IRLANDA DUBLIN DENEYİMİ – KAPLAN INTERNATIONAL

Öğrenci Yorumları

Dublin Deneyimi – Kaplan International

Merhaba ben Temel Mert HASANOGLU, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunuyum. Bölümüm ve yaptığım islerden dolayı İngilizce öğrenmeye karar verdim ve hemen ardından yurtdışı dil okulları arayışına girdim ve kısa surede Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık firmasına denk geldim. Arayıp bilgi aldıktan sonra Academix Beşiktaş şubesine gittim ve orada beni Emin Bey karşıladı. Henüz hangi ülkeye gideceğime dair fikrim olmadığı için Emin Bey ile genel olarak konuştuktan sonra çalışma izni ve vize kolaylığından dolayı Dublin’de ve Kaplan Dil okulunda karar kıldık. Sonrasında gerekli işlemler için gereken evrak ve dökümanları beraber toparladık hemen ardından vize işlemlerine başladık. Vize sürecinde İstanbul’da bulunmadığım için bu süreç biraz zorlu geçti fakat Emin Bey’in ciddi desteği ve önerileri sayesinde vizeyi aldım ve 3-4 gün sonra Dublin yolcusuydum :) Bu süreçte Emin Bey’e ve Akademix’e çok teşekkür ederim.


Publari ve tarihiyle öne çıkan İrlanda’da her köse başında bir pub görebilirsiniz ve içlerine girdiğinizde İrlanda kültürünü hissedebilirsiniz. İrlandalılar genel olarak eğlenmeyi seven, sıcakkanlı insanlardır. Eğer iyi bir arkadaş çevreniz var ise sıkılmanız imkansızdır. Kozmopolit bir yapısı olduğundan da her ülkeden insanla tanışıp sohbet etme şansını buluyorsunuz. İrlanda aksanı benim açımdan anlaşılması biraz zor bir aksan olduğundan ilk başta anlamakta biraz güçlük çektim ama alıştığınızda hoşunuza gidecek bir aksanları var :)


Dublin'e vardığımda çok fazla çekincelerim vardı çünkü İngilizce seviyem neredeyse sıfırdı ve ilk 1 ay dil gelişimine faydası olacağını düşünerek aile yanı konaklama seçeneğini seçmiştim. Bunun dışında öğrenci yurtlarında veya daha sonralarda şehir merkezinde paylaşımlı evler de bir seçenek olarak var. Benim kaldığım aile güler yüzlü ve her konuda yardımcı oluyorlardı bu yönden şanslıydım ve yemek olarak İrlanda’nın kültürüne özgü bir şeyler mutlaka sunuyorlardı. Sonrasında şehir merkezinde okuluma yakın bir mevkide paylaşımlı bir eve taşındım.


Okul konusuna gelirsek bana göre Kaplan Dublin’deki en iyi okullarda bir tanesi. Gerek öğretmenleri olsun gerek eğitimi olsun ek olarak sosyal aktiviteler bakımından zengin bir okul. Eğer okul sonrası bir planım yok ise derslerden sonra veya hafta sonraları aktivitelere katılarak günümü iyi değerlendirip ve diğer öğrenciler ile tanışıp muhabbet ederek gerek sosyal çevremi genişletme gerek ise dil gelişimim için gayet faydalı oldu.

İngilizcemi biraz ilerlettik den sonra is arayışına başladım. Haftalık 20 saatlik bir çalışma iznim olduğu için aylık ortalama 800 Euro’luk bir kazancım oluyordu ve çalıştığım yerdeki insanlarla pratik yaparak kendimi geliştirme fırsatı buluyordum.

İrlanda Gideceklere Tavsiyem;
Öncelikle eğer çalışmayı düşünüyorsanız gelmeden önce çalışmanız için gerekli evraklar olan GNIB ve PPS kartınızın için başvuru randevusunu almalısınız. Ek olarak, İrlanda konumu nedeniyle çok yağış alan ve soğuk bir ülke bu nedenle özellikle kış aylarında doğu gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle yağış ve soğuğa dayanıklı kalın giysilerinizi ve bir yağmurluğunuzu da getirmenizi tavsiye ederim. Son olarak bu sürecin en başından sonuna kadar bana olan alakaları ve özverilerinden ötürü Beşiktaş ofise ve Emin beye tekrar teşekkür ederim. Hoşça kalın.


Academix Danışmanı:
Mehmet Emin Ünlü, Beşiktaş Şube
emin@academix.com.tr 
+90 212 259 0099 | + 90 553 697 1800

 

Temel Mert HASANOGLU

Temel Mert HASANOGLU

Öğrenci

İrlanda Kaplan International Dil Öğrencisi.

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Corona Sonrası Dublin'de İngilizce Eğitimi

İyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında iyi bir firmada işe girebilmek için ilk ve önde gelen şartın İngilizce yeterliliği olduğu kanısında...   Devamı

Ethem Onur Alabaş
Ethem Onur Alabaş
Öğrenci
Dil Eğitimi Sonrası King’s College London'da Yüksek Lisans Eğitimi

Birden fazla yerle görüştüm ancak bana en çok güven veren yer Academix oldu.   Devamı

Fatma Yusein
Fatma Yusein
Öğrenci
Study International Relations at University of Venice in Italy

I’m Nigerian, currently studying and residing in Italy. I got to know about Academix Agency through the expo that was help in Hilton hotel in Ankar...   Devamı

Elyon Krimshap Kanto
Elyon Krimshap Kanto
Öğrenci
Kızım Doğa Hayal Ettiği Yerde, İtalya'da

Ben Nurten Korkem, kızım Doğa üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyince ilk olarak uzun bir araştırma ve bilgi edinme dönemi yaşadık.   Devamı

Nurten Korkem
Nurten Korkem
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Kore'de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kore’de Korece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’ye özel uygulanan vize muafiyetinden yararlanarak 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Kor...   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
İngiltere’de Hukuk Eğitimi - Yeni Avukatlık Sistemi

Bu yazımızda Eylül 2021’den itibarı ile yürürlüğe girecek olan yeni avukatlık sistemini ele alacağız.   Devamı

Hakan Nur
Hakan Nur
Danışman
Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler