SPRACHCAFFE İLE PLAYA DEL CARMEN, MEKSİKA MACERASI

Öğrenci Yorumları

Merhabalar Ben Emre Görentaş. Selçuk’la yaptığımız küçük röportajın detayları aşağıdaki gibidir :) Orta ya da Güney Amerika ve çevresi hakkında aklınıza ne takılırsa bana ya da Selçuk’a sorabilirsiniz.

Sprachcaffe – Playa Del Carmen’de verilen eğitim nasıl; eğitimcilerin kalitesi nasıl?

Okul ortamı ve eğitmen kalitesi iyi ancak okulda yönetim problemi var. İspanyolcada toplam 6 seviye (A1, A2, B1, B2, C1, C2) olmasına rağmen okulda yalnızca 3 sınıf mevcut ve bu 3 sınıftan yalnızca 2 tanesi aktif olarak eğitim veriyor. Dolayısıyla A1, A2 ve B1 seviyedeki öğrenciler bir sınıfta, B2,C1 ve C2 seviyedeki öğrenciler bir sınıfta eğitim görüyor. Hal böyle olunca da öğrenmede problem yaşıyorsunuz. Anlatılan bir konu kimi zaman size çok uzak, kimi zaman ise zaten bildiğiniz şeyler olabiliyor. Okula her hafta yeni öğrenci kabul ediliyor. Örneğin okulda 1 aydır eğitim görüyorsunuz ve belirli bir seviyeye geldiniz. Gelecek hafta tamamen sıfır bir öğrenci yeni sınıf arkadaşınız olabilir, dolayısıyla aynı konuları tekrar dinlemek zorunda kalabilirsiniz. Coğrafi konumu nedeniyle Brezilya'lı öğrenciler çoğunlukta ve geneli İngilizce bilmiyor. Derste anlamadığınız bir konunun İngilizce anlatılmasını talep ediyorsunuz ancak sınıftaki tüm öğrenciler İngilizce bilmediğinden bu mümkün olmuyor. 1 ay bu şekilde eğitim aldıktan sonra okul yönetimi ile görüşüp haftalık 20 olan ders saatimi 10'a düşürüp özel derse çevirdim. Aynı ücret karşılığında günde 4 saat yerine 2 saat özel ders alıyorum ve gayet memnunum.Bu tabii ki okulun diğer şubelerinde bu şekilde değildir, Meksika çok tercih edilen bir lokasyon olmadığından bu şubede böyle bir durum sözkonusu oluyor.Konaklama ile ilgili ilk önerdiğin nedir? Okuldan ayrı olarak konaklama fiyatları ne kadar?

Okul 5 katlı bir otelin giriş katında bulunuyor ve öğrencilere otelde konaklama şansı sunuyor. Konum olarak şehrin merkezinde ve sahile 5 dk yürüme mesafesinde. Ancak fiyatı pahalı. Paylaşımlı oda kullanmak isterseniz haftalık 270 USD, tek kişilik oda kullanmak isterseniz ise haftalık 480 USD ücret ödemeniz gerekiyor ve odalarda Wifi bile zor çekiyor. İnternetten düzgünce faydalanmak için resepsiyona inmeniz gerekli. Otelin havuzu da mevcut, kullanmak için otelde konaklamanız gerekmiyor, öğrenci olarak da havuzu kullanabilirsiniz. Aile yanı konaklama seçerseniz de haftalık 280 USD ödemeniz gerekiyor, bu ücrete kahvaltı da dahil ve genellikle tek kişilik odanız oluyor. Okula yaklaşık 15-20 dk yürüme mesafesinde.

Otelde konaklamak yerine AirBNB üzerinden 1+1 ev kiraladım. Elektrik, su, sıcak su, internet vb. tüm giderler dahil aylık 550 USD ödüyorum. Okula 5 dk yürüme mesafesinde ve tamamen bana ait bir ev. Genellikle okuldan arkadaşlarla benim evde vakit geçiriyoruz. Herkesin favori evi oldu.
 
Okul havaalanı transfer imkanı da sunuyor ancak bunun için 60 USD talep ediyor. Taksiyle 40 USD’ye gidebileceğiniz gibi 24 USD’ye havaalanının resmi web sitesinden shuttle rezervasyonu yapabilirsiniz. Ayrıca akşam 8’e kadar hizmet veren bizdeki HAVATAŞ otobüsleri gibi ADO otobüsleri var. Havaalanından şehir merkezinde 10 USD’ye gidebilirsiniz. Okulun aktiviteleri nasıl? Okuldan bağımsız olarak Playa Del Carmen’de neler yapıyorsun ya da neler yapılır?


Okul otelin yanı sıra tur acentesi işi de yapıyor ve birçok tur düzenliyor. Özellikle arkeolojiye merakı olanlar için muhteşem bir fırsat sunuyor Meksika. Aztecler ve Maya’ların bir çok yaşam alanı çevre şehirlerde bulunuyor ve hepsine turla gitmek mümkün. Ancak tur fiyatları biraz abartılmış. En azından okulun kendi öğrencileri için daha ucuz olması gerekirdi. Biz genellikle 4-5 arkadaş araba kiralayıp (Kasko vs dahil günlük 125-150 TL aralığında) kendimiz gitmeyi tercih ettik ve çok daha ucuza mal ettik. Ayrıca dünyanın en güzel sahilleri burda bulunuyor. Karayip denizinin tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Okuldan bağımsız her Salı günü konuşma kulübüne katılabilirsiniz. Detayları MeetUp.com adresinden görebilirsiniz. Kulübe İngilizcesini geliştirmek isteyen Meksika’lılar ve İspanyolcasını geliştirmek isteyen yabancılar katılıyor. Belirli aralıklarla İspanyolca ve İngilizce konuşuyorsunuz.

Ayrıca her Çarşamba günü Bicineta adı verilen bir bisiklet grubunun şehir turu var. Gruba ücretsiz katılıp her hafta yaklaşık 15 km ‘lik bir tura çıkabilirsiniz. (Kendi bisikletiniz olması gerekiyor, ya da okuldan günlük bisiklet kiralayabilirsiniz)

Spor yapmak isteyenler için bir çok spor salonu mevcut. Ortalama ücretler aylık 500 Peso ( 83 TL). Evolve adında bir spor salonuna gidiyorum ben hafta içi 06:00-23:00 arası spor yapmak mümkün. Evime yakın olduğu için burayı seçtim. Salondakilerle iletişim kurup arkadaş edinme, dil geliştirme şansı da mevcut.

Meksikalılar Amerikalı ya da Avrupalılar gibi değil. Aynen Türk’ler gibi son derece sıcak kanlılar, arkadaş edinmek çok kolay. Geldikten 2 hafta sonra kurs dışında en az 20 kişiyle tanışmıştım :)

Ek olarak dileyenler Skydiving yapma şansı bulabilirler :) Hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biriydi diyebilirim :)


Şehirde ulaşım nasıl? Ortalama yaşam masrafları nedir? Başka şehirlere gittin mi, şehirlerarası ulaşım nasıl?

Küçük bir şehir olduğundan her yere yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak hava sıcaklığı nedeniyle uzun süre yürümek pek mümkün olmuyor. Ben ulaşımımı bisikletle sağlıyorum, en uzak noktaya 10 dk’da gidebiliyorum. Konaklama dışındaki yaşam masrafları Türkiye ile aynı diyebiliriz. 1 TL yaklaşık 6 Meksika Pesosuna denk geliyor. Herhangi bir kafede 30 Pesoya (5 TL) kahve içebilir, 100-150 Peso’ya (25 TL) içecek dahil yemek yiyebilirsiniz. Bu verdiğim fiyatlar ortalamadır, Türkiye’deki karşılığını Kahve Dünyası’nda bir kahve , Köfteci Ramiz’de bir yemek olarak düşünebilirsiniz. Daha ucuz ya da pahalı yerler bulmak mümkün. Ayrıca marketten alışveriş yapıp evde kendi yemeğinizi de hazırlayabilirsiniz. Şehir merkezindeki Walmart ya da Mega marketten her türlü ihtiyacınızı bulabilirsiniz. Ayrıca her köşe başında görebileceğiniz 24 saat açık OXXO marketlerinde birçok ihtiyacınızı bulabilirsiniz.

Uzun süre kalacaksanız Sim-Kart alma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ülkedeki en iyi operatör TELCEL, herhangi bir sıkıntı çekmiyorsunuz. Ülkede neredeyse hiç kimse konuşma paketi kullanmıyor, internet paketi ile WhatsApp üzerinden sesli mesaj gönderiyor herkes. Başlangıçta simkart için 50 Peso (8,33 TL) ödemeniz gerekli. Ardından 300 Peso ( 50 TL) karşılığında 2 GB internet alabilirsiniz. 2 GB internet WhatsApp, Facebook ve Twitter’da kullanabileceğiniz 1 GB ekstra internet ile birlikte geliyor. Toplamda aylık 3 GB internet almış oluyorsunuz.

Çevrede görmeniz gereken bir çok ada ve şehir bulunuyor. Yukarda belirttiğim gibi turla gidebileceğiniz gibi adalara vapurla geçip, motosiklet kiralayıp kendi turunuzu yapabilirsiniz, çok daha eğlenceli :) Çevre şehirlere ise aynen bizdeki dolmuşlar gibi hizmet veren Collectivo adı verilen araçlarla 35 Peso (5,83 TL) karşılığında gidebilirsiniz. Gittiğiniz şehirlerdeki harcamalarınız Playa del Carmen’deki gibi olacak, neredeyse tüm şehirlerde fiyatlar aynı.

Ek olarak, Meksika’da tüm plajlar ücretsiz ve halka açık. Herhangi bir otelin önünde olsa dahi istediğiniz yerde istediğiniz gibi yüzebilirsiniz. Şezlongları kullanmak isterseniz ücret ödemeniz gerekebilir.

Şehir merkezi gayet güvenli, tamamen turist şehri diyebiliriz. Miami’den 1 saatlik uçuşla buraya gelinebiliyor. Dolayısıyla yalnızca hafta sonu için bile gelmiş birçok Amerika’lı görebilirsiniz. Şehirde bir çok gece kulübü bulunuyor ve hepsi aynı cadde üzerinde, gece hayatını sevenler tüm club’ları deneyebilir :)

Turist şehri olduğundan hemen hemen her kafede restoranda Amerikan Doları, Kanada Doları ve Euro kullanabilirsiniz. Ancak her mekan kendi belirlediği kur üzerinden işlem gerçekleştiriyor. Gelmeden önce Türkiye’de Meksika Peso’su bulamayacağınız için maksimum 200 USD ile gelmenizi tavsiye ediyorum. TL’den USD’ye , USD’den de Peso’ya çevirirken kur farkından dolayı ciddi bir şekilde kayıbınız oluyor çünkü. En mantıklı yol Türkiye’deki hesabınızda TL olarak para tutup buraya bankamatik kartınız ile gelmeniz. Herhangi bir bankaya gidip bankamatik kartınız ile yaklaşık 30 Peso (6 TL) komisyon ödeyip istediğiniz kadar Peso çekebilirsiniz. Direk olarak TL’den Peso’ya çevrim yaptığından kaybınız daha az oluyor. Şehirde her köşe başında hatta her restoranda markette ATM bulunuyor. Bunları kullanmamaya dikkat edin, kartınızı kopyalayabilecekleri gibi para çekerken de çok ciddi komisyon ücretleri talep ediyorlar. Bir banka bulup, banka içindeki ATM’lerden para çekmek en doğrusu. Genellikle HSBC’den para çekiyorum ve hiçbir sorun yaşamadım. Finansbank, İş Bank ve Garanti Bank kartlarımı para çekmede kullandım. En düşük komisyon ücretini Garanti’nin aldığını fark ettim. Mümkünse Garanti Bank kartınız ile gelin.

Başvuru sürecinde ya da sen orada eğitim alırken Academix ne kadar faydalı oldu ya da faydalı olabildi mi?

Okul ve şehir seçimini araştırmalar sonucu kendim yaptığım için bu konuda Acedemix’den destek talep etmedim ancak kayıt ve sonrasındaki işlemlerde Academix gayet hızlı bir şekilde yardımcı oldu.

Ben bir işe yaradım mı? İstediğin şekilde övebilir ya da yerebilirsin.

Kesinlikle yardımcı oldun, yaklaşık 1-2 günde tüm işlemleri hallettik sayende, teşekkürler :)

Academix’i, beni ya da eğitim aldığın okulu/ülkeyi/şehri önerir misin? Eğer yandakilerden birini önermiyorsan, bunlara alternatif neler/nereler ve kimler senin önerilerin olurdu?

Academix’i, seni ve Playa del Carmen’i kesinlikle öneririm. Ancak okul konusunda özel ders tercih edilmesi taraftarıyım.

Emre Görentaş
Sprachcaffe Dil Okulu – Playa Del Carmen, Meksika
2016 Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Selçuk Berber - Beşiktaş Ofis
selcuk@academix.com.tr 
+90 212 259 0099 | + 90 555 010 3048

 

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Mükemmel İki Yıl İçin İtalya’da Master: Politecnico Di Milano Maceram

2018’de İzmir Yaşar Holding’te çalışırken tamamen tesadüf eseri, bir gideyim ne varmış bir bakayım diyerek gittiğim yurtdışı eğitim fuarında tanışt...   Devamı

Emre Danışan
Emre Danışan
Öğrenci
Ücretsiz Master Danışmanlığı ile İskoçya'da Eğitim

Hayatımın en önemli kararlarından birini verirken küçük bir araştırma yapıp bir eğitim danışmanı ile çalışmaya karar verdim. Böylece Academix aile...   Devamı

Gizem Kılıçarslan
Gizem Kılıçarslan
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler