BİLGİ İSTE İLETİŞİM

University of Manchester
Popüler Bölümler:
  • Mühendislik ve Fen Bilimleri
  • Beşeri ve Sosyal Bilimler
  • Yaşam Bilimleri
  • Eczacılık
  • Psikoloji
Manchester Üniversitesi 22 Ekim 2004 tarihinde The Victoria University of Manchester ve The University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST) üniversitelerinin birleşmesiyle oluşturulan bir kurumdur. Bu birleşme ile Manchester'ın en büyük üniversitesi olan okulun kampüsü bütün şehire yayılmıştır. İki üniversitenin birleşimi Britanya kraliçesi II. Elizabeth tarafından da onaylanmıştır. Kraliçe bizzat bunun için şehre gelmiş ve üniversitenin açılışına katılmıştır. Çok sık rastlanmayan bu tür bir ziyaret üniversiteye İngilizler gözünde büyük prestij kazandırmıştır. Manchester Üniversitesi İngiltere'nin ve dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biridir. 3.502'si akademik olmak üzere toplam 11.330 çalışana sahip olan Manchester Üniversitesi'nde, 9.195'i yüksek lisans öğrencisi toplam olarak da 35.655 öğrenci eğitim görmektedir. Bu öğrencilerin 7.000'i 162 ülkeden gelen uluslarası öğrencilerdir. The University of Manchester, çok sayıda program seçeneği, yüksek eğitim ve araştırma kalitesi ile dünyanın en güçlü üniversiteleri arasına girmeye adaydır. Üniversite 4 ana fakülteden ve onlara bağlı okullardan oluşmaktadır.

Mühendislik, Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Tıp Fakülteleri bünyesinde; Fizik ve Astronomi, Matematik, Kimya, Bilgisayar, Elektrik - Elektronik Mühendisliği, Hukuk, Eğitim, İşletme, Dil-Dil Bilim, Sanat, Sosyal Bilimler, Tıp, Dişçilik, Eczacılık, Hemşirelik, Sosyal bilimler, vb. alanlarda 500'den fazla programda eğitim verilmektedir. Bunlardan farklı olarak Manchester Üniversitesi nükleer araştırmalar, bilim araştırmaları, iç disiplin, moleküler yapılanma araştırmaları ve kanser araştırmaları gibi konularda hizmet veren 11 enstitüye sahiptir.

Manchester Üniversitesi ve UMIST, konaklama birimlerini de birleştirerek öğrencilerine gerek kampüs içi gerekse kampüs dışında bir çok konaklama seçeneği sunmaktadırlar. Bir Üniversite şehri olan Manchester; kütüphaneleri, sanat galerileri, müzeleri, tiyatro ve spor imkanlarıyla da sosyal yaşamı çok renkli olan bir şehirdir. Üniversitenin kampüsünde kütüphane, bilgisayar merkezi, spor alanları, restoran ve cafe-barlar, bir alışveriş merkezi, birkaç supermarket ve 1 tiyatro dahi bulunmaktadır. 

Öğrencilerin Manchester Üniversitesi'ni seçmesinin nedenleri:

-University of Manchester, Academic World Ranking Universities 2013 tarafından dünyanın en iyi 50 üniversitesinden biri olarak gösterilmiştir. 
-Ratinglere göre University of Manchester, İngiltere'de 5., Avrupa'da 8., Dünyada ise 41. sırada gelmektedir.
-University of Manchester, yoğun araştırma üniversiteleri oluşturduğu prestijli Russell Group'un üyesidir.
-Eski ve mevcut personel ve öğrenciler tarafından toplamda 25 Nobel Ödülü kazanılmıştır.

Ücretler 2015-2016:
Lisans Pathway: 
£15,500 

Kabul koşulları:
Lisans Pathway: 
17 yaş ve yukarısı, 12 yıllık lise eğitimini tamamlamış olmak, seçilen alana göre IELTS 5.0-6.0 dil yeterliliği değişmektedir. Kurslar 3-4 dönemden oluşmaktadır.

Başlangıç tarihleri: Haziran, Ağustos, Eylül

Website:
http://www.intohigher.com/uk/en-gb/our-centres/into-manchester-in-partnership-with-the-university-of-manchester.aspx


İlgili Linkler: