CAMBRIDGE

Cambridge hakkındaki genel bilgiler

Cambridge, İngiltere'nin en popüler şehirlerinden birisidir. Özellikle dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi ile bilinir. Cambridge şehri, Londra’nın kuzey doğusunda bulunmaktadır. Cambridge, uluslararası öğrencilerin eğitim almak istediği yerlerin başında gelmektedir. Nüfusunun çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır ve her yıl üç buçuk milyondan fazla ziyaretçi Cambridge'i ziyaret etmektedir.

Cambridge’te oldukça canlı ve kültürel bir hayat vardır. Cam nehrinde tekne turları, bisiklet turları, mağazalar, publar, özel restoranlar ve daha birçok ilgi çekici aktiviteye imkan sunmaktadır. Ayrıca Shakespeare Festivali, Strawberry Fair gibi açık hava festivalleri de mevcuttur. Şehir içi ulaşımda birçok öğrenci bisikleti tercih etmektedir. 

Nüfus: 130.000
Öğrenci Nüfusu: %20
Yüzölçümü: 115.65 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Kuzey İngiltere

Cambridge'e Ulaşım? 

Türkiye’den Cambridge’e ulaşmak için öncelikle Londra’ya yaklaşık 4 saat süren bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul Londra arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 200 – 400 GBP (Sterlin) arasındadır. Londra’ya ulaştıktan sonra bir tren yolculuğuyla Cambridge’e ulaşılabilmektedr. Cambridge şehir merkezine en yakın havaalanı Londra Heathrow Havaalanı'dır ve hızlı trenle yaklaşık 2 saatlik mesafededir.

Cambridge'te Ulaşım? 

Cambridge şehri yürüyerek rahatlıkla dolaşılabilecek yapıda bir şehirdir. Ulaşım otobüslerlede sağlanabilir. Otobüslerin ana durağı Drummer Street'te ve şehri merkezindedir. Geniş çapta şehir içinde ve etrafında seferler düzenlenmektedir. Londra'ya, Midland ve East Anglia bölgelerine de seferleri vardır. Cambridge etrafında ve içinde otobüs ile seyahat hem rahat hem de ucuzdur.

Cambridge'te İklim? 

Cambridge’te iklim tipik İngiltere iklimidir, her an yağmur ya da güneş beklenebilmekte olup genel olarak ılıman bir hava hakimdir. İlkbahar mevsimi en popüler mevsimdir.

Cambridge'te  Yaşam Masrafları? 

Cambridge’te yaşam masrafları Londra’ya göre çok daha uygundur. Aylık ortalama konaklama masrafları 700-900 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi otobüs biletleri 1-2 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 10-15 GBP (Sterlin) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Cambridge ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’de saat 16:00 iken Cambridge’te saat 14:00’dır.

Cambridge'te Nereye gidilir? Cambridge’te  Neler Yapılır? 

Cambridge National Stud: Cambridge'e yakın olan Newmarket bölgesindedir ve National Stud tüm İngiltere'nin en saygın at çiftliklerinden birisidir.

Cambridge Museum of Technology: Cambridge Teknoloji Müzesi, şehrin dışında kalmaktadır ve bu müzeye şehir merkezinde bulunan nehir kenarından kolaylıkla ulaşılabilir.

Fitzwilliam Museum and Art Gallery: Fitzwilliam Müzesi ve Sanat Galerisi, Cambridge'in birçok antika eserlerini gösterime sunmaktadır ve 1816 yılında Viscount Fitzwilliam tarafından kurulmuştur.

Cambridge Imperial War Museum: Cambridge Kraliyet Savaşları Müzesi, İngiltere'de bulunan en kapsamlı ve etkili müzelerden biridir. Müzede çok sayıda tarihi uçaklar, modern jet savaş uçakları ve concorde bulunmaktadır.

Cambridge Park ve Bahçeleri: Cambridge'de gezilebilecek birçok park ve bahçe vardır. Parkların birçoğu haftanın yedi günü açıktır ve giriş ücretsizdir.

CAMBRİDGE HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler