DUBLIN’DE YAŞAM

Öğrenci Yorumları

Dublin’de Yaşam

Ben Ayberk ULUTOPRAK, Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Öğrencisiyim. Academix rehberliğinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunan ‘Delfin English School’ dil okuluna gittim. Uçağa ilk bindiğim zaman merak ve heyecan içindeydim. Kaptanımız İrlanda hava sahasına girdiğimizi anons ettiği zaman dışarıya baktığımda simsiyah bir hava ile karşılaştığımda ben nereye geldim dedim ama sonrasında iyi ki gelmişim dediğim birçok hatıram oldu. Benim için  çok güzel ve inanılmaz bir tecrübe oldu. Bambaşka bir kültür, Bambaşka yerler gezdim, gördüm, tanıdım ve farklı ülkelerden insanlarla tanıştım. Dublin’de geçirdiğim 3 ayda hem dilimi geliştirdim hem de İrlanda’yı bütünü ile gezip görme fırsatı elde ettim. Bu gezi fırsatlarım bazen okul gezileri ile bazen arkadaşlarım ile oldu bir gün farklı ülkelerden 5 arkadaş bir karavan kiralayıp İrlanda turuna çıktık ve inanılmaz yerler gördük, sanki yaşanan birçok savaş, burada geçmiş gibi tarih kalıntıları ile modernleşmiş bir ülkeyi boydan boya gezip görmek çok güzeldi. Onun haricinde Game of Thrones hayranı iseniz doğru yere gitmiş olacaksınız çünkü dizinin çekimlerinin olduğu birçok nokta burada ve buraya çok yakın onları gezip görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Dublin’de para birimi Euro bu yüzden İngiltere’de Sterlin kullanıldığını düşünürsek daha avantajlı konumdadır. Şehiriçi ulaşım oldukça gelişmiş olan Dublin’de otobüs, Dart adında sahip olduğu tren hattı ve iki hatlı kullanılan Luas Tramvayı bulunmaktadır. Size tavsiyem tercih ettiğiniz okuldan öğrenci kartı temin ettikten sonra gittiğiniz gibi O’Connell Caddesindeki Dublin Otobüs İşletme Ofisinden öğrenci kartınıza yükleme yapın yoksa üzerinizde bozuk para yok ise o anda yapılan ödeme sonrası  para üstü verilmiyor, daha sonra  para üstünüzü yine aynı yerden otobüste ödeme yaptıktan sonra verilen fiş ile alabilirsiniz.

Dublin’de genç nüfus fazla olduğu için son derece eğlenceli bir şehir gece ışıl ışıl herkes belli bir saatten sonra işyerlerini kapatıp barlara veya pub dediğimiz eğlence mekanlarında zaman geçiriyor ve inanın 3 ayımı geçirdiğim bu ülkede hiçbir şekilde kavga , gürültü vs. gibi ufak çaplıda olsa hiçbir olay ile karşılaşmadım.

Gelelim benim eğitim aldığım dil okuluma ‘Delfin English School’; ilk gün okula girdiğimde bu kadar sıcak karşılanacağımı tahmin etmezdim. Okuldaki öğrenciler, çalışan personel çok sıcakkanlı eğitimi ise gayet güzel ve kaliteli. Okul dışı etkinliklerinde müthiş aktifler bu da sizin İngilizcenizi geliştirmenize çokça katkıda bulunuyor. Her konuda aktivite düzenleyip hem çabuk alışmanız açısından hem de dil gelişimi için çok güzel katkıda bulunuyorlar ve okulun şehrin tam merkezinde olması da çok güzel ve büyük bir avantaj. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir okul ‘Delfin English School’, bunun dışında Atlas Language School, Griffith College ve Emerald Institute hakkında da olumlu şeyler duydum.


Konaklama konusunda ise alternatifleriniz Aile yanı, yurt veya Dublin şehrine geldiğiniz zaman tanıştığınız kişilerle ortak bir eve çıkabiliyorsunuz. Benim tercihim yurt oldu ama aile yanı konaklayan arkadaşlarımdan gayet olumlu referanslar aldım zaten müthiş sıcakkanlı insanlar inanılmaz yardımseverler size bir anımı paylaşmak isterim, Dublin’deki ilk günümde taksi ile şehir merkezini gezmek istediğimde bir taksici amca benim şehre ilk defa geldiğimi öğrenince beni taksimetresini belli bir yerden sonra kapatarak çoğu yere götürüp ulaşımımı nasıl sağlayacağım hakkında,  okulum nerede veya nasıl gidebilirim konusunda yardımcı olmuştu. Eğer bu ülkeyi tercih ederseniz içiniz ferah olsun çok samimi, sıcakkanlı ve yardımsever insanların ülkesine gitmiş olacaksınız.
İrlanda Başkenti Dublin dahil olmak üzere yeşillikleri, tarihi kalıntıları, sıcak ve yardımsever insanları özellikle suç oranının çok az olması, özellikle Dublin şehrine gelen Türk nüfusunun diğer ülkelere nazaran biraz daha az olması ile tercih edilmesini kesinlikle tavsiye edebileceğim bir ülke yaz ayınızı ya da daha uzun vakitlerinizi burada geçirmekten kesinlikle keyif alacaksınız. Zaten uzun dönem için de en büyük avantajı Selçuk Abi’nin dediğine göre çalışma izni vermesiymiş. Ben kısa süreli gelmiştim, faydalanamadım.

Buraya gelmek hayatımda verdiğim doğru kararlardan biri oldu. Bu süreçte her zaman bana yardımcı olup destekleyen başta danışmanım Selçuk BERBER'e ve tüm Academix ailesine teşekkür ederim. Şimdi diğer yorumlara baktım da reklam kokan hareketler gibi oluyor bu teşekkürler ama gerçekten teşekkür ederim. Hatta şöyle söyleyeyim bu sene okulum bitiyor ve yine Selçuk Abi ve Academix’le bir arkadaşımla beraber Kanada’ya gidiyorum. Orayı da detaylıca anlatacağım.
Görüşmek üzere.


Ayberk Ulutoprak
Delfin English School – Dublin, İrlanda
2015 Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Selçuk Berber
selcuk@academix.com.tr
0507 179 59 55


 

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

Çalışmaya başlamak için öncelikle GNIB kartını almanız gerekiyor.   Devamı

Tarık KURUCU
Tarık KURUCU
Öğrenci
EC English Dublin'de 25 Hafta Genel İngilizce ve Aile Yanı Konaklaması

Bu noktada internetten yaptığım araştırmalarda Academix'in bu kapsamda Türkiye'nin en iyi hizmet veren firmalarından biri olduğunu gördüm.   Devamı

Mehmet Serhat KARA
Mehmet Serhat KARA
Öğrenci
Kanada ILAC Dil Okulu Yorumları

yurt dışı eğitim hakkında soru ve tedirginliğiniz var ise Academix Antalya ofisi ziyaret etmenizi öneriyorum   Devamı

Burhan BOSTAN
Burhan BOSTAN
Öğrenci
PDM Öğrencisinden İtalya'da Oturum İzni Tavsiyeleri

Oturma iznine başvurabilmek için Poste Italiane yani postahaneden kit alınması gerekiyor   Devamı

Dilara ÇAŞKA
Dilara ÇAŞKA
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

EC Young Learners Yaz Okulu Programları

EC Young Learners, tecrübesi ve kalitesi ile Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda ve Malta gibi ülkelerde öğrencilere oldukça çeşitli aktivite imkan...   Devamı

Tugay İBİŞ
Tugay İBİŞ
Danışman
TOLES Sınavı Hakkında

Avukatlar, hukuk öğrencileri ve hukuk çevirmenleri için dünyanın önde gelen İngilizce sınavıdır.   Devamı

Aslıhan ÇALIŞKAN
Aslıhan ÇALIŞKAN
Danışman
Yurtdışında IELTS Hazırlık Eğitimi

Anadili İngilizce olan bir ülkede IELTS hazırlık kursuna katılmak öğrenciyi derslerde yoğun bir şekilde sınava hazırlarken ders dışında da günlük İ...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Portsmouth’ta Dil Okulu ve Yaşam

İngiltere’de Dil Eğitimi almaya karar verdiğimde, Türk oranının az olduğu, fiyatların daha uygun olduğu ve İngiliz kültürünü de yaşayabileceğim bir...   Devamı

Cansu BULGUR
Cansu BULGUR
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler