BOSTON

Boston hakkındaki genel bilgiler

Boston Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Boston, ABD'nin kuzeydoğu ucunda bulunan, daha çok Harvard ve MIT gibi üniversiteleriyle bilinen ve ülkenin diğer ünlü şehirlerine (New York, Los Angeles, Chicago, San Francisco vb.) nazaran görece küçük bir şehirdir. Boston günümüzde bir eğitim, sağlık, finans ve teknoloji merkezidir. M.I.T., Harvard Üniversitesi, Massachusetts Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi, Boston Koleji, Wellesley Koleji ve Boston Üniversitesi gibi dünyaca ünlü eğitim kurumları Boston ve civarında yer alırlar.

Harvard Üniversitesi ya da MIT (Massachusetts Institute of Technology) gibi dünya çapında kendini kanıtlamış üniversitelere ev sahipliği yapan bu şehrin hemen her yerinde dünyanın neredeyse her bölgesinden öğrencilere rastlamak mümkündür. Burada her 10 kişiden en az 5'i öğrencidir. Çok sayıda sanat galerisi, müzeler, festivaller, tiyatrolar, sinemalar barındıran şehir oldukça hareketlidir ve gece hayatı da daima canlıdır. 

Nüfus: 645.000
Öğrenci Nüfusu: %50
Yüzölçümü: 232 kilometrekare
Bulunduğu Bölge: Kuzey Doğu

Boston’a Ulaşım?

Türkiye’den Bostan'a yaklaşık 11 saat süren bir uçak yolculuğu yapmak gerekir. İstanbul Boston arası uçak biletleri dönemsel olarak değişmekle beraber genellikle 700 – 1000 USD (Dolar) arasındadır.

Boston'da Ulaşım?

Boston'da dakik ve şehrin hemen her noktasına kolayca ulaşım sağlayan yaygın bir toplu taşıma ağı bulunmaktadır. MBTA (Massachusetts Bay Transportation Authority) tarafından işletilen bu ağın en önemli üyesi ise metro hatlarıdır. 

Boston'da bir diğer ulaşım şekli otobüs hatlarıdır. Tüm toplu ulaşımda CharlieTicket adı verilen tek tip bir kağıt bilet kullanılmaktadır. Haftalık olarak da kullanılan Charlie Card'ın maliyeti 18 $'dır.

Boston’da İklim?

Boston'da dört mevsim yaşanmakta olup yazın ortalama sıcaklık 20 derece, kışın ise 1-2 derece olmaktadır.

Boston’da Yaşam Masrafları?

Boston kısmen pahalı bir şehirdir. Öğrenci nüfusunun fazlalığı şehrin ekonomisinde oldukça etkilidir. Aylık ortalama konaklama masrafları 1000-1500 USD (Dolar) arasında değişmektedir. Bu ücrete aile yanı konaklama seçilmesi durumunda yemek masrafları da dahildir.​​​​​​​

Türkiye ile Saat Farkı?

Boston ile Türkiye arasında 7 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’de saat 21:00 iken Boston’da saat 14:00’dır.​​​​​​​

Boston’da Nereye gidilir ? Boston’da Neler Yapılır?

Museum of Fine Arts: Yaklaşık 450 bin parçanın yer aldığı bu müze, Amerika'nın en büyük güzel sanatlar müzeleri arasındadır.

John F. Kennedy Presidential Museum & Library: Müze içerisinde Başkan Kennedy'nin videoları ve fotoğrafları, anı defterleri, kişisel eşyaları, aile fotoğrafları vs. yer alıyor.

Museum of Science (Bilim Müzesi): İçerisinde dev IMAX ekranda üç boyutlu filmlerin de gösterildiği, adından da anlaşılacağı gibi bir bilim müzesi.

Children's Museum (Boston Çocuk Müzesi): ABD'nin ikinci büyük çocuk müzesi olma özelliğine sahip.

Museum of African American History: ABD'ye Afrika'dan göç etmiş kişilerce kurulan ilk siyahî müzedir.

Acorn Street, diğer bir ifadeyle "en çok fotoğraflanan sokak" ise Arnavut kaldırımı ile döşenmiş bir cadde. Yine klasik tarzda Boston evlerini görebilmek mümkün.

Prudential Tower: 228 metre uzunluğunda 52 katlı bir gökdelendir. 50. katı bir gözlem noktası olarak kullanılır.

BOSTON HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

    YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

    Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler