BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalurji Üniversitesi

Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalurji Üniversitesi (1945) Bulgaristan’ın çok önemli bir öğretim ve bilimsel araştırmalar merkezidir. Üniversite’de uygulanan lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenim kalitesine büyük önem verilmektedir ve verilen diplomanın geniş geçerlilik kazanması amacıyla Fransızca, Almanca ve İngilizce dillerinde eğitime verilmektedir. Üniversitenin toplam 11,142 m2 olan 6 binadan oluşmaktadır sahaları. Tüm ders salonları, laboratuarları, kabin ve idare odaları, modern donatıma sahiptir. Sadece öğrencilere ait 24 bilgisayar salonu bulunmaktadır. Üniversitenin ayrıca kendi bünyesinde faaliyet gösteren matbaası mevcuttur. Gerekli Eğitim Kitapları ve farklı materyaller burada basıma girmektedir. Kapalı jimnastik salonu, kortu bulunan spor tesisi bulunmaktadır, futbol sahası ve 4 tenis Fitnes salonu.

Hazırlık Eğitimi

Öğretim Dili Bulgarca,İngilizce,Almanca ve Fransızcadır. Yeterli derecede yabancı dil bilmeyen öğrenciler için bir yıllık kurs eğitimi verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt

Üniversite yurdunda 1500′den fazla yatak ayrılmıştır. Yurt tercih eden öğrenciler bu yurtlara yerleştirilir. Öğrenci Yurtları merkezi ısıtma sistemi ile ısınmaktadır. Tüm odalarda tuvalet ve banyo bulunmaktadır. Yurtlar Sofya’nın öğrenci şehri olan Studenski Grad’ta bulunmaktadır. Burada market, Eczane, Kafeteryalar, kapalı ve açık spor yerleri bulunmaktadır. Yurtlar yeni yapılmıştır.Yurtlar kaliteli, 3 yıldızlı otel standartındadır.Yurt ücretleri 50 ile 70 euro arasında değişmektedir.

İlgili Linkler: