BREMEN

Bremen hakkındaki genel bilgiler

Nüfus: 568.006
Öğrenci Nüfusu: %5
Yüz Ölçümü: 326,73 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Kuzeybatı Almanya, Almanya

Neden Bremen?

Bremen, Almanya Federal Cumhuriyeti Bremen eyaletinin başkentidir.  Wesser Irmağı kıyısında, Kuzey Denizinden yaklaşık 77 km içeride yer alır. Ülkenin en büyük ve işlek liman şehirlerinden biridir. Ayrıca büyük bir sanayi şehridir de. Şehir ülkenin Hamburg‘dan sonra önde gelen en büyük limanına sahiptir. Havuzlar, tersane ve atölye şehrin önemli bir kısmını kaplar. Almanya’nın en iyi sanayi şehirlerine demir yolları ile bağlıdır. Bu da ekonomik anlamda güçlü bir şehir olmasının sebebidir.

Ülkenin en büyük üniversitelerinden biri Bremen Üniversitesi şehrin merkezindedir. 1971 yılında kurulmuş üniversitenin 12 fakültesi, 20.000’e yakın öğrencisi bulunmaktadır. Bunun 2.500 tanesi yurt dışından gelen yabancı öğrencilerdir. Yaklaşık 550.000 nüfusa sahip şehrin %5ini öğrenciler oluşturmaktadır.

Bremen’e Ulaşım

Türkiye’den Bremen’e ulaşmak sadece 3-4 saat süren, direkt uçuşlarla mümkün. İstanbul Bremen arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 230-550 Euro arasındadır. Türk Hava Yolları direkt uçuşları mevcuttur. Havalimanından şehir merkezine sadece 10 dakikada içebilirsiniz bunun için 6 numaralı tramvay hattını kullanabiliyorsunuz.

Bremen’de Ulaşım

Şehri yürüyerek gezmeniz mümkün. Şehir yönetimi yaklaşık 2000 adet çivi çakarak ve bu çivileri takip ederek en ünlü caddelerine ulaşabileceğiniz orijinal bir yöntem oluşturmuş. Tramvay ve otobüs hatları ile tüm şehri gezebilirsiniz. Özellikle tramvay ile her yere ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bilet ücretleri yaklaşık 1.7 Euro ile 15 Euro arasında değişmektedir.

Bremen’de Yaşam Masrafları

Bremen’de aylık konaklama ve temel ihtiyaçlar 500-900 Euro arasında değişir. Tek kullanımlık toplu taşıma bileti 1.7 Euro. Cep harçlığı olarak günlük 15-25 Euro düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Bremen ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de saat 16:00 iken Bremen’de saat 15:00’dır.

Bremen’de İklim

Bremen ılıman bir iklime tabiidir. Kışları çok soğuk geçse dahi bahar ve yaz ayları ılık ve  yağış oranı yüksektir.

Bremen’de Nereye Gidilir, Neler Yapılır

Bremen Mızıkacıları masalını herkes bilir. Şehrin tarihi meydanı en işlek caddesindedir bu heykel. Altstadt (Historische Altstadt – Marktplatz), eski şehir merkezidir. Meydanda yer alan Roland heykeli, Bremen katedrali, Dünyaca ünlü tarihi Belediye binası,  Bremen ticaret odası (Schütting ), rengarenk sokaklara sahip Schnoor mahallesi (Schnoor Viertel), yemyeşil parklar, eki renkli evler ve yel değirmenleri.. Bremen’in sizi büyüleyecek bir kaç yeri. Noel pazarları, festival zamanları şehrin güzelliğine güzellik katıyor.

Bremen Mızıkacıları Anıtı (Bremer Stadtmusikanten)

Herkesin gözünün önüne gelen, masala konu olan dört hayvanın üst üste durduğu heykel.  Bremen‘de, meydanın köşesinde bu anıtı görebilirsiniz. Etrafı her zaman kalabalık, fotoğraf çekinmek için sıra bekleyebilirsiniz. Bir söylentiye göre en altta duran eşeğin iki bacağını tutup dilek dilerseniz dileğiniz kabul oluyor.

Bremer Rathaus

Altstadt’da meydanda yer alan Rathaus binası en önemli tarihi yapılar arasında. Mimarisi ile dikkat çeken bu tarihi mekan ziyarete açık.  

Böttcher Caddesi (Böttcherstrasse)

Bremen’in ünlü sokaklarından biri. Dar aralıkları olan, geleneksel eşyaların da satıldığı bu cadde baya etkileyici. 

Schlachte

Wesser Nehri‘nin kıyısında yer alan gezinti alanı gerçekten çok keyifli bir bölge. Hem nehir boyunca dizilmiş renkli binaları izleyebilir hem de güzel bir yürüyüş

Almanya Bremen şehrinde Almanca dil eğitimi için tıklayınız. >> Bremen Dil Okulları.

Almanya'da üniversite eğitimi için tıklayınız. >> Almanya'da Üniversite.

Almanya'da yüksek lisans / master eğitimi için tıklayınız. >> Almanya'da Master.

BREMEN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler