BİLGİ İSTE İLETİŞİM

İtalya'da Eğitim - Pratik Bilgiler

 İTALYA’DA EĞİTİM – PRATİK BİLGİLER

AKADEMİK TAKVİM
 İtalya'da akademik yıl iki yarıyıldan oluşmaktadır. İlk dönem Eylül / Ekim ayında başlar ve Ocak / Şubat ayında sona erer. İkinci dönem, Şubat ayında başlar ve Temmuz ayında sona erer. Başlangıç ​​ve bitiş tarihleri üniversitelere göre değişiklik gösterebilir ancak her dönem 20 hafta kadar sürer ve 14 hafta civarında süren bir eğitim dönemi ve 6 hafta kadar süren bir sınav dönemi oluşur.
 
EĞİTİM VE ÖĞRETİM
Çoğu öğretim halen büyük konferans salonları yer alır. Öğrencilerden ayrıca sınavlarına hazırlanmak amacıyla sınıf dışında bireysel çalışmalar yapmaları beklenmektedir.
 
DEĞERLENDİRME
Sınavlar dönem sırasında ve genellikle sözlü sınav ağırlıklı yapılmaktadır. Ancak bazı dersler için sözlü sınavlar öncesinde yazılı sınavlarla ön değerlendirme yapılmaktadır. Sınavlar dönem içerisinde birden çok tarihte yapılır ve öğrenci girmek istediği tarihi kendi seçer. Öğrenci sınav sonucundan memnun olmazsa sınava tekrar girme hakkına sahiptir.
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ
Sınavlar 0 ile 30 arasında değişen bir ölçekte derecelendirilir ve 18 puan geçme sınırıdır. 30 puan A "cum laude" olarak değerlendirilir ve en yüksek puandır. Dönem içerisindeki bütün sınavlar 0 ile 110 arasında değişen bir ölçekte derecelendirilir. Son değerlendirme öğrencinin sınav notları, proje sunumu ve tez kurulu önünde yapılan tez savunması toplamında alacağı puanların toplamı olarak değerlendirilir ve 66 puan geçme sınırıdır. 110 puan A “summa cum laude” olarak değerlendirilir ve en yüksek puandır.
 
KREDİ SİSTEMİ
Üniversite reformuyla  İtalya'da ilk kez üniversite kredi sistemi getirilmiştir.
Sistemin ana özellikleri şunlardır:
·         Kredileri, öğrencinin toplam iş yükünü (sınıf zamanı, bireysel çalışmalar, sınava hazırlık, pratik çalışmalar) temsil eder ve bir kredi bir akademik yıl için 25 saattir, ve bir dönem için  öğrencinin toplam iş yükü 60 kredi yani 1500 saattir.
·         Bireysel öğrenme veya diğer bireysel eğitim ve öğretim faaliyetleri için ayrılan zaman miktarı, pratik veya laboratuar çalışmaları hariç % 50’den daha düşük olmamalıdır.
·         Öğrenciler her ders veya etkinlik için değerlendirmeleri  geçtikten sonra kredi kazanır.
·         Farklı bir lisans programı veya farklı bir kurumda öğrenimlerine devam etmek isteyen öğrenciler eğitim hayatı boyunca elde ettiği krediler toplamından değerlendirilir. Kabul etme koşulları her üniversiteye göre farklılık göstermektedir.
 
ÜCRETLER VE MALİYET
Ücretler üniversiteden üniversiteye ve kurstan kursa değişiklik göstermekle birlikte yıllık ortalama 1000 Euro ile 3500 Euro arasındadır. Her ülkede olduğu gibi özel üniversiteler çok daha pahalıdır.

İlgili Linkler: