AVUSTRALYA'DAN VAZGEÇTİM ILAC TORONTO'DA 24 HAFTA DİL EĞİTİMİ

Öğrenci Yorumları

Arkadaşlar merhaba, ben Halil 29 yaşındayım. Yurt dışında dil eğitimi almayı yıllar önceden planlamıştım. 2010 yılında üniversitede hazırlık eğitimi sonrası work&travel programı ile bu deneyimi yaşamaya ilk adımımı atmıştım. Sonuç bir çok öğrencide olduğu gibi bende bu işin Türkiye ayağında olan firma tarafından açıkça dolandırıldım. Türkiye ye 15 gün içerisinde geri dönmek zorunda kaldım. Savcılığa şikayet etmeme rağmen takipsizlik kararı verildi. O zamanlar psikolojik olarak çok yıprandığım için bu olayın peşine hem hayat tecrübemin azlığı hem de olayın bana yaşattığı maddi ve manevi travmadan dolayı pek gitmedim.

Üniversite hayatından sonra vakit kaybetmeden iş hayatına başladım. Askerlik sebebi ile iş hayatıma ara verdim. Askerlikten sonra iş hayatına tekrar dönüş yapmadan önce dil okulu programı ile yurt dışında  dil eğitimi almaya karar verdim.

Bu süreçte birçok acenta ile görüşmeler gerçekleştirdim. Daha önce yaşadığım talihsiz tecrübeden dolayı ince eleyip sık dokumaya 

İş hayatımda ve normal hayatta kazandığım tecrübeler ışığında görüştüğüm insanların yaklaşımlarından, tavırlarından iş hakkındaki bilgi yeterliliği ve profesyonelliklerini değerlendirme ışığında ACADEMİX firmasına ve Ömer ÖRKI  Bey ile çalışmaya karar verdim. Ülke seçimi açısından zaten kendim KANADA ve AVUSTRALYA'yı kullandıkları para birimleri ABD doları karşısında bir kademe daha düşük olması ve ana dillerinin İngilizce olması sebebi ile karar vermiştim. Ömer Bey in yönlendirmeleri sonucu Avustralya hükümeti vize başvurusu esnasında okul parasının tamamının ödenmesini vize öncesinden istemesi sonucu vize çıkmaması durumunda paranın geri ödenir ama zaman olarak 2 yada 3 ay beklemeniz gerekir telkini üzerine KANADA’da karar kıldım.

Okul seçimi açısından 3 ya da 4 civarında bütçem ve beklentilerim doğrultusunda Ömer Bey tarafından bilgilendirildim. ILAC dil okuluna karar verdim. Vize başvurusu evrakları kendi payıma düşenleri Ömer Bey’in yönlendirmeleri ile hazırladım, diğer başvuru evrakları Ömer Bey tarafından hazırlandı. Beklendiği üzere 3 hafta civarında başvurum olumlu sonuçlandı. 

Okuldaki eğitim ve Toronto’daki hayata gelirsek; öncelikle ben ekim ayının başından mart ayının sonuna kadar Kanada da kaldım. Kış dönemine göre bu değerlendirmeleri yapacağım. Yaz ayı içerisinde gidecek arkadaşların karşılaşacakları bence çok farklılıklar gösterecektir. ILAC okulu gerçekten global bir okul. Dünyanın her yerinden öğrenciler ile karşılaşabilirsiniz. Öğrenci topluluğunun yoğunluğunu genellikle Brezilya, Japonya, Güney Kore ve tabi ki Türkiye’den gelen öğrenciler oluşturuyor. Tayvan, Cezayir, Sudiarabistan, İtalya, Fransa, Almanya, Çin, İspanya, İran az da olsa karşılaştığım öğrencilerin memleketleri.

Okul 5 farklı binada eğitim veriyor. Binalarda ki ILAC’a ait kısımlarının iç dizaynları birbirinin aynısı şeklinde tasarlanmış. Ben 4 farklı binayı kendim gördüm 3 farklı binada eğitim aldım. Fiziki imkanlar olarak binalar aynı. Binaların hepsi birbirine yakın mesafelerde yürüyerek yada 1 metro durağı ile ulaşım sağlanabiliyor. Oryantasyon için gittiğiniz ilk gün size yapılan sınav ile hangi seviyede iseniz o seviyede sınıflara yerleştiriliyorsunuz. Okulda kış dönemi olmasına rağmen her hafta başında en az 20 30 civarında yeni öğrenci eğitime başlıyor zannedersem sadece christmasa yakın zamanlarda bu sayılar çok azalmıştır. Okulda sabah ve öğle sınıfları mevcut. Öğlen sınıfları bahsettiğim christmas zamanlarında öğrenci azalmasından dolayı kapanmıştı. Ben hep sabah sınıfında kalmayı tercih etmiştim. Okuldaki eğitim programları genel, business, ve ielts, toefl ve patway programlarından oluşuyor. Patway programı Kanada içerisinde ki college ya da üniversitelere gidecekseniz eğer bu programı tamamlamanız durumunda  (ilgili okuldan istenen seviyesine göre programın dil seviyesi değişiyor) ielts gibi sınavlara girmeden okullara kabul alabiliyorsunuz. Ben başlangıçta genel İngilizce ile başladım, seviyeniz pre advanced olunca diğer programlara geçiş hakkına sahip oluyorsunuz ve istediğiniz zaman da program değiştirebiliyorsunuz. Okulun başka bir iyi yanı her seviyede sınıfların çokça bulunması. Herhangi bir sebep ile istediğiniz zaman sınıfınızı değiştirebiliyorsunuz. Sınavalar 2 hafta da bir tane olmak üzere ara ve ay sonu sınavı oluyor. Seviye atlama bu sınavlara göre gerçekleşiyor.

Toronto'da yaşama gelecek olursak öncelikle ben okulun bana ayarladığı aile yanında kaldım. 1 ay sonra isterseniz bu anlaşmayı bozarak istediğiniz yerde kalabilirsiniz. Ben aile ile anlaşarak okulu aradan çıkardım. Bu durum okulun sizin üzerinizden para kazanma durumu gibi görülebilir fakat kazın ayağı öyle değil. Eğer okul üzerinden aile yanında kalmaya devam ederseniz okul aileye parayı sizin kaldığınız ay sonunda o ayın parasını ödüyor ve sizin haklarınızı koruyor. Eğer bir problem ile karşılaşırsanız okul problemin aciliyetine göre sizin evinizi değiştiriyor. Örnek olarak benim sınıfımda kalan bayan bir arkadaşın odasında fare çıkmıştı okul o gün başka bir ev ayarladı. Ev ayarlama için okulun birimi bulunuyor. İş profesyonel olduğu için para ödemeden hizmet almak pek mümkün değil haliyle. Toronto da ulaşım TTC adı verilen metro hattına bağlı. Hat şehrin orta kısmından geçerek baştan başa ulaşım imkanı sağlıyor fakat ana bir hat. Amerika, İngiltere veya Japonya da ki gibi geniş dalları olan bir hat değil. Otobüs ağı ve streetcar denen cadde tramvayı mevcut. Dil okulu belgenizi göstererek TTC için öğrenci kartı çıkartmanız mümkün. Bu sayede aylık kart dolumu yapabilirsiniz. Öğrenci aylık 116.75 CAD idi. Normal olanı 140 CAD civarı diye hatırlıyorum. Okulun bulunduğu Young Street en işlek caddelerden birisi. Dundas meydanı en ünlü alanlardan birisi. Avmlerin ve göktelenlerin merkezi diyebiliriz. Aynı zamanda sokak gösterileri eylem gibi aktivite için bu meydan kullanılıyor. Toronto da özellikle yeşil alanlar bolca mevcut. Highpark gibi inanılmaz derece büyük bir park bulunuyor. İstediğiniz zaman bu alanda gezinti yapabilirsiniz ve parkın sonunda Toronto gölüne ulaşabilirsiniz. Tabi ben kış ayının azizliğini yaşadığım için bu gibi imkanları pek kullanamadım. Bolca kar yağışına şahit oldum. -30 dereceleri gördüm. Kar yağdığı zaman inanılmaz derecede yoğun yağıyor ve bahsettiğim TTC hattı kullanıma kapanıyor. Ulaşım sadece otobüsler ile yapılıyor. İstanbul daki metrobüs sırasında yaşanan izdihamların daha büyüklerini burada rastlayabilirsiniz. İnsanların gerektiğinde nasıl saygısız olduğunu gelişmiş ülke diye düşünülen Kanada da bile bu duruma şahit oldum o yüzden kendi ülkemi küçük kesinlikle görmüyorum. Toronto da kütüphane kullanımı çok yaygın. Halk inanılmaz derecede kütüphane ile içli dışlı. Sizde pasaportunuz ile çok rahat bir şekilde ücretsiz üyelik yapabilir ve istediğiniz materyallere ücretsiz ödünç alabilirsiniz. Merkez kütüphane dışında her semte kütüphane bulunuyor. Alışveriş için dollorama ve nofrill isimli marketler diğerlerine nazaran daha uygun fiyatlara satış yapıyor. Her türlü ihtiyacınızı bu marketlerden sağlayabilirsiniz. Elektronik vb cihazlar için alışveriş yapacak arkadaşlar blackfriday de ve crismas yakınlarında olan bir gün de de indirim oluyor. Bu zamanlarda şehrin dışında bulunan AVM tarzı yerler var oralarda fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Konuyu çok uzatmadan toparlamak gerekirse gitmeyi düşünen arkadaşlar Ömer Bey ile bu konuları  gönül rahatlığı  görüşebilir yönlendirmelerini tereddüt etmeden uygulayabilirsiniz.

Halil ATA
ILAC Dil Okulu - Toronto, Kanada
2019 Yurtdışı Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Ömer ÖRKİ
omer@academix.com.tr
+90 216 345 06 05 | +90 552 202 58 12

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Politecnico di Milano'da Uçak Mühendisliği Yüksek Lisans

Politecnico Di Milano'da MSc Aeronautical Engineering eğitimi alan öğrencimizin paylaştığı deneyimleri.   Devamı

Furkan Özkalay
Furkan Özkalay
Öğrenci
ILAC College Vancouver Business Administration

Bu mesajı size Vancouver’dan yazıyorum. Buraya kadar gelmemde büyük emeği olan Academix Kadıköy Şubesi’nden Deniz Hanım’a da teşekkürlerimi iletmek...   Devamı

Eşref Furkan Karaoğlan
Eşref Furkan Karaoğlan
Öğrenci
İtalya, University Of Padua'da Eğitim

Padova Üniversitesi İnsan Hakları bölümüne yüksek lisans için başvurumu yaptım ve 2020 Haziran’da kabul mektubumu almıştım.   Devamı

Elif Bakar
Elif Bakar
Öğrenci
Kanada VanWest College

Merhabalar Sevgili Academix Ailesi, Sizlere Kanada yolculuğumun nasıl başladığı ve sürecin nasıl gittiğini anlatmak istiyorum   Devamı

Türkan Berfin Dişikitli
Türkan Berfin Dişikitli
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı?

Sat Subject Testler ve Essay Bölümü kaldırıldı mı? Sat Subject Testlerin yerine hangi sınavlara girmeliyiz?   Devamı

Aslı Uludoğan
Aslı Uludoğan
Danışman
Hollanda'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimleri için ilk akla gelen lokasyonlardan Hollanda ile ilgili detay bilgiler   Devamı

Burcu GENÇTÜRK
Burcu GENÇTÜRK
Danışman
Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Düşük şiddet ve suç oranı, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, güvenliği, eşitlikçi eğitim sistemi ve huzurlu ortamıyla Birleşmiş Milletler tarafınd...   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar.   Devamı

Deniz KAYA
Deniz KAYA
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler