BOURNEMOUTH

Bournemouth hakkındaki genel bilgiler

İngiltere'nin güney sahilinde Dorset bölgesinde bulunan Bournemouth, uzun kumsalları, güzel iklimi renkli restoranları ve güvenli yapısı ile öğrencilerin tercih ettiği şehrlerin başında gelmektedir. Bournemouth, 12 mil uzunluğundaki altın rengi kumlarla kaplanmış harika sahilleri, uluslararası konserleri, yıl boyunca süren 100 ayrı festivali, ulusal parkları ve bahçeleri, canlı alışveriş merkezleri ve diğer olanakları ile ülkenin bir numaralı tatil bölgesi durumundadır.

Londra'nın 90 mil güneyinde ve trenle 1.5 saat mesafededir. Britanya'nın diğer bölgelerine kolay ulaşım olanakları da bu şehrin en önemli avantajlarındandır. Ilıman iklime sahip olması nedeniyle, Britanya'nın eğitim açısından en elverişli bölgesidir. Heathrow ve Gatwick havaalanlarına ulaşımı çok kolaydır.

Nüfus: 184.000 
Öğrenci Nüfusu: %10
Yüzölçümü: 46.18 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Güney İngiltere

Bournemouth'a Ulaşım? 

Türkiye’den Bournemouth’a ulaşmak için öncelikle Londra’ya yaklaşık 4 saat süren bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul Londra arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 200 – 400 GBP (Sterlin) arasındadır. Londra’ya ulaştıktan sonra bir tren yolculuğuyla Bournemouth’a ulaşılabilmektedr. Bournemouth şehir merkezine en yakın havaalanı Londra Heathrow Havaalanı'dır ve hızlı trenle yaklaşık 2 saatlik mesafededir.

Bournemoth'ta Ulaşım? 

Bournemouth’ta şehir içi ulaşım yoğunlukla otobüslerle sağlanmaktadır. Otobüsle gidilecek olan mesafeye göre biletler 1-2 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Şehir içi otobüslerin sık kullanılması durumunda seyahat kartları da çıkartılabilir. Bu kartlar tek tek yolculuk yapmaya göre daha ekonomiktirler. Bournemouth'daki bir diğer ulaşım aracı ise bisiklettir. Çok ekonomik olduğu için yerli ve yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ulaşım şeklidir.

Bournemouth'ta İklim? 

Bournemouth ılıman iklimi ve tropikal bitkileri ile İngiliz riverasının bahçe şehri olarak kabul edilmiştir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 18 - 26 °C kış aylarında hava sıcaklığı 3 - 6 °C civarındadır.

Bournemouth'ta Yaşam Masrafları? 

Bournemouth’ta yaşam masrafları Londra’ya göre çok daha uygundur. Aylık ortalama konaklama masrafları 600-800 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir. Şehir içi otobüs biletleri 1-2 GBP (Sterlin) arasında değişmektedir. Günlük cep harçlığı olarak 10-15 GBP (Sterlin) düşünülebilir.

Türkiye ile Saat Farkı? 

Bournemouth ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’de saat 16:00 iken Bournemouth’da saat 14:00’dır.

Bournemouth'ta Nereye gidilir? Bournemouth'ta Neler Yapılır? 

Riverside Sopley Mill: Yaz akşamlarında gayet rahat bir akşam yemeği yiyebileceğiniz bir mekandır. Hoş bir trasa ve bahçeye sahiptir

Bournemouth International Centre: 1970 yılında kurulmuş olan bu merkez içerisinde bir çok aktiviteyi barındırmaktadır. Burada yıl boyunca konserler, konferanslar balolar, opera, bale, pantomim, sergiler, moda şovları gibi faaliyetler düzenlenmektedir.

St. Peter's Church: Yüz bin yıl önce inşa edilmiş olan kilise, Ortaçağ döneminin izlerini taşımaktadır. Bournemouth'ın ziyaret edilebilecek tarihi mekanlarından biri olan St. Peter's kilisesi şehrin en yoğun yerlerinden biri olan Wimborne Road'da bulunmaktadır.

St. Peter's Church: Yüz bin yıl önce inşa edilmiş olan kilise, Ortaçağ döneminin izlerini taşımaktadır. Bournemouth'ın ziyaret edilebilecek tarihi mekanlarından biri olan St. Peter's kilisesi şehrin en yoğun yerlerinden biri olan Wimborne Road'da bulunmaktadır.

Tuckton Tea Gardens: Stour nehri kıyısında, yeşil bir alan üzerine kurulmuştur. Yeşil çay bahçelerinin içinde nehir kıyısında güzel bir çay keyfi yapabileceğiniz rahat bir mekandır. Yaz aylarında barbekülü yat gezileri ve çeşitli partiler düzenlenmektedir.

BOURNEMOUTH HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler