edip, Ümit Burnu'nda hatırâ fotoğrafı çekmek burada yapmanız gereken aktivitelerdendir.

Robbens Adası : harika coğrafyasında hem nesli tükenmekte birçok kuş ve penguene ev sahipliği yapıyor, hem de Güney Afrika’nın politik tarihinin önemli bir parçası. 27 yıl boyunca Nelson Mandela’nın hapsedildiği cezaevindeki hücresini görmek mümkün.

Boulder Koyu : Nesli tükenmekte olan Jack-Ass Afrika penguenlerine ev sahipliği yapan bu koyda penguen kolonilerinin denize atlayışlarını ve güneşlenmelerini seyretmek gerçekten çok zevkli.

Kirstenbosch Botanik Bahçeleri : Dünyanın en ünlü botanik bahçeleri arasında yer alan Kirstenbosch Botanik Bahçeleri, sadece Cape Yarımadası’nda bulunan çok çeşitli ağaç ve bitki türlerini barındırıyor.

Macera ve Adrenalin : Cape Town’a gitmişken dalga sörfü veya dünyanın en yüksek bungee jumping atlayışını deneyebilir, dev beyaz köpekbalıkları ile dalabilir, ya da nefes kesici manzaraların üzerinde yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

CAPE TOWN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler