BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Amerika

Amerika'da Burslu Üniversite

Amerika'da Burslu Üniversite Eğitimi:

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık 1996’dan beri gelen köklü akademik altyapısı ve anlaşmaları vasıtasıyla Amerika’da okumak isteyen Türk öğrencilere Burslu College & University & Master imkanı sunmaktadır. Öğrenciler başvuru esnasında bölüm, bölge, bütçe tercihlerini belirlemekte ve bu kriterlere uygun olarak en az 5 üniversiteden burslu teklif alabilmektedirler.

Amerika’da yıllık üniversite ücretleri $20bin ile $50bin arasında değişmektedir. Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık belirtilen kriterleri sağlayan öğrencilerin üniversite başvurularını gerçekleştirerek %60’a kadar burs imkanı sunmaktadır. Burslu başvuruların yapılması ile üniversite ücretleri yıllık $15bin ile $30bin seviyesine düşmektedir. 

ADIM 1: Burslu College & University & Master başvurusu yapmak isteyen öğrencilerimizin aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir.

Başvuru Şartları:

- 17 ile 30 yaşları arasında olmak.

- TOEFL 61-79 arasında veya IELTS 6.0-6.5 arasında dil skoruna sahip olmak.

- Minimum 2.70/4.00 ya da 3.40/5.00 not ortalamasına sahip olmak.

- SAT skoru Amerika lisans yerleşimlerinde top üniversiteler için zorunlu tutulmaktadır. Her üniversite SAT skorunu istemeyebilir. SAT skorunuzun olması Amerika lisans yerleşimlerinde size büyük avantaj sağlayacaktır.

Başvuru Tarihleri:
Güz Dönemi (Ağustos başlangıç):
Kasım 30 - Mart 15 (Ek yerleştirme Temmuz 1)

Bahar Dönemi (Ocak başlangıç):
Eylül 30 (Ek yerleştirme Kasım 30)

ADIM 2: Bu şartlara uyan öğrencilerimizin ön başvuru formu doldurulup, İngilizce transcripti ve dil skoru belgeleri ile birlikte üniversite yerleşim merkezine gönderilmektedir.

- Başvuru yapıldıktan sonra 1 hafta içerisinde öğrencilerimize programa uygunluğunu ve başvurusunun alındığını belirten bir mektup gelmektedir.
- Bu aşamada öğrencilerimiz $500 ön ödeme yapmaktadırlar.
- Ön başvurusu tamamlanan öğrencilerimize 1 hafta içerisinde kabul mektubuyla birlikte en az 5 okuldan burslu teklif gelmektedir. Master öğrencilerimiz için ise 3 teklif gelmektedir.

ADIM 3: Burs teklifleri öğrencilerimize iletilerek 10 gün içerisinde öğrencilerimizden seçimini yapması ve gerekli olan diğer tüm evrakları tamamlaması istenir. Seçimini yapan öğrencilerimiz $3000 ödeyerek kesin başvuru aşamasına geçmektedirler. (Bu aşamada yapılan $3000 ödeme toplam okul ücretinden düşülmektedir.)

Hazırlanması gereken evraklar genel olarak şunlardır:

- Okul başvuru formu
- Okuldan alınan lise diploması ve onaylı tercümesi veya son sınıfta ise okuldan alacağı mezun olacaktır yazısı
- Okuldan alınan 4 yıllık lise transcripti ve onaylı tercümesi
- Dil skorunun okula sınavı yapan kurumlar tarafından direk gönderilmesi
- En az 2 adet İngilizce referans mektubu
- Banka mektubu(en az 1 yıllık tüm masraflar için)
- Pasaport bio sayfası kopyası
- Okulun gerekli gördüğü diğer ek dökümanlar

ADIM 4: Bu aşamada öğrencilerimizin orjinal kabul mektupları ve vize başvuru formları gelmektedir. Öğrencilerimiz kabul mektuplarında gelen ödemeyi okula yapmaktadırlar. Konaklama ve sağlık formları gibi diğer ek formlar tamamlanıp okula gönderilmektedir. Hemen sonrasında ise vize işlemleri başlamaktadır.
Örnek Kabul ve Teklif Mektubu için tıklayınız.


Sıkça Sorulan Sorular:

1. Burslar her sene yenileniyor mu?
Evet, genellikle yenilenir ama her okulun kendine özgü bazı şartları bulunmaktadır. 

2. Öğrenciler burs kazandıktan sonra bursun iptal olma şansı var mı?
Eğer teklif edilen burslar iptal edilirse öğrenciler dilerse programı iptal edebilir ve öğrencinin vermiş olduğu ücretin %100 iadesi sağlanır. 

3. Başvuru yapmadan önce üniversitelerin listesini görebilir miyiz?
Herhangi bir üniversite listesi bulunmuyor, fakat yerleşimler öğrencilerin tercihlerine uygun bölüme, eyalete ve bütçeye göre 200'den fazla üniversite arasından yapılmaktadır ve öğrencilere birden fazla seçenek sunulmaktadır.

4. Amerika'da üniversite ücretleri ne düzeydedir?
Amerika'da üniversitelerin burssuz ücretleri ortalama $20 bin-$50 bin arasındadır. Bu programa başvuru yapan öğrencilerimizin üniversitelerden alacakları tekliflerden en az 1 tanesi tüm masraflarla ortalama $15bin seviyesinde olacaktır.

5. Konaklama garantisi var mı?
Eğer öğrenciler verilen zaman dilimlerine uygun olarak başvuru evraklarını gönderirlerse kampüs konaklama için okuldan garanti verilmektedir. Eğer gecikme yaşanırsa diğer altenatiflerde öğrencilerimize okul yol göstermektedir.

6. Öğrenciler ilk dönemde ya da ilk dönemi bitirdikten sonra okulu bırakmak isterlerse ödemeler ne gibi değişiklikler olmaktadır?
Bu durumda sadece ilk dönem okul ücreti, konaklama ücreti gibi kısımlar ödenmelidir. 

7. Üniversite'ye Türkiye'de başlamış bir öğrenci bu programa başvuru yapabilir mi?
Evet, bu öğrenciler de yine programa başvuru yapabilirler.

8. Spesifik tercihleri olan öğrenciler Harvard, UCLA gibi üniversitelere başvuru yapabilirler mi?
Evet, başvuru yapabilirler fakat yerleşimler tamamen öğrencilerin başarısına bağlıdır.

 

 

İlgili Linkler: