POLITECNICO DI MILANO'DA UÇAK MÜHENDİSLİĞİ YÜKSEK LİSANS

Öğrenci Yorumları

Merhabalar Academix Ailesi!
Ben Furkan Özkalay. 2019 yılında Türk Hava Kurumu Üniversitesi, uçak mühendisliği bölümünden mezun oldum ve şu anda da Politecnico di Milano’da yine kendi bölümüm üzerinden yüksek lisans yapıyorum.

4 yıllık lisansımın ardından iş arayışına girdim, iyi bir dereceyle mezun olmama rağmen iş bulamadım. Ben de bu derecemi ödüllendirecek bir üniversitede yüksek lisans yapma düşüncesiyle yola çıktım. Malumunuz yüksek lisansta fazla bir finansal yardım olmadığı için, olanaklarınıza uygun aynı zamanda da sizi başarıya taşıyacak bir okul bulmak durumundasınız; fakat yüzlerce üniversite arasından, pek çok kafa karıştırıcı bilgi arasından sıyırıp doğru kararlar vermek her zaman kolay olmuyor. Bu noktada işin ehli ve durumunuzu anlayan birileriyle ilerleme ihtiyacı duyabiliyorsunuz. Demem o ki “Başlamak bitirmenin yarısıdır.” derler fakat bazen nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. İşte ben de tam bu durumdayken yardımıma Academix ve Hakan Bey yetişti. İnternette danışman firmaları ararken Academix karşıma çıktı, diğer öğrencilerin tecrübelerini okudukça ve çektikleri videoları izledikçe, bu aileye olan güvenim arttı ve sonucunda ben de onların tecrübelerinden yararlanmak adına Hakan Bey ile iletişime geçtim.

Deneyimli çalışanlar ve tecrübeleriyle birlikte Academix, başvuru öncesi, süreç boyu ve süreç sonrasında neredeyse her adımda yanımda olup beni yönelendirler. Ülkeye giriş yaptıktan sonra dahi ne durumda olduğumu, nasıl bir ilerleme kaydettiğimi sorup, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak istediler. Bu yüzden Hakan Bey ve Academix benim için büyük bir şans diyebilirim.

Ülkeye giriş ve sonrası deneyimlerinden bahsedecek olursam; dil konusunda biraz sıkıntı yaşadım çünkü İngilizce bilmesi gerektiğini düşündüğünüz çoğu birim dahi İngilizce konuşamıyor, bu nedenle gelmeden önce İtalyanca pratik yapmanızda yarar var. Bununla beraber ne yazık ki pandemi gibi şanssız bir sürece denk geldim o yüzden, şu ana kadar, İtalya’nın güzelliklerini görebilme şansını pek fazla edinemedim; fakat görüldüğüm ve gezdiğim kadarıyla mimari ve tarihi olarak eşsiz bir ülke, pandemi sürecinin bitip, zamanım ve olanaklarım elverdiğince ülkeyi gezmeyi iple çekiyorum.

Ülkeye giriş yaptıktan ve 15 günlük zorunlu karantina sürecini tamamladıktan sonra, Politecnico’nun Como şehrindeki yurduna yerleştim. Kampüsüm Milano-Bovisa’da olmasına rağmen, yüksek kiralar ve yurtlarda boş oda olamaması nedeniyle ekonomik olarak başka bir çözüm bulmam gerekti. Como, Milano-Bovisa kampüsüne trenle ortalama 1 saat uzaklıkta bir şehir, ama eğer bir doğa severseniz temiz havası, gölü ve ormanlarıyla Milano merkezden daha çok seveceğiniz bir yer.

Politecnico di Milano’dan söz etmek gerekirse, sıkı bir çalışmaya hazır olmanızı öneririm çünkü Türkiye’deki yüksek lisans ortamından ve yoğunluğundan çok farklı bir yoğunluk ve müfredatla karşınıza gelecek bu üniversite. Genellikle teorik ağırlıklı bir eğitim müfredatına sahip olan Politecnico, sizden gece-gündüz çalışmanızı bekliyor. Yine pandemi mağduru olarak canlı derslere katılma olanağım pek olmadı, “blended mode” kapsamında öğrenciler haftanın 2-3 günü kampüste, geri kalan günlerde ise online olarak dersleri takip etti. Geçirdiğim yarım dönemlik süreçle ilgili yine şunu söyleyebilirim ki Politecnico pandemiye en çok dayanan üniversitelerden biri oldu çünkü diğer tüm üniversiteler erkenden 100% online eğitime dönerken, PoliMi en geç dönen ve süreci hassaslıkla yöneten bir okuldu.

Genel olarak tavsiyelerimde ise gelmeden önce bol bol İtalyanca pratik yapın, İtalyan eğitim sistemini, sınav sistemi ve notlandırma hakkında fikir sahibi olun çünkü Türkiye’deki sistemden çok çok farklı bir sistemle karşı karşıya kalacaksınız ve hatta bu sisteme uyum sağlamak biraz zaman alacak. Kalacağınız yeri gelmeden önce mutlaka ayarlayın, nitekim kiraların, özellikle şehir merkezinde, yüksek olasının yanında boş oda bulmak bazen çok sıkıntı oluyor. Son olarak, eğer sıkı bir Türk mutfağı tutkunuysanız gelmeden önce valizi kıyafet yerine favori gıdalarınızla doldurun çünkü Türk marketlerini merkezi yerler dışında bulmak çok da kolay olmuyor.

Buradaki zamanınızı iyi değerlendirin çünkü zamanının su gibi akıyor. Bol bol gezmeniz, eğlenmeniz ve hayalini kurduğunuz başarılı bir eğitim süreci temennisiyle.

Academix Danışmanı:
Hakan Nur, Ankara Şube
hakan@academix.com.tr 
+90 312 465 08 01 | +90 553 867 67 02

Furkan Özkalay

Furkan Özkalay

Öğrenci

Politecnico di Milano MSc Aeronautical Engineering öğrencisi

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Humber College’de Post Grad Certificate Programı

Şu anda Toronto’da sahil kenarında, şehirde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra, dinlenirken size yazıyorum. Bundan 1 yıl önce yurt dışına çıkma planl...   Devamı

Yüksel Büber
Yüksel Büber
Öğrenci
Kanada Öğrenci Vizesine Eş ile Başvuru

2021 kış döneminde Algonquin College`da 1 yıllık(3 dönemlik) Accounting and Finance Practice programına başladım. Pandemi nedeniyle okul online eği...   Devamı

Emine Arda
Emine Arda
Öğrenci
Yurt Dışında Mühendislik Eğitimi

Necmettin Bey oğlu Abdulkadir için mühendislik eğitimi araştırması sırasında Academix ile tanıştı.   Devamı

Necmettin Kemal
Necmettin Kemal
Öğrenci
Politecnico di Milano'da Uçak Mühendisliği Yüksek Lisans

Politecnico Di Milano'da MSc Aeronautical Engineering eğitimi alan öğrencimizin paylaştığı deneyimleri.   Devamı

Furkan Özkalay
Furkan Özkalay
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler