BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Bölümler


Bachelor of Science
 
Bachelor of Science doğa bilimleri, mühendislik ve ekonomi bilimleri sunan ve özel bilgi tabanı sağlayan bir programdır.
 
Bachelor of Science derecesi aşağıdaki bölümler için verilmektedir:
 • Bachelor of Science Bilgisayar Bilimi/Mühendisliği
 • Bachelor of Science Matematik
 • Bachelor of Science Fizik
Bachelor of Science eğitimini hem üniversitede hem Fachhochschule’de (University for Applied Science) alabilirsiniz. Bu iki kurumun arasındaki fark Fachhochschule uygulama odaklıdır, üniversiteler is teorik ağırlıklıdır.
 
Bachelor of Science kimler için uygundur?
Bachelor of Science bölümleri teknik ve bilim dallarına yoğun ilgi gösteren ve bu alanlarda deneyim sahibi veya meraklı olan öğrenciler için uygundur. Bütün Bachelor of Science mezunları iş hayatı için gerekli pratik ve teorik bilgilerle iş hayatına atılabilirler veya kendi seçtikleri Bachelor bölümleriyle ilgili olan Master programlarında yer alabilirler.
 
Bachelor of Arts
 
Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler Almanya’da en popüler Bachelor of Arts bölümleri arasında yer almaktadır. Bu dallar toplumsal konuları ve insanların toplum içindeki davranışlarını araştırır.  Sosyal yaşam koşulları ve bu konuyla ilgili analitik çalışmalar eğitim programında büyük bir yer almaktadır
Ancak Bachelor of Arts dallarının büyük bir kısmı belirli bir mesleğe yönelik eğitim vermemektedir. Almanya’da eğitim alan öğrenci kariyer amaçlı proje ve staj çalışmalarına ağırlık vererek mümkün olduğunca erken kariyer amaçlarını göz önünde bulundurmalıdır
 
Dil ve Kültürel Araştırmalar
 
Bachelor of Arts bölümlerin bir kısmı Dil ve Kültürel Araştırmalardan oluşmaktadır. Bu bölümler insanların ürettiği kültürel eserlerle ilgilenmekte ve aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:
 •  Edebiyat
 •  Felsefe
 •  Gazetecilik
 •  Tarih
Ayrıca, bu lisans programlarında metin yazmak, araştırma yöntemleri ve teorilerini kullanarak eleştiriler yapabilmek en önem ağırlık alanlarındandır.
Dil ve Kültürel Araştırma mezunları  medya, müze, tiyatro veya danışmanlık şirketlerinde görev alabilirler.
 
Bachelor of Engineering
Bachelor of Engineering derecesi Mühendislik bölümleri için verilmektedir. Almanya’da üniversitelerin büyük bir kısmı mühendislik unvanını Bachelor of Science olarak belirler.  Bachelor of Engineering genellikle Fachhochschule’de (University for Applied Science) verilmektedir ve her kurum genellikle uygulama odaklıdır.
Klasik dallar aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:
 • Makine Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
Mühendislik bölümleri genellikle çok daha pratik uygulamalı bir bilim dalıdır. Hakim olunması gereken temel konular şunları içerir:
 • Matematiksel ve bilimsel temel bilgiler
 • Teknolojik temel bilgiler
 •  Ekonomik ve yasal temel bilgiler
 
Bachelor programının yapısı
Bir Bachelor eğitimi genellikle üç yıl sürer, yani altı yarıyıldan oluşmaktadır. Bachelor eğitiminden hemen sonra iki yıllık Master eğitimi hakkını kazanmış olursunuz.  Master eğitiminin amacı ise uzmanlık eğitimini derinleştirmektir. Bachelor eğitimi süresince mesleki ve temel becerileri geliştirmek ön planda yer almaktadır. Birçok lisans programları bunun için staj programları sunmaktadır.
Eski diploma programlarına göre yeni bachelor derecesinin özelliği modüllere bölünmüş olmasıdır. Modüller genellikle konferanslar, seminerler ve tatbikatlardan oluşur ve bir modül iki dersten oluşmaktadır.
Ayrıca "Avrupa Kredi Transfer Sistemi" (AKTS) ek olarak performans değerlendirmesi için kullanılmaktadır.  
 
 
Bachelor tezi
Bachelor programı tez ile tamamlanır. Bu çalışmanın amacı, sizin bağımsız ve bilimsel bir şekilde bir konuyu araştırabilmenizin kanıtlamaktır. Tezlerin uzunluğunu bölümler ve üniversiteler belirler. Başarıyla tamamlanmış olan Bachelor eğitiminden sonra Master programına katılma hakkı kazanabiliriniz
 
 
 
 
 
Bachelor/Master derecesi aşağıdaki bölümler için elde edilebilir:
BÖLÜM
 
DERECE
Dil ve Kültürel Araştırmalar
Spor ve Beden Eğitimi
Sosyal Bilimler
Sanat Bilimleri
Bachelor of Arts (B.A.)
Matematik
Doğa Bilimleri
Tıp
Tarım, ormancılık ve gıda bilimleri
 
Bachelor of Science (B. Sc.)
 
Ekonomi

Bachelor of Arts veya Bachelor of Science (B.A., B.Sc.)
Mühendislik
Bachelor of Engineering veya Bachelor of Science (B.Eng., B.Sc.)
Hukuk
Bachelor of Laws (LL.B.)
Özgür Sanat (Resim)
Bachelor of Fine Arts (B.F.A.)
Sanatsal uygulanan eğitim programları – Sahne sanatı
Bachelor of Arts (B.A.)
Müzik
Bachelor of Music (B.Mus.)
Eğitim, Öğretmenlik
Bachelor of Education (B.Ed.)
 
 

İlgili Linkler: