BİLGİ İSTE İLETİŞİM

İtalyan Üniversite Sistemi

İTALYAN ÜNİVERSİTE SİSTEMİ

İtalya’daki 89 üniversite aşağıdaki gibi sınıflanmaktadır:

- 58 Devlet Üniversitesi
- 17 Özel Üniversite
- 2 Yabancılar İçin Üniversite
- 6 Üniversite Hazırlık Yüksek Okulu
- 6 Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler
 

Devlet Üniversiteleri (Università statali) – Öğrencilere akademik çalışma ve araştırmaya yönelik eğitim veren kamu ve özerk kurumlardır. Birçok çalışma alanında profesyonelleşmektedir.

Technical Universities (Politecnici) – İtalyan sisteminde Teknik Üniversite olarak adlandırılan bu üniversiteler. Mühendislik ve Mimarlık odaklı eğitim vermektedir. Devlet üniversitelerinin sahip olduğu aynı modele sahiptir.
 

Universities for Foreigners (Università per Stranieri) – Öğrencilere İtalyan dili, kültürü ve edebiyatı alanlarında eğitim veren devlet kurumlarıdır.
 

Higher Schools (Scuole Superiori) – Bu okulların eğitim sistemleri lisansüstü üniversite eğitimi ve bilimsel araştırma odaklı özel bir mevzuatla hazırlanır.

Müzik Akademileri ve Konservatuarlar – Bu üniversiteler AFAM-sistemi (Sanat ve Müzik Yüksek Öğretim Sistemi)’nin bir parçasıdır. Diğer üniversitelerden farklı olarak bu üniversitelere girişlerde öğrenciler yetenek sınavlarına tabi tutulurlar. Günümüzde Müzik akademileri ve Konservatuarlar İtalya’nın hemen hemen her şehrinde bulunmaktadır. 

İlgili Linkler: