KAPLAN INTERNATIONAL MANCHESTER'DA DİL EĞİTİMİ

Öğrenci Yorumları

Herkese merhaba,

Kariyeriniz, alışkanlıklarınız, hobileriniz, her şeyden önce kendiniz için İngilizce öğrenmeye karar verdiniz ve özellikle "anlıyorum ama konuşamıyorum" klişesini yenmek için yurtdışında dil eğitimi almanız gerektiğinin farkına vardınız. Eğer bağlantınız yoksa, yakın çevre, arkadaşlar, forumlar, sosyal medya ve bir çığ gibi büyüyen "Yurtdışı danışmanlık firmaları" başta olmak üzere birçok siteyi gezdiniz. Her okuduğunuz, duyduğunuz şeyde kafanızdaki 1 soruya cevap aldıysanız, fazladan da birkaç soruya sahip oldunuz. İlk başlarda kafanıza yatan bir ülke/şehir/okul için yaptığınız araştırmada bir yerde çok güzel şeyler söyleyenler varken diğer yanda yerden yere vuruyorlar... Kafanız çok karışık. Nereden mi biliyorum? :)

Ben Ozan. 27 yaşındayım. İnşaat ve İşletme bölümlerinden mezun olup askerliği de aradan çıkardıktan sonra 2 yıl özel bir şirkette çalıştım. Daha sonra yaşanan problemler sonrası işten ayrıldım. İngilizce'nin, hayatımın her alanında bana daha iyi kapılar açacak bir anahtar olduğunun farkına vardıktan sonra Yurtdışında eğitim almaya karar verdim.

Şehir, ülke, okul ve program konularını önce kendim araştırdım ve kendime notlar çıkardım. Daha sonra da birçok danışmanlık firması ile görüştüm. Sonunda Academix ile devam etme kararı aldım. Kadıköy şubesinden Serdal Bey ile süreci ilerlettik. Detaylı ve zor sorularım dışında isteklerim, düşüncelerim ve durumumu göz önüne alıp ona göre doğru önerilerde bulundu. Kurs olarak Kaplan International College'ı seçtim. Gittiğim şehri değiştirme gibi bir ihtimalimin rahatlığı dışında futbola olan bağlılığımın da etkisi ile Manchester'a gitmeye karar verdim. Hazırlıksız gitmek istemediğim için de İstanbul'da 3 kur İngilizce kursuna gitmiştim.

6 aylık eğitimimin 3 haftası tamamlandı. İlk gün (writing, speaking ve genel gramer) seviye belirleme yapıldıktan sonra ders programı ve öğretmenim belirlendi. Kaplan ile ilgili gözlemlerim olumlu. Okul, öğretmen, konaklama vb durumlar ile ilgili sorunlarınız olursa direkt konuşabiliyorsunuz. Her departman farklı ve her personel ilgili ve yardımsever. Mesela seviyem dışında (Intermadiate) ders programımın öğleden sonra olduğunu öğrendim. Konuştum, ertesi hafta sabah programına geçtim. Kursun anlaşmalı lüks bir yurdu var ama gerçekten çok pahalı. Homestay konusu ise tamamen şans diyebilirim. Ben pek bir sorun yaşamadım.

Manchester güzel ve temiz bir şehir. İnşaat mezunu biri olarak tarihi ve modern melezi diyebilirim. Hava genellikle serin ve gün içerisinde 4 mevsimi yaşama şansınız yüksek. Mont giyip güneş gözlüğü ile geziyorsunuz. Özellikle kur farkı göz önüne alındığında pahalı. İnsanlar birbirine saygılı ve yardımsever ve kesinlikle kimse kimseye karışmıyor. "Sorry" ve Thank you" kelimelerini sıkça söyleyip duyacağınıza emin olabilirsiniz. Ulaşım ucuz değil, bisiklet yaygın, yemek kültürü pek yok. İnsanlar genellikle sandviç ya da fast food tüketiyor ama harika (Türk dahil) farklı ülke restaurantları var.

Manchester Dil Okulları

Kaplan'da (her hafta değişen) bazıları ücretli bazıları ücretsiz her gün etkinlik&gezi oluyor. Bunlara katıldıkça, kursa devam ettikçe her milletten arkadaş çevreniz oluşmaya başlıyor. Örneğin; farklı bir ülke restaurantına gidip hep birlikte yemek yiyip hem onların şehir&ülkeleri ile ilgili genel kültür ediniyor, hem farklı aksanları tecrübe ediyor hem de İngilizce konuşuyorsunuz ki, bu en önemlisi. Size tavsiyem, Türkçe'den uzak durmanız. Alışkın değilseniz başlarda sorun yaşamanız çok normal. Zaman geçtikçe alışıyor ve "anlıyorum ama konuşamıyorum" durumunu yenmeye başlıyorsunuz. Bir kelime bile olsa konuşun.

Her hafta düzenli halı saha maçı, kursta diğer öğrenciler ile PS4 turnuvaları, Old Trafford'da Avrupa Ligi maçı dışında stat-müze turu, okul ile farklı şehir gezileri, futbol ve savaş müzesi, farklı ülke restaurantlarında yeni tatlar, alışveriş ve dahası. İngilizce'yi yaşayarak öğreniyorum, okuldan çıktıktan sonra sokakta, evde, her yerde kullanmak hem eğlenceli hem de çok faydalı. Grameriniz çok iyi olabilir ama speaking gerçekten çok farklı bir şey. Nasıl araba sürüleceği ile ilgili onlarca kitap okuyup, video izleyebilirsiniz ama iş arabayı kullanmaya geldiği zaman her şey değişir.

Eğer imkanınız ve yurtdışında eğitim alma hayaliniz varsa kesinlikle ertelemeyin. Harika bir deneyim ile İngilizce'nizi geliştirecek, Dünya'yı tanıyacak ve öz güveninizi arttıracaksınız.

İngiltere, özellikle Manchester ve Kaplan IC hakkında sorularınız varsa memnuniyetle yardımcı olabilirim.

Enjoy!

Ozan Aydın
Kaplan International English Dil Okulu – Manchester, İngiltere
2017 Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Serdal Gezer
serdal@academix.com.tr
+90 216 345 06 05 | +90 553 699 18 00

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Corona Sonrası Dublin'de İngilizce Eğitimi

İyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında iyi bir firmada işe girebilmek için ilk ve önde gelen şartın İngilizce yeterliliği olduğu kanısında...   Devamı

Ethem Onur Alabaş
Ethem Onur Alabaş
Öğrenci
Dil Eğitimi Sonrası King’s College London'da Yüksek Lisans Eğitimi

Birden fazla yerle görüştüm ancak bana en çok güven veren yer Academix oldu.   Devamı

Fatma Yusein
Fatma Yusein
Öğrenci
Study International Relations at University of Venice in Italy

I’m Nigerian, currently studying and residing in Italy. I got to know about Academix Agency through the expo that was help in Hilton hotel in Ankar...   Devamı

Elyon Krimshap Kanto
Elyon Krimshap Kanto
Öğrenci
Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler