ESERP BUSINESS SCHOOL MARKETING AND COMMERCIAL MANAGEMENT MASTER PROGRAMI

Öğrenci Yorumları

Merhabalar, ben Berk Altıçiflik, İstanbul Aydın Üniversitesi endüstri mühendisliği mezunuyum. Academix aracılığıyla başvurduğum ESERP Business School’un Madrid kampüsünde Msc. Marketing and Commercial Management programında eğitimime devam ediyorum. Belki normalden önce ancak lise yıllarımda hayalini kurduğum yurtdışında lisans ya da yüksek lisans yapma isteğim bazı kişisel sebeplerden ötürü lisans eğitimi için gidemesem bile yüksek lisans hayalimi gerçekleştirdim. Üniversiteyi tam burslu olarak okudum, yurtdışı yüksek lisansım için yavaş yavaş para biriktirmeye çalıştım. Bunun yanında her yaz dünyayı gezmeye çaba gösterdim. Üniversitenin son sınıfı ve bitirdiğim sıralarda uzun dönem trainee olarak çalışırken, Taksim’de bulunan Academix şubesine gittim ve danışmanım İlayda Atuner ile tanıştım. Seçeneklerim çok açıktı, ya İspanya ya da İtalya olacaktı. Ama çocukluğumdan beri hayalini kurduğum İspanya ve Madrid isteğime karşı koyamadım ve kendimi Madrid’de buldum.

Eylül 2019’da başlayacak akademik yıl için Kasım 2018’da başvurular açılır açılmaz başvurdum, çünkü gitmeden önce kendime zaman ayırıp biraz İspanyolca öğrenmek ve çalıştığım şirkete devam etmek istedim. Lisans eğitimimi yüzde yüz İngilizce aldığım için dil belgesine ihtiyacım kalmadı. İş referansları ve 2 akademik referansla olağandan çabuk kabul aldım.

ESERP Business School Marketing and Commercial Management Master Programı

İlayda Hanım’a ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum çünkü sürecimin uzunluğuna rağmen başvuru, kabul, vize süreçleriyle yakından ilgilendi ve hatta benim buradaki sorunlarımla ilgili bile her an ulaşabiliyorum. Zamanım olduğu için vize görüşmelerine son derece planlı hazırlandım, ufak tefek sorunlar hariç sorunsuz bir vize alma dönemi geçirdim.

İspanya’ya geldikten sonra prosedürler devam ediyor ancak dediğim gibi önceden planlı şekilde hazırlanırsanız her şey kolay olacak. Buraya geldiğinizde öncelikle Padron (ikametgah) almanız gerekiyor. Bunun için randevuyu almak istediğiniz tarihten 2 hafta önce almaya çalışın. Sonrasında TIE olarak geçen yabancılar için kimlik kartı çıkartmanız gerekiyor.  Bunun için padron, fotoğraf, pasaport, online olarak indireceğiniz formlar ve bankaya ödenmesi gereken ücretin dekontu var. Ücret için ufak ipucu, asla sıra beklemeyin çoğu ATM’den bu işi saniyeler içerisinde halledebiliyorsunuz. Bu işin en sıkıntılı kısmı TIE için randevu alabilmek ancak ben vizemi alır almaz üstünde yazan NIE numaram ile girip online randevumu aldım. Benim tavsiyem Türkiye’deyken randevu işlerinizi halledin. 1 Ekim Madrid’e vardım ve önceden planlı şekilde 4 ekim de padron, 7 ekim de TIE randevum vardı. Her biri yaklaşık 10 dakika sürdü ve şuan 2’sini de almış bulunmaktayım.

Şuan Madrid’deki 3.haftam bitiyor ve turistken aşık olduğum şehir,  olduğundan çok daha harika olduğunu gösterdi. Yemekleri, eğlencesi inanılmaz ve Avrupa’dan farklı olarak 24 saat yaşayan bir şehir.  Uniplaces.com üzerinden paylaşımlı bir apartmanda kalıyorum. 2 katlı bu daire de 5 farklı ülkeden 5 ev arkadaşım var.

Merkeze yaklaşık 5 dakika yürüme mesafesinde oturuyorum, okula ise yaklaşık 20 dakika metro ile gidiyorum. Madrid’de öğrenciler için olan ulaşım kartı ile 30 günlük sınırsız biniş hakkı sadece 20 euro ve inanılmaz gelişmiş bir metro hattı var. Bunun dışında elektrikli scooterlar ve bisikletler oldukça ucuz kilometre başı 0.20 cent şeklinde gece metro çalışmıyorken kullanabilirsiniz.

ESERP Business School Marketing and Commercial Management Master Programı

Madrid bence İspanya’nın en düzenli şehri, buradayken şehir hayatı denen olguyu tamamen hissedebiliyorsunuz. Şehrin her yerinde kocaman parklar ve bahçeler var. Ünlü sanat müzeleri ve Malasana, Lavapies gibi yerlerde olağanüstü kafeler ve restaurantlar var. Bunun dışında dediğim gibi 24 saat yaşayan ender Avrupa şehirlerinden, günün her saati sokaklar dolu, insanlar sürekli eğleniyor. Her an yeni biriyle tanışabiliyorsunuz. İnsanlar bu olguya çok açık. Sohbet etmek ve İspanyolca pratiği için harika oluyor.

Bunun dışında çeşitli organizasyonlar var, her gün bir etkinliğe katılıp arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Örneğin pazartesi günleri ücretsiz Salsa dersleri, perşembe günleri Language Exchange ya da cuma günleri pubcrawl etkinlikleri ile. Bu kadar kısa sürede, değerli olduğunu düşündüğüm birçok arkadaş edindim. Bunlar Hırvatistan’dan, Almanya’dan ve daha birçok ülkeden tıpkı benim gibi master ya da eğitim için buraya taşınmış olan harika insanlar.

İspanya genelinde her pazar öğlen saatlerinde, herkes sokaktadır, sakın şaşırmayın! Madrid için ise El Rastro olarak bilinen şehrin ünlü pazarına akın ediliyor ve hızlı bir turun ardından, çevredeki tapas barlarda gün sona eriyor. İspanyollar ayakta tapas kültürünü ve saatlerce sohbet etmeyi çok seviyor. İnsanlar çok sıcak kanlı ve sizin alışmanız için elinden gelen her şeyi yapıyor, bilgilendiriyor.

ESERP Business School Marketing and Commercial Management Master Programı

(Getafe futbolcuları Soria ve Mata ile imza gününden)

Master süresince İspanya’da haftalık 20 saat çalışma iznim olacak. İspanyolcanızı biraz geliştirebilirseniz kendi işiniz ile ilgili çok rahat iş bulabilirsiniz. Bunun dışında part-time olanakları da çok. Saatlik ücret ve minimum 7-8 Euro civarında. Madrid Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri yaklaşık aylık gider olarak 500-600 euro artı kira olarak düşünebilirsiniz. Bu miktar ile gerçekten eğlenerek, çoğu şeyi deneyerek zamanınızı geçirebilirsiniz.

Okulumdan bahsedecek olursam ESERP Madrid, Madrid’de Rey Juan Carlos üniversitesine bağlı, burada alışılmış şekilde küçük bir kampüs ancak konferans salonları, bilgisayarlı kütüphaneleri mevcut. İhtiyacınız olan her şeyi kullanabiliyorsunuz. Koordinatörler Jose ve Alvaro sizinle gerçekten çok ilgili. İlk modülümü bitirdiğim bugünlerde size burada master deneyimi yaşamınızı öneririm. Çünkü dersler gerçekten interaktif ve öğretici. Derslere giren akademisyenler genellikle sektörde çalışmaya devam eden profesyoneller ve bu şekilde olması derslerin örneklerle güçlendirilmesine çok yardımcı oluyor ve verimi çok arttırıyor. Size yaşadıkları sorunlardan ve güncel teknolojilerden, tekniklerden oluşan bir ders programı sunuyorlar. Bu da gerçekten verilen eğitimin kalitesini arttırıyor. Bunun haricinde okulda her şey sistemli işliyor ve sorduğunuz sorular mutlaka cevaplanıyor ve talep ettiğiniz belgeler kısa bir sürede hazırlanabiliyor. Okulun bilinirliği her geçen gün artıyor. Geçen yıl El Pais gibi gazetelere göre ülkenin  “En iyi 5.Business School’u” olarak açıklandı.

Yurtdışında okumak ve yaşamak herkesin cesaret edemeyeceği bir durum ve bunun gibi bir hayaliniz varsa asla ertelemeyin ve korkmayın. Cesaret ve biraz risk, emin olun mutluluk getirecektir.

Berk ALTIÇİFLİK
ESERP Business School - Madrid, İspanya
2019 Yurtdışı Yüksek Lisans Öğrencisi
Academix Danışmanı: İlayda Atuner, Taksim Şube
ilayda@academix.com.tr
+90 212 249 94 89 | +90 553 406 01 99

 

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Aldım?

Dünyanın en zor vizesini bana kolay kılan Aslıhan Hanım’a şükranlarımı sunarım ve halihazırda çok başarılı olduğu mesleğinde daha da ileri gitmesi ...   Devamı

Süleyman ŞAHİN
Süleyman ŞAHİN
Öğrenci
İngiltere'de Yüksek Lisans Tavsiyeleri - London Metropolitan Univer...

Akademik hayatta ilerleme ve hedeflerime ulaşabilme adına attığım bu adımda beni destekleyen aileme, arkadaşlarıma, Hakan Bey'e ve tüm Academix ail...   Devamı

Berna KESER
Berna KESER
Öğrenci
Avustralya'da Dil Eğitimi Tavsiyeleri - ILSC Melbourne

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şirketini tercih etmemdeki neden daha önce İrlanda vizemi değerli çalışanların özverili çalışmaları sayesinde ...   Devamı

Beytullah Burak KOLÇAK
Beytullah Burak KOLÇAK
Öğrenci
Amerika'da İş İngilizcesi - Stafford House Boston

Araştırmalarım sonucunda Instagram üzerinden Academix’e ulaştım. Danışmanım Deniz Hanım benimle çok ilgilendi.   Devamı

Melis KABADAYI
Melis KABADAYI
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
İrlanda'da Yüksek Lisans Tavsiyeleri

Bu yüzden hiç düşünmeden geleceğe doğru güzel bir adım atarak yüksek lisans eğitiminiz için İrlanda’yı tercih edin!   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Ukrayna Üniversite Eğitimi

Bu yüzden “Ukrayna’da Üniversite okumak mantıklı mı?” diye soran öğrencilerimize ve öğrenci adaylarımıza kısaca bilgi verebilmek adına bu kısa bilg...   Devamı

Nuri Kuyululu
Nuri Kuyululu
Danışman
İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere’de ise lise eğitimi yaşa göre planlanmaktadır. Öğrenci 14 yaş itibari ile GCSE eğitimi almak zorundadır.   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler