BRİSBANE

Brisbane hakkındaki genel bilgiler

Nüfus: 2,406,000
Öğrenci Nüfusu: %5
Yüz Ölçümü: 15.826 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Doğu

Neden Brisbane?

Queensland eyaletinin başkenti olan Brisbane; Avustralya'nın üçüncü, eyaletin ise en kalabalık şehridir. Şehrin tarihi her ne kadar 1824'e kadar uzansa da Brisbane; 1982'de Commonwealth Games'e ve 1988'de World Expo'ya ev sahipliği yaptıktan sonra hızla yükselen bir turizm şehri olmuştur. Şehir; gökdelenler, parklar ve hatta yapay plaj gibi birçok farklı manzaraya ev sahipliği yapan kozmopolit ve canlı bir şehirdir. Brisbane'in nehir kenti olmasının yanı sıra denize de kıyısı bulunmaktadır. Kültür alanında zengin seçeneklere sahip olan Brisbane aynı zamanda uçurtma sörfü, sıcak hava balonu, kaya tırmanışı, ve yelkencilik gibi aktiviteler de sunmaktadır. Finans, bilgi teknolojileri, kamu sektörü gibi hizmet alanları ekonomide oldukça baskındır.

Brisbane'e Ulaşım

Türkiye'den Brisbane'e ulaşmak için ortalama olarak 24 saat uçak yolculuğu yapmak gerekmektedir. Çoğu havayolu firması Brisbane'e başka bir ülke üzerinden aktarmalı olarak uçmaktadır. İstanbul-Brisbane arası uçuş fiyatları dönemsel olarak değişmekle birlikte ortalama olarak 6.000-7.000 TL civarındadır.

Brisbane'de Ulaşım

Yeşili ve sürdürülebilirliği ile ön plana çıkan kent, gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Otobüs, tren, feribot ile şehir içi ulaşımı sağlandığı Brisbane'de özellikle otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Kentte aynı zamanda gece yarısından sonra hizmet veren NightLink isimli otobüsler bulunmaktadır. Brisbane şehri ziyaretçilerin şehri ücretsiz olarak dolaşmasına olanak sağlayan otobüs ve feribot seferlerine sahiptir. Şehirde aynı zamanda geniş ve uzun bisiklet yolları da bulunmaktadır.

Brisbane'de İklim

Brisbane'i ziyaret için her mevsim uygundur. Sıcak ve ılıman iklime sahip olan şehirde ortalama en yüksek sıcaklık 24 dereceyle Ocak ayında yaşanmaktadır. Temmuz ayında ortalama sıcaklık ise 14 derecedir. En fazla yağış ise Şubat ayında görülmektedir fakat yağışlar çok şiddetli olmadığı için ziyaret için oldukça uygundur.

Brisbane'de Yaşam Masrafları

Şehirde aylık ortalama konaklama fiyatları aile yanı konaklamalar için 1200, tek kişilik yurt konaklaması için 2000 AUD civarındadır. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Tek kullanımlık toplu taşıma bilet fiyatı 5-6 AUD arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı ise ortalama olarak 25-30 AUD arasındadır.

Türkiye ile Saat Farkı

Adelaide ve Türkiye arasında 7 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin Türkiye'de saat 12:00 iken Adelaide'de saat 19:00'dur.

Brisbane'de Nereye Gidilir, Neler Yapılır?

South Bank: Brisbane’nin Southbank olarak adlandırılan bölgesi, yürüyerek ya da vapurla ulaşılabilen piknik, yeşil alanlara, restoran ve kafelere, havuzlara ve kendi kumsalına sahip canlı bir bölgedir. Southbank’te ayrıca düzenli olarak etkinlikler ve festivaller düzenlenmektedir. Bölgede ayrıca Queensland Müzesi, Queensland Sanat Galerisi ve Queensland Devlet Kütüphanesi’ni içerisinde barındıran dev kültür kompleksi Queensland Kültür Merkezi bulunmaktadır.

Brisbane City Hall: Brisbane Belediye Binası, 1930 yılında inşa edilmiştir ve Brisbane Müzesi’ni de içerisinde barındırmaktadır. Bu tarihi yapının içerisinde bulunan müze; şehrin tarihini ve kültürel gelişimini anlatan çok sayıda belge, fotoğraf ve sanat eserini bünyesinde bulundurmaktadır.

Eagle Street İskelesi: Brisbane’ın ortasından geçen Brisbane Nehri’nin batı kısmında yer almaktadır. İskelede her bütçeye uygun restoranlar ve hafta sonu açılan pazar stantları bulunmasının yanı sıra iskelenin en cazip yanı; City Hopper isimli şehrin önemli noktalarına ulaşım sağlanabilen ücretsiz vapur hizmeti.

Coot-tha Dağı: Merkeze 6 km mesafedeki Coot-tha, Brisbane şehrinin en yüksek dağı konumundadır. Turrball Aborjin kabilesine ev sahipliği yapan dağlık alan içerisinde, Sir Thomas Brisbane Gökyüzü Gözlem Evi, Brisbane Botanik Bahçeleri, Halk Rekreasyon Merkezi, çok sayıda yürüyüş parkuru, restoran ve kafeler bulunmaktadır.

Lone Pine Koala Koruma ve Bakımevi: Lone Pine Koala Koruma ve Bakım Evi’nde Avustralya’ya özgü hayvan türlerinden koalalar ve kanguruların yanı sıra kıtanın ekosistemine özgü birçok papağan ve sürüngen türü de bulunmaktadır.

Lamington Ulusal Parkı: UNESCO’nun 1986’dan bu yana Dünya Miras Listesi’nde bulunan Gondwana Yağmur Ormanları bünyesinde yer alan Lamington Ulusal Parkı, şehir merkezinden 100 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Avustralya Brisbane şehrinde dil eğitimi için tıklayınız. >> Brisbane Dil Okulları

Avustralya'da üniversite eğitimi için tıklayınız. >>  Avustralya'da Üniversite

Avustralya'da yüksek lisans / master eğitimi için tıklayınız. >>  Avustralya'da Master

BRİSBANE HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler