BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Sofya Ulusal Tiyatro ve Film Sanatı Akademisi

28 Ocak 1948 yılında kurulmuş olan Sofya Tiyatro, Sinema ve Sanat Akademisi bünyesinde 2 fakülte barındırmaktadır. 440 kişilik sahne salonu 3 tane öğrenim sahnesi haftalık altı sahne, yıllık on piyes gösterilmektedir. Öğrenim programlarına göre uygulama yapılır. Sofya merkezinde görkemli 3 ayri oğrenim binasi vardir; Ulusal Tiyatro, Ulusal Opera ve Balesi ve Ulusal Kukla Tiyatrosu. Her sene 150 öğrenci kabul edip bunlardan 20'sini yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Alanlarında en prestijli Avrupa’da en kaliteli eğitim veren okullar arasındadır. Yalnız bir üniversite değil aynı zamanda bir sanat akademisidir. Kendine ait öğrenim tiyatrosu bulunmaktadır. Burda sinema ve tiyatro salonları modern sinema kameraları ve tekniği içerirler. TV merkezi ve dijital multimedia merkezi ve birçok atölyeleri vardır. Aralarında günümüz ve geçmişte sahnede ve de ekranda sık sık görülen ünlü aktörler, rejisörler, pedagoglar vardır. Eğitim felsefeleri teoriyi pratikte profesyonlikle sergilemektir.

Hazırlık Eğitimi

Öğretim Dili Bulgarcadır. Yeterli derecede Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt

15 Bloktan oluşan öğrenci yurtları 6.000 öğrenci ve 1.000 öğrenci ailesini ağırlayabilir. Öğrenci yurtları şehir merkezine 25-30 dakika uzaklıktadır. Üniversiteye ait yurtlar iki yada üç kişilik olup kişi başı aylık 30 € – 50 € civarındadır. Bu ücretin içinde elektrik, su ve ısınma da dahildir.
 

İlgili Linkler: